Pondělí, 24 června, 2024
DomůNovinkyHotovo! Mobilní služby dostupné v celém úseku Muzeum – Roztyly

Hotovo! Mobilní služby dostupné v celém úseku Muzeum – Roztyly

V dubnu tohoto roku byla podepsána smlouva umožňující zahájení pokrývání pilotního úseku pražského metra mobilním signálem. Už od 2. října mohou cestující využívat služby mobilních operátorů CETIN, O2, T-Mobile a Vodafone v prvním úseku Muzeum – Vyšehrad. Včera konsorcium operátorů spustilo zbývající část pilotního úseku Pražského povstání – Roztyly. Operátoři, kteří výstavbu hradí sami, zatím investovali přibližně 80 milionů korun.

Podle vyjádření představitelů Konsorcia pokrývání metra patří k opravdu složitým úkolům: na projektu spolupracuje celá řada subjektů, technici se pohybují v neznámém terénu a čas, kdy je možné pracovat v tunelech, je kvůli provozu metra velmi omezený. Bez výborné spolupráce všech zúčastněných firem a Dopravního podniku by dokončení pilotu v daném termínu bylo stěží možné.

Na pilotní úsek naváže pokrývání celé metropolitní podzemní dráhy. Těžiště výstavby bude ležet v následujících dvou letech; hned v roce 2019 Konsorcium plánuje pokrýt dalších 21 stanic, které patří k těm nejvytíženějším. V letech 2020 a 2021 pak budou dokryty všechny zbývající stanice a tunely mezi nimi.

„Daří se zvyšovat komfort cestujících a zároveň tím plníme to, co jsme slíbili. Už příští rok bude pokryto dalších 21 stanic a já věřím, že celé metro bude pokryto do konce roku 2021 tak, jak stojí ve smlouvě,“ řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Fakta a čísla:

– Pražské metro denně přepraví až 1,7 milionů cestujících na 3 trasách o celkové délce 65,2 km. Celkový počet stanic je 61
– Konsorcium operátorů ve složení CETIN – O2 – T-Mobile –Vodafone pokrývá metro mobilní technologií na vlastní náklady
– Projekt za všechny operátory zastřešuje T-Mobile
– Všechny mobilní služby – hlas, textové zprávy i data – budou dostupné pro zákazníky všech mobilních operátorů včetně virtuálních
– Práce mohou probíhat pouze během pracovního týdne, 2,5 hodiny v noci během odstávky
– 2 měsíce zabere pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech
– Až 10 000 000 Kč stojí pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi
– Celkové náklady se odhadují na půl miliardy Kč

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře