Neděle, 12 května, 2024
DomůRecenzeHamilton's Great Adventure - Nejlepší puzzle hra na Android

Hamilton’s Great Adventure – Nejlepší puzzle hra na Android

Dlouho očekávaný titul je konečně zde. Skvělá puzzle hra, kterou známe především z počítačů, se konečně dostala na Android a ani tentokrát nezklamala. Jenže zahrát si ji nemůže každý, a to je asi největší kámen úrazu. I přesto se ale u hráčů těší velké oblibě. A po právu!

Úvod

Švédské studio Fatshark uvedením této hry vstoupila na trh tak jako málokdo. Většinou totiž první tituly na Android jsou spíše zkušební, průměrné a zdarma. FS ale zvolilo taktiku zcela opačnou a hned při svém debutu poslalo do Google Play titul, který se řadí mezi to nejlepší. HGM není sice zdarma, ale ke stažení za nějakých cca 80 Kč.

S grafickou vyspělostí hry přichází samozřejmě velké hardwarové požadavky. Vývojáři pro maximální zážitek doporučují zařízení s čipem nVidia Tegra 3, přičemž nezanevřeli ale ani nad jinými stroji, které však musí obsahovat alespoň 1 GB operační paměti.

HGM je také určena převážně na tablety nebo alespoň na větší displeje, protože některá ovládací tlačítka jsou tak malá, že je velmi obtížné je na malém displeji trefit. Pořádně se tedy rozhodněte, jestli váš tablet nebo smartphone požadavky a specifikace splňuje, než si hru zakoupíte.

Po zakoupení si stáhnete aplikaci o velikosti 6 MB, a po prvním zapnutí budete vyzváni ke stažení asi 800 MB dat. Dost už ale povídání, pojďme se kouknout na to, jak si hra vedla.

Příběh a Styl hry – 9

Jelikož je hra předělávkou verze pro počítače, příběh zůstává naprosto stejný. Ten vás pohltí ihned na začátku, kde již starý Ernest Hamilton vypráví svou dobrodružnou výpravu za pokladem o nevyčíslitelné hodnotě své vnučce. Na svých výpravách bude mít neméně důležitého papouška Sashu ( dále Sašu), s kterým procestoval celý svět. S těmito dvěma hlavními hrdiny navštívíte amazonský prales, nejvyšší místa v Himalájích nebo poušť. Nic víc z příběhu ale neprozradím. Všechny informace, které se týkají příběhu nebo čehokoliv jiného ve hře, získáte v knize, kterou naleznete v menu. Zde je detailně popsáno úplně všechno.

Ve hře máte jasný úkol. Najít klíč k bráně, která vás pustí do dalších levelů. Tyto klíče jsou zlaté barvy, ale budou zde ještě modré, které odemykají překážky. Dále tu máme modré a zlaté mince, které zvyšují vaše skóre. To se rychle odečítá, ale při malém počtu nasbíraných mincí se odpočet zpomaluje, takže je velmi těžké dostat se na nulu.

Za modré dostanete 50 bodů, za zlaté 100 bodů a pak tu máme ještě modré diamanty, za které dostaneme 1000 bodů. Všechny dosud vyjmenované věci může sbírat pouze dobrodruh Hamilton. Papoušek Saša má za úkol jiné věci. Například sbírá růžové kanystry, které jsou rozsety po celé mapě nebo jsou uschovány v truhlách. Ty se přilévají do nádoby na obrazovce. Papoušek má ale ještě jeden úkol a to je posouvání pák. Hamilton totiž během své cesty naráží na překážky, které jdou odstranit pouze posunutím páky, které jsou umístěny na místech, kam se dostane jen Saša. Postupem hry překážky přibývají a tak, abychom věděli, která páka patří ke které překážce, jsou označovány různými barevnými tvary, jako například zeleným nebo červené srdcem či kruhem.

Pokud se vám hra zdá zpočátku příliš jednoduchá, tak nezoufejte. S přibývajícími levely stoupá také náročnost a velikost mapy, takže někdy budete muset váš krok opravdu detailně promyslet, protože jediná chyba může stát Hamiltona život. ¨

Na cestách těchto dvou dobrodruhů potkáte kamenné golemy, zlé sněhuláky a nebo také dřevěné pasti, kde na některé můžete stoupnout dvakrát a na jiné jen jednou a dokonce i ledová jezírka, na kterých není radno stát příliš dlouho, protože jinak se propadnete a spousta dalších a dalších pastí a nepřátel.

Grafika a zvuk – 9,9

Ani snad nemá cenu říkat, že hra má textury ve vysokém rozlišení. Už na začátku, při zobrazení úvodní obrazovky, vás napadne myšlenka, tohle opravdu vyšlo na Android? Poté uvidíte menu a otázku si znovu zopakujete, protože za podobnou grafiku a detaily by se nemusela stydět ani lecjaká hra na počítače.

Poté se už dostáváme přímo do hry, kde se její kvalita trochu zhoršuje, ale ne o moc a podle mě je to kvůli tomu, aby si hru mohli zahrát alespoň majitelé smartphonů a tabletů s Tegrou 3. Grafice není naprosto co vytknout, protože působí opravdu velmi pěkně.

Zvuk je na tom ale velmi, velmi špatně? Ale ne, dělám si srandu:-) Vývojáři ani na tuto část nezapomněli a vsadili na skladby, které působí spíše klidně a relaxačně. To vůbec nevadí, protože skvěle zapadají. Akční prvky jsou zvládnuté také na výbornou. Jediné co bych vývojářům vytkl jsou dialogy. To, že postavy nemluví, není nic neobvyklého, ale zde jsou texty doprovázeny pazvuky jako hm, ah a bůhví co ještě. Trochu to při hře ruší a odtrhává od děje, ale je to jen nepatrná chybka.

Hratelnost a ovládání – 10

Přímo ve hře máme k dispozici pohyblivý joystick ( tzn. tam, kam dáte palec, tam se vytvoří joystick), který je velice pohodlný. Zároveň je velmi průhledný, takže vás vůbec neruší. Dále na obrazovce uvidíte v horních rozích časomíru, která ukazuje odehraný čas. Pod časomírou se skrývá budík pro sčítání nasbíraných mincí.

V druhém rohu máme naopak nádobu, ve které se nám ukazuje kolik jsme nasbírali tzv. růžových kanystrů. Pro přesný počet slouží číselný údaj nad nádobou. V dolních rozích najdeme tlačítka k hlavním hrdinům. V levém rohu máme ikonu pro Hamiltona a v pravém pro papouška Sašu. Obě ikony jsou dostatečně velké, takže není problém je najít v případě rychlé potřeby.

Kolem tlačítek je ještě několik malých tlačítek, která slouží především pro odemykání bran, nápovědu pro další krok, změnu polohy pák nebo aby papoušek vydal zvuk, který přiláká nepřátele do pasti. Tyto tlačítka je někdy obtížné trefit, ale mne spíše zarazilo, proč jsou všechny tyto funkce i s přepínáním hrdinů umístěny přesně na místě, kde nejčastěji vytváříte joystick? Pak se vám totiž lehce stane, že místo pohybu, přepnete na druhého hrdinu, což vás stojí někdy i opakování levelu.

Ovládání u Hamiltona je naprosto bez problému, a jelikož se jedná o puzzle hru, tak se nedočkáte ničeho složitého, prostě jen pohyb do čtyř stran. U papouška je to již jinak. Ten se může libovolně pohybovat po mapě, a pokud potřebujete vyletět nahoru nebo sletět dolů, budete muset naklápět vaše zařízení, protože je ovládán pomocí pohybového senzoru. Ze začátku se s tím budete prát, ale lze si na to zvyknout a po chvíli cviku budete létat jakoby nic.

Po nějakém výletu s papouškem je možnost, že se vám nebude chtít vracet k Hamiltonovi a tak je tu možnost automatického vrácení za pomoci tlačítka. Tento přesun stojí jeden růžový kanystr, kterých ale nasbíráte v jednom levelu daleko více.

Závěr

Toto je jedna z nejlepších her pro Android bez jakýchkoliv pochybností. Pokud vám nebude její délka stačit, můžete si dokoupit druhou Epizodu, která přináší dalších 22 map, ale tentokrát již, k velké škodě, bez papouška Saši.

Stahujte:(79,99Kč)

Stahujte:(79,99Kč)

Celkové hodnocení: 9.5/10

Upozornění: hodnocení není průměrem hodnocených částí

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Hamiltons Great Adventure/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře