Čtvrtek, 9 května, 2024
DomůRecenzeHitman GO - Nájemný zabiják v nejlepší formě

Hitman GO – Nájemný zabiják v nejlepší formě

Plešatý nájemný zabiják s čárovým kódem na zátylku se na mobilní platformy dostal coby levoboček oblíbené herní série. Nejedná se proto o pravověrnou stealth akční hru jako v případě stejnojmenné konzolové a počítačové série, nýbrž o logickou hru, která se nejvíce podobá deskové hře šachy. Lehce stealth nádech ji ovšem zůstal a to je opravdu dobře.

Cílem hry Hitman GO je dostat figurku nájemného zabijáka skrze nástrahy jednotlivých levelů vyvedených ve stylu deskových her. S panáčkem můžete posouvat vždy o jedno vyznačené pole a to zcela libovolným směrem. Po vašem tahu mají na tah nárok i vaši protivníci. Ti se rozdělují do nejrůznějších skupin podle jejich možností a chování.

Kupříkladu vojáci se psy vás mohou vycítit a pak vás tah po tahu pronásledují třeba i přes celé herní pole, klasičtí hlídači stojí bez hnutí a koukají pouze jedním jediným směrem, pohyblivý hlídači neúnavně putují vytyčenou trasou, otáčející se protivníci se každý tah koukají jiným směrem atd. Všichni protivníci přitom pasou po jediném – dostat vás na lopatky, pročež se jim na cestě kupředu musíte s figurkou co nejobratněji vyhýbat.

IMG_1591

Šaty dělají Hitmana

Vedle klasického obcházení některých míst ve hře narazíte i na spoustu dalších možností. Budete se moci schovat třeba do kytky, protivníky odlákat hozeným kamínkem, nebo je zastřelit nalezenou odstřelovačkou. Zdaleka nejzajímavější je však systém převlékání uniforem, kterým protivníky zmatete naprosto dokonale. Funguje to prozaicky.

Jednotlivé skupiny nepřátel jsou ustrojeny ve stejnobarevných uniformách. Pokud se vám cestou podaří najít uniformu stejné barvy a převléknete se do ní, nepřátelé ve stejné uniformě vás budou považovat za kolegu a tak je můžete překonat tváří v tvář. Nepřátelé v uniformě jakékoliv jiné barvy vás však stále vidí jako nepřítele, což autoři ze Square Enix Montreal využili k chytrému řetězení převlékání, které se často rozprostírá na celé hrací plochy.

IMG_1670

Hra nemá tutoriál, což je vyváženo dokonale odladěnou obtížností a čitelnými herními zákonitostmi. Pokud s postavičkou vlezte na padací dveře, na ostatních padacích dveřích se objeví blikající kroužek, díky čemuž se bez problémů dovtípíte. Prvními levely navíc budete doslova taženi, jako by vás při jejich průchodu někdo držel za ruku.

Pakliže se vám ve hře přece jenom podaří zakysnout, připravená je i nápověda, která vás ukáže správný pohyb figurkou pro splnění každého ze zadaných úkolů. Troufám si však tvrdit, že k nápovědě zase tak často nesáhnete. Hitman GO není primitivní a žádá si, abyste nad ní přemýšleli, ale na druhou stranu vás nebude zatěžovat přehnaně těžkými otázkami, které by nerozklíčovali ani jaderní inženýři.

S tím, jak ve hře budou přibývat možnosti, vám Hitman GO bude růst pod rukama a vy si časem uvědomíte, že přemýšlíte nad opravdu hodně pokročilými logickými zádrhely a ani vám to nepřijde. Tomu se říká kvalitní level design! Kromě toho je zde dobře zvládnuto načasování. Prakticky každý nový prvek ve hře přichází přesně ve chvíli, kdy jste se s ním dostatečně seznámit, ale ještě vás nezačal nudit.

IMG_1629

Fešák se zbraní v ruce

Pár vlídných slov si zaslouží i celková stylizace Hitman GO. Tato hra je jedním slovem nádherná. Jednotlivé levely se sdružují do světů, které jsou zde prezentovány krabicemi od deskových her. Levely samotné pak tyto deskové hry prezentují, takže zde máte hrací pole rozdělené na políčka a panáčky, kteří k němu přísluší. Pakliže se vám podaří figurka protivníka z hracího pole vyhodit, objeví se položená vedle hrací desky tak, jak byste si ji tam pravděpodobně položili sami.

Jednotlivé světy jsou laděny do určitého stylu. Na začátku se budete pohybovat venku, především v parcích a mezi tenisovými kurty, později se s Hitmanem podíváte třeba i do uzavřených jedno či dvoupatrových prostor. Jeden svět je věnován také hře Hitman: Blood Money, což jistě ocení herní pamětníci.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Hitman GO/“/]

Podmínkou otevření každého nového světa je sběr dostatečného množství kulatých známek plnících úkol hvězdiček z jiných logických her. V každém levelu lze získat až tři hvězdičky. První získáte za samostatný průchod levelu, další dvě pak za splnění vedlejší úkolů jako je zabití všech nepřátel, sběr kufříku, pokoření levelu během vytyčeného počtu tahů atd.

Plnění postranních úkolů vás často pobízí k nadstavbovému strategizování a především ke zkoušení různých možností postupu. Také díky tomu vám otevření všech čtyř nových světů potrvá a investice přibližně 100 korun vám nebude líto.

Hitman GO je opravdu nápaditá hra, která více než fanoušky Hitmana potěší milovníky logických her. Pokud mezi ně patříte i vy, nad koupí hry rozhodně neváhejte.

Hodnocení: 9/10

Verdikt:

  • Originální, dobře zpracované a především zábavné. Pro fanoušky logických her povinnost.

Co se mi líbilo:

  • Zajímavý nápad
  • Stylizace
  • Spousta levelů

Co se mi nelíbilo:

  • Absence příběhu

[appbox googleplay com.squareenixmontreal.hitmango]

[appbox appstore 731645633]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře