Úterý, 7 května, 2024
DomůRecenzeGrand Theft Auto: Vice City - Mafiánem už i na mobilech

Grand Theft Auto: Vice City – Mafiánem už i na mobilech

Přijde mi to jako včera, když jsme seděli s kamarádkami o letních prázdninách za počítačem a hráli nejočekávanější hru roku 2003, Grand Theft Auto: Vice City. Hra s řadou kontroverzních scén a vysokou prodejností zahýbala světem. Před deseti lety by mne ani ve snu nenapadlo, že si tuhle hru jednou zahraji na mobilu. Asi moje sny zrovna neukazovaly tu pravou budoucnost, která nás čekala. 

GTA: Vice City nabízelo všechno. Prosluněné pobřeží, život drsného gangstera a otevřený svět, kde jsme si mohli dělat, co jsme chtěli a ještě něco navíc. Nyní se tohle všechno vrací a odehrává se to na našich mobilních zařízeních. Před několika dny studio Rockstar North vydalo GTA: Vice City pro iOS a Android. Pojďme se tedy podívat, jak se vývojářům konverze úspěšné hry povedla, protože s tím občas vývojáři měli problémy u jiných titulů.

Hratelnost 9/10

Grand Theft Auto: Vice city nemusím starším hráčům vůbec popisovat, titul je tak známý, že jen samotné vyslovení jeho jména budí emoce. Ale jsou mezi námi i noví hráči, kteří netuší, co se za tímto titulem od studia Rockstar ukrývá. Ty proto krátce uvedu do děje.

Hra začíná úvodní scénou, kde se dozvídáme, že hlavní hrdina Tommy Vercetti je italský mafián, který strávil 15 let svého života ve vězení. Po návratu je poslán do nového, zločinem prorostlého města Vice City, kde má obchodní schůzku. Bohužel, Tommy je při obchodní schůzce přepaden a okraden o peníze, které s sebou vezl, takže musí zůstat ve Vice City a snažit se svůj dluh splatit. Zde začínáme hrát.

Atmosféra hry nás okamžitě vtáhne do víru 80. let. Ze začátku budeme plnit jednoduché mise, například pojedeme vyzvednout bossovu dceru apod. Jelikož většinu času ve Vice City strávíme dojížděním za misemi, tak za několik hodin se ve městě budeme cítit jako doma. K dopravě z místa na místo slouží mnoho dopravních prostředků. Kromě aut, motorek, skútrů, se můžeme projet i lodí nebo proletět vrtulníkem či letadlem.

Jelikož ve Vice City figurujeme jako nováček, naši přátelé nás městem provedou a ukážou nám, jak to tu doopravdy chodí. Hlavně nám ukážou obchody, kde se prodávají zbraně, potom nás zavezou do opravny aut, kde můžeme zmizet před policií. Ze začátku je otevřena zhruba půlka města, ale v průběhu hry se město otevře celé.

Mise nás nikdo nenutí plnit v přesně daném pořadí, ale můžeme si vybrat. Takže ty, které se nám zdají těžké, si můžeme nechat na později a plnit nějaké jiné, které jsou k dispozici. Nebo je můžeme úplně nechat stranou a zahrát si na strážce zákona, taxikáře nebo hasiče a vydělávat si peníze tímto způsobem. Hra nabízí i nespočet dalších úkolů, rozebrat je tady by zabralo další dvě strany.

Nechám na každém, ať si hru prozkoumá a uvidí, co všechno může vyvádět. Musím říct, že díky vedlejším misím, dobrovolným úkolům nebo sbíráním různých předmětů je hra stále zábavná a nemusím ji vypínat, když zrovna nemůžu přejít přes určitý bod v příběhu. Oproti počítačové verzi z minulých let autoři trochu upravili systém, když se nám nepodařila splnit některá z misí.

Dříve se objevila hláška Mission Failed (Mise nesplněna) a Tommy se objevil buď v nemocnici, pokud během mise zemřel, nebo na policejní stanici, pokud byl zadržen. A my jsme museli nasednout do auta a jet zpátky před dům bosse a misi znovu zahájit. V mobilní předělávce hry hned naskočí možnost, jestli chceme misi zkusit znova, podobně jak v GTA IV. Určitě to Vice City ubere pár hodin hraní, ale někdy to bylo opravdu o nervy, hlavně když mise skončí na opačném konci města a žádná jiná není k dispozici.

Hra se na rozdíl od nejmodernějších titulů neukládá automaticky. Je to klasické GTA, takže abyste ji mohli uložit, tak musíte zajet Domů, kde uvidíte kazetu, prostřednictvím ukládáte. Musím přiznat, že jsem několikrát na tento způsob ukládání zapomněl a při dalším spuštění se divil, že jsem zase skoro na začátku.

Hra kromě lokálního uložení nabízí i uložení do cloudu, takže váš pokrok bude okamžitě k dispozici všech vašich mobilních zařízeních.

Ovládání 6/10

Ovládání pro dotykové přístroje si vyžádalo jisté změny. Bohužel, klávesnice a myš se nedá úplně dokonale předělat na dotyk prstů. Pokud jedeme v dopravních prostředcích nebo jdeme pěšky, tak je všechno v naprostém pořádku. Ovládání je přesné a dobře rozložené. Směr ovládáme nalevo a akční tlačítka máme napravo. Do téhle chvíle jsem hru považoval za dokonalou. Pak přišly i jiné povinnosti Tommyho a to zastrašování, zabíjení a přestřelky. Zde funguje z větší části automatické míření. To ovšem z 50 % míří úplně někam jinam, než má a tak často místo Mexičana zastřelíte chodce.

Nic nebrání tomu, že jsme na něho otočení a míříme mu přímo do tváře. Tommy se sám otočí a kromě chodce ještě pro jistotu trefí projíždějícího taxikáře ? Mexičan do nás mezitím vyprázdňuje zásobník. U mise, kde letíme vrtulníkem a v ruce svíráme útočnou pušku, je situace ještě horší. Puška se po stisknutí tlačítka střelby otočí k vrtuli a vesele se snaží sestřelit vlastní vrtulník. Než jsem dokázal všechny gangstery postřílet, vrtulník naštěstí odletěl. Souboje a střelba se bohužel moc nepovedly a někdy je lepší utéct, než se snažit střílet.

Ovládání vrtulníků a letadel je o zvyku. Nepůjde vám hned, jako když sednete do auta, ale s trochou cviku v tom budete za chvilku stejně dobří jako v autě nebo na motorce. Ve verzi na počítače šlo motorka zvednout na přední nebo zadní kolo ? to naštěstí nechybí ani tady. Ujet kilometr na zadním kole, za to už je pořádná odměna.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/GTAovladani/“/]

Grafika a zvuky 8/10

Grafické zpracování je stejné, možná trochu lepší než před deseti lety. Hra je velmi náročná, protože musí neustále znázorňovat otevřený svět. Když se postavíme na silnici, tak vidíme opravdu daleko. Proto s tím má iPhone nebo iPad občas problém a stane se, že hra se trošku začne sekat.

Nejvíce se to stává při přejezdu z jednoho ostrova na druhý, kdy vykreslení města dokáže hru prakticky zastavit. Hru jsem testoval na iPadu 2 a iPhonu 4S, takže je možné že nejnovější modely nebudou mít se hrou žádný problém. To samé platí se jistě týká i Samsungu Galaxy S3.

Vývojáři museli udělat jisté kompromisy, aby hru stihli vydat v termínu, takže se vám nejednou stane, že jedete v protisměru a zničeho nic se před vámi objeví auto. Nebo se stane, že auto samo zatáčí doprava. Asi to bude chtít ještě trošku vyladit.

Co se týče zvukové stránky, tak dialogy jsou namluvené opravdovými herci a v autě můžeme poslouchat rádia z 80. let. Můžeme si vybrat z desítky různých stanic. Každá stanice vysílá v jiném duchu, takže pokud někdo má rád například rock, pustí si radio VRock, pokud je zase někdo rozněžněný, může si pustit stanici Emotions a poslouchat slaďárny. A nebo může poslouchat jen bezvýznamné tlachání o životě. K dispozici je i vlastní rádio, kde si můžeme navolit skladby z iTunes knihovny.

Závěr a hodnocení 9/10

Tahle pecka si nezaslouží hodnocení nižší než 9 z 10, protože nabízí spoustu hodin zábavy a vzrušení. Noví hráči budou jistě nadšení a ti staří, co už GTA: Vice City jednou hráli, si ho jistě s chutí zahrají znovu. Přiznávám, že to je i můj případ.

Vývojáři odvedli dobrou práci, Vice City o něco vylepšili. Od Rockstaru očekávám minimálně jednu aktualizaci, protože během hraní narazíte na chyby, které otravují. Vice City je zatím k dispozici pro iOS. Situace u Androidu je trošku obtížnější ? hra byla kvůli technickým problémům z Google Play za několik hodin stažena.

iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/GTA/“/]

 

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře