Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůRecenzeHeroes and Castles: Braňte a starejte se o svou pevnost!

Heroes and Castles: Braňte a starejte se o svou pevnost!

Foursaken Media je malé studio, které tvoří čtyři bratři. Tento rodinný byznys je na mobilním trhu zcela ojedinělí a možná proto díky rodinnému poutu začíná bratrům přinášet ovoce. Za svoji krátkou kariéru mají na kontě několik her. Mezi nejznámější patří New York Zombies 1 a 2 nebo Food Ninja. Jejich poslední hra Heroes and Castles nás vrací do dob středověku, kde musíme ochránit náš hrad před nájezdy nepřátel. Jestli to dokážeme, se dozvíme o několik řádků níže.

Heroes and Castles je hra mnoha žánrů. Autoři spojili prvky strategie, RPG a defensivních her. Na začátku si zvolíme svého hrdinu. Můžeme si vybrat ze tří základních typů. První je Knight (rytíř), poté Paladin a jako třetí je Engineer. V nové aktualizaci se už vyskytují i další hrdinové,a to jmenovitě Ranger a Mág, které si můžeme časem dokoupit za získané diamanty.

Po výběru hrdiny se přesouváme do upgrade menu, ve kterém máme celkovým přehled o vlastnostech hrdiny, vojenských jednotkách a opevnění hradu. Jak už to u RPG bývá, časem všechny atributy vylepšujeme a zdokonalujeme.

Hratelnost 9/10

Nyní se pustíme do hraní. Začínáme vždy u naší pevnosti, která je z počátku obehnána pouze dřevěnými hradbami. Není na škodu je časem vylepšit do úplného maxima, protože nepřátelé jsou opravdu dotěrní a nezvládneme je všechny zabít dostatečně rychle. Navíc pokud se za nimi zdržujeme, tak se našemu hrdinovi přičítají životy a objeví se i možnost 100% vyléčení. Většinu času strávíme v boji před hradem, protože jak jsem již zmínil, nepřátel je opravdu mnoho a odpočinek neznají. Ze začátku nepřátelé útočí v etapách, ale opravdu jen ze začátku.

Autoři si dali záležet na našich protivnících a udělali zhruba deset typů nepřátel. Jako první proti nám jdou kostry s mečem a lukem. Kostry s lukem jsou velmi nebezpečné, protože útočí přímo na naši pevnost. Poté jsou do boje vysláni trpaslíci s bombami, podporovaní mágy.

Objevují se zde i mumie, které nám dají hodně zabrat. Ke konci hry jsou naši nepřátelé podporováni katapulty, trolly a trpaslíky s bazukami. Zkrátka všechno dohromady. Je proto dobré si za vytěžené zlato budovat armádu, která našemu hrdinovi pomáhá. Na začátku máme k dispozici jeden důl a ten nám každou sekundu přidává jeden zlaťák. Čím více dolů vybudujeme, tím více se nám přičítá zlaťáku za sekundu.

A s hromadou zlata už se dají dělat věci. Navíc musíme opravovat hradby, které by jinak nevydržely tlak nepřátel.

Musím říct, že vývojáři velmi dobře zvolili obtížnost. Postupem času nám dá hodně sil hrad vůbec uchránit. Někdy se nám to povede až třeba na podesáté a jsou to pořádné nervy. Je zcela na nás jakou zvolíme strategii, jestli budeme zvládat všechno sami bez vojenské podpory nebo s vojáky.

Vojenská podpora je tvořena z jedenácti typů ?vojáků?. Máme k dispozici lučištníky, sedláky s vidlemi, několik typů trpaslíků, rytíře, dokonce i katapult a mága, který výrazně pomáhá Paladinovi. Asi náš nejsilnější ?voják? je obr, který se rozmáchne a nepřátelé odlétají po tuctech zpátky odkud přišli.

Hrou jsem prošel za Paladina. Ten kromě velké úderné síly má i možnost léčit svoje jednotky, pokud s nimi bojujete bok po boku. Hra s ním byla velmi vyrovnaná, ale kolikrát jsem musel změnit svoji strategii, abych kolo úspěšně dohrál. Musím autory pochválit, že hru neudělali stereotypní, jak jsem tak trochu očekával, a dokázali ji udělat zábavnou i po dvaceti kolech.

Po skončení kola, získáme důležité Skill body, kterými můžeme vylepšit našeho hrdinu v upgrade menu. Dále získáme i diamanty, které vylepšují naše jednotky nebo hrad.

Autoři mysleli i na ty, kterým by obrana hradu připadala moc defenzivní a proto do hry vložili i mód, ve kterém hrad dobýváme. V tomto módu (Siege) hrajeme za kostry a vedeme s podporou ostatních útok na hrad. Zase musíme zvolit zcela jinou strategii a chvilku trvá, než najdeme slabá místa obránců.

Ovládání 8/10

Ovládání je klasické pro podobný typ her. Díky tomu, že hrdinu vidíme ze třetí osoby, máme na levé straně obrazovky joystick, kterým ovládáme pohyb. Napravo máme tlačítko pro úder a zrychlení. Nahoře máme ikonky pro kouzla, pokud tedy hrajete za Paladina, jako já. Uprostřed obrazovky se nachází menu s vojenskou podporou a vylepšením hradu.

Tohle menu není potřeba pokaždé otevírat, když potřebujeme například nějakou jednotku. Poslední použitá jednotka se nám objeví na levé horní straně obrazovky, takže stačí kliknout a jednotka je připravená k útoku. Je to velmi příjemné vylepšení. Ovládání je velmi intuitivní a rychle si na něj zvyknete. Bohužel nic není dokonalé a ve hře se vyskytuje jeden nepříjemný bug.

Když nám dojde během hraní zpráva nebo hru minimalizujeme, tak po návratu do hry si náš hrdina dělá, co chce a většinou přímo utíká mimo bojiště nebo se opakovaně rozmachuje bez našeho přičinění. Pomůže pouze opětovná minimalizace. Také se mi občas stávalo, že při stisknutí tlačítko pro běh se hrdina rozmáchl, takže by neuškodilo tyto dvě tlačítka trochu od sebe oddálit. Jinak je ovládání pohodlné a funguje a správně.

Grafika a zvuky 8/10

Vizuální stránka hry je velmi hezky zpracovaná. V dnešní době, kdy se jednotlivá studia pyšní lepší a dokonalejší grafikou, to už ani jinak nejde. Autoři si dali záležet na vyobrazení hlavní postavy, ale naše nepřátelé také neodbyli. Dalo by se říct, že hra má realistický nádech. Bohužel ve hře nejsou přítomny žádné animace, což je možná trochu škoda. Menu je jednoduché, vše je přehledné a dobře vysvětlené. Pokud se v bitvě objeví nový nepřítel, tak ve hře vyskočí okýnko s jeho základní charakteristikou.

Zvuková stránka hry si také zaslouží pochvalu. Během bitvy hraje přesně taková hudba, kterou byste si představovali a na kterou jsme zvyklí například z filmů. Při souboji máte opravdu pocit, jako byste někoho mlátili. Namluvené jsou i postavy našich vojáků a je zde i hlas, který nám říká, že je hrad pod palbou nepřátel. Na druhou stranu se hudba ve hře moc nemění a je taková jednotvárná.

Závěr 9/10

Heroes and Castles byla jedna z mála her, které jsem za několik dní dohrál až do úplného konce. Singleplayerem ale hra nekončí. K dispozici je i multiplayer, kde můžeme hrát v kooperačním módu nebo proti kamarádům z GameCentera. Navíc autoři neustále hru vylepšují a přidávají so ní další možnosti.

Potěší i ukládání do cloudu. Naopak se nevyplatí hru minimalizovat, protože se mi hodně krát stalo, že jsem se objevil v menu při načítání nové hry. Úplným závěrem musím říct, že plusy výrazně převažují nad drobnými chybkami a tak bych Heroes and Castles doporučil všem, kteří mají rádi RPG s prvky strategie a nebo rádi zkouší něco nového.

Hra je k dispozici pro iPhone i iPad za jednu cenu ?2.49.

iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/heroesCastles/“/]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře