Pátek, 21 června, 2024
DomůRecenzeHow do you do? Slovníky, se kterými se v zahraničí neztratíte

How do you do? Slovníky, se kterými se v zahraničí neztratíte

Cestujete, nebo si občas potřebujete najít překlad slovíčka z cizího jazyku? Pokud zrovna nesedíte u počítače, nebo nemáte vždy po ruce česky-různý slovník, oceníte šikovnost dnešních chytrých telefonů. Na mobilních zařízeních je kouzelné právě to, že jsou mobilní a poskytují velkou škálu využití. Jednou z těch užitečnějších věcí je, pokud nejste zběhlí v cizích jazycích, možnost instalace velké škály různých slovníků a překladačů. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější freewarové, které můžete stáhnout na Google Play.

Anglicky český slovník

U tohoto slovníku si můžete zvolit v překladu z angličtiny do češtiny, z češtiny do angličtiny, nebo můžete zvolit obousměrný překlad. V režimu obousměrného překladu tedy můžete psát slovo a slovník automaticky nabízí překlad v druhém jazyce. Velikou předností je, že slovník pracuje offline a čítá databázi zhruba 200.000 slov a frází pro oba jazyky. Co však bez připojení k internetu nezvládá je převod textu na řeč. Při prvním spuštění je potřeba stáhnout databázi slov o velikosti 21 MB.

anglicky cesky slovnik 1 anglicky cesky slovnik 2 anglicky cesky slovnik 3

Díky tomu, že je aplikace zdarma, se na spodní straně zobrazuje relativně velký banner s reklamou, což může být rušivé. Další „nedodělávkou“ je, že slovník neumí nabídnout více variant jednoho slova. Zkuste si například zadat slovo „ahoj“… aplikace vám vyhodí celou řadu možností s čísly v závorkách. Po jejich rozkliknutí se ale zobrazí jen jeden překlad. Šikovnější by bylo, kdyby varianty překladu byly obsaženy šikovněji v jedné nabídce.

[appbox googleplay com.akdevelopment.dict.enczen.free]

Pokud byste chtěli podpořit vývojáře, můžete si také zakoupit placenou verzi, ve které nejsou zobrazovány reklamy.

[appbox googleplay com.akdevelopment.dict.enczen]

Free Dict: Czech English

Další pěkně vyvedený slovník obsahující 106.000 párů slov k překladu při offline prohlížení. Na rozdíl od předchozího slovníku již umí zobrazovat varianty překladu sdružené do skupiny a celkově působí vzhledem o úroveň výše. Další nespornou výhodou oproti předešlému slovníku je možnost převodu textu na řeč i v offilne režimu. Ve free verzi aplikace je opět zobrazována reklama, tentokrát však v horní části a pouze při vyhledávání slov. Jediným nedostatkem může být menší počet frází, proto doporučuji nainstalovat a používat společně s předchozím slovníkem.

Free Dict Czech English 1 Free Dict Czech English 2 Free Dict Czech English 3

[appbox googleplay com.bitknights.dict.engcze.free]

ColorDict Dictionary

Zajímavá aplikace obsahující vlastní slovník pro offline prohlížení a podporující stahování slovníků ze StarDict, Wikipeide a Wordnetu při online prohlížení. Máte tak možnost si kromě překladu slova zjistit, jak dané slovíčko vzniklo nebo z čeho bylo odvozeno ve slovníku cizích slov.

Aplikace se umí spárovat s oblíbenými čtečkami knih FBReader, Moon+ Reader a Cool reader. Pokud pak budete číst anglickou knihu a nebudete si vědět s překladem některého slovíčka, jednoduše na něj kliknete a ColorDict vám zobrazí překlad. Navíc v samotné aplikaci jsou zobrazovány reklamy pouze v záložce historie, takže při běžném prohlížení nebudete reklamními sděleními rušeni.

ColorDict Dictionary 1 ColorDict Dictionary 2 ColorDict Dictionary 3

[appbox googleplay com.socialnmobile.colordict]

WordRef Anglicko-český slovník

Prozatím je k dispozici pouze beta verze česky anglického slovníku, avšak již ona samotná skýtá kvalitní jazykové podklady i s užitečnými frázemi. Bohužel k chodu aplikace potřebujete připojení k internetu, pro online překlady však asi nenalezne konkurenci.

WordRef 1 WordRef 2

[appbox googleplay com.wordreference]

WordMate Dict

Hodně chválený slovník pro univerzální použití. Jen má jeden háček – standardně neobsahuje žádné slovníky, ty si musíte někde stáhnout a do zařízení pak ručně nainstalovat. Aplikace podporuje formáty slovníků Stardict a DWM. Samoinstalaci nebo nějaký návod v aplikaci nečekejte, bohužel.

[appbox googleplay hongbo.wordmate]

Pro vyzkoušení však níže uvádím pěkný návod i s linkem na anglicky české slovníky, který byl publikovaný na svetuandroida.cz. Jelikož je opravdu dobře sepsaný, dovolil jsem se jej citovat:

Instalace slovníku

Předpokládejme, že aplikaci jste již z Marketu nainstalovali, žádný slovník v ní ale nemáte. Jak na to?

Prvním krokem je nalezení a stáhnutí slovníku, který budete používat. K tomu dobře poslouží Google… pokud ale, stejně jako já, nejvíce využijete slovník anglicko-český a česko-anglický, zamiřte rovnou na web Michala Čihaře. Zhruba uprostřed stránky na Vás vybafne kopa linků k různým verzím slovníků – idealní pro nás, androiďáky, je použít slovník „English-Czech dictionary without accents (3.8 MiB)“ (háčky a čárky se na klávesnici G1 opravdu nepíšou moc dobře).

Po stažení .tar.gz souboru je potřeba vše rozbalit. K tomu dobře poslouží kdejaký (un)zipovací program (v Linuxu už gunzip i tar jistě máte, ve Windows dobře poslouží třeba i rozbalovač obsažený v oblíbeném Total Commanderu).

A teď pozor, následuje krok u kterého jsem se nechal nachytat. Mezi rozbalenými soubory jsou také „czen-ascii.dict.dz“ a „encz-ascii.dict.dz“. Přípona DZ značí, že jsou dict soubory zkomprimované a i ty je potřeba rozbalit. Po rozbalení sice soubory podstatně narostou (czen-ascii.dict bude mít například kolem 10 megabajtů), jedině tak si s nimi ale WordMate poradí.

Posledním krokem pak už je jen zkopírovaní všech rozbalených souborů (tedy .dict, .idx i .ifo) do adresáře /wordmate/ který najdete na SD kartě (po prvním spuštění ji jej aplikace připraví). Když si teď WordMate spustíte, soubory si ještě automaticky „předzpracuje“… a je to! Můžete se vesele pustit do slovníkaření!

Na závěr ještě malý hint – ikonka knihy vlevo nahoře v aplikaci slouží k výběru slovníku, který budete používat. Tak si můžete vybrat mezi překladem jedním či druhým směrem.

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

1 komentář

  1. Stejne je nejlepší tenhle slovník-https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dic_o.dico_cze_eng

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře