Neděle, 9 června, 2024
DomůNovinkyHackeři se nabourali do sítě NASA, pomohl jim levný mini počítač Raspberry...

Hackeři se nabourali do sítě NASA, pomohl jim levný mini počítač Raspberry Pi

Americká vesmírná agentura NASA potvrdila, že její laboratoř Jet Propulsion Laboratory loni napadli hackeři. Útočníci zcizili nejméně 500 MB velmi citlivých dat. Zarážející je, že se pachatelé dokázali do interního systému nabourat pomocí levného mikropočítače Raspberry Pi, který má velikost kreditní karty a dá se pořídit za pár desítek dolarů.

Dle serveru DigitalTrends bylo zabezpečení laboratoře Jet Propulsion Laboratory na tak nízké úrovni, že útočník zůstal neodhalen po dobu deseti měsíců, po kterých se mu podařilo stáhnout 23 souborů s citlivým materiálem. Mimo jiné dva soubory měly obsahovat tajné vojenské materiály, které se týkaly technologií související s misí Mars Science Laboratory.

Když audit chyby v zabezpečení sítě JPL odhalil, některé části agentury včetně Johnsonova vesmírného střediska byly raději odpojeny od vstupní brány, aby se hackeři nedostali k dalším důležitým materiálům. Například informacím o patentech a špičkových technologiích souvisejících s lety do vesmíru.

V NASA okamžitě podnikli veškeré potřebné kroky, aby se podobná situace do budoucna už neopakovala. Podle bezpečnostního analytika Mike Thompsona ale nejsou útoky na systémy americké vesmírné agentury nic neobvyklého. Kyberzločince lákají především nejvyspělejší technologie, které by se daly velmi dobře zpeněžit. 

Zdroj 1 2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře