Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůNovinkyHackeři se do bankovních účtů dostávají skrz chytré telefony

Hackeři se do bankovních účtů dostávají skrz chytré telefony

Mobilní bankovní trojští koně se staly největším strašákem na poli kybernetických hrozeb ve druhém čtvrtletí letošního roku. Množství jejich instalačních balíčků pro mobilní bankovnictví, které pomáhají útočníkům vyhnout se detekci bezpečnostními řešeními, vystoupalo na 61 000. Dosáhly tak na historické maximum, kdy se jejich počet oproti předchozímu čtvrtletí ztrojnásobil. Další podobná zjištění přináší čtvrtletní report společnosti Kaspersky Lab, věnující se vývoji kybernetických hrozeb.

Mobilní bankovní trojani představují nechvalně známý typ malwaru, který je určen k tomu, aby jeho prostřednictvím zločinci kradli peníze přímo z bankovních účtů mobilních uživatelů. Je proto velmi vyhledávaným nástrojem kyberzločinců po celém světě, který jim umožňuje snadný výdělek. Malware se většinou maskuje jako legální aplikace, čímž láká uživatele, aby si ji stáhli. Poté, co se bankovní aplikace spustí, překryje trojan obrazovku vlastním rozhraním. Pak už kyberzločincům k dovršení krádeže stačí, aby uživatel zadal své údaje.

Druhé čtvrtletí zaznamenalo masivní nárůst tohoto typu trojských koní. 61 045 zaznamenaných instalačních balíčků představuje historické maximum, které doposud Kaspersky Lab zaregistrovala. O toto vysoké číslo se z velké části zasloužili tvůrci trojského koně Hqwar, kteří mají na svědomí polovinu nově objevených modifikací. Okolo pěti tisíc instalačních balíčků připadá také trojanovi pojmenovanému Agent.

Od dubna do června se mezi země s nejvyšším podílem uživatelů, kteří byli napadeni mobilním bankovním malwarem (v porovnání se všemi uživateli napadenými jakýmkoliv mobilním malwarem), umístily Spojené státy americké (0,79 %), Rusko (0,7 %) a Polsko (0,28 %). Zatímco si Rusko s USA pouze prohodily místo na prvních dvou místech, Polsko se na třetí příčku vyhouplo z devátého místa, kde se nacházelo v prvním čtvrtletí. Zapříčinily to především trojští koně Trojans.AndroidOS.Agent.cw a Trojan-Banker.AndroidOS.Marcher.w.

Podle odborníků z Kaspersky Lab je tento výrazný nárůst mobilních bankovních trojanů odrazem celosvětového trendu v oblasti mobilního malwaru. „Při pohledu na vývoj kybernetických hrozeb ve druhém čtvrtletí si jasně uvědomujeme, jak snadno mohou být ohroženi uživatelé mobilních zařízení. Celkový nárůst mobilního malwaru, obzvláště v oblasti bankovnictví, dokládá, že kyberzločinci neustále vyvíjejí nové modifikace svých zhoubných softwarů. Zdokonalují především techniky, které mají zamezit bezpečnostním řešením, aby malware detekovala. Uživatelé a celé bezpečnostní odvětví by proto měli být v nadcházejících měsících obzvláště obezřetní,“ uvedl Viktor Čebišev, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře