Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůNovinkyGoogle vyhrál soud nad Oraclem. Java v Androidu je v rámci férového...

Google vyhrál soud nad Oraclem. Java v Androidu je v rámci férového užití

Google vyhrál šest let táhnoucí se patentový spor se společností Oracle. Soud se vedl o právo využívat část programu Java, který se používá ve většině smartphonů a tabletů s Androidem. Oracle požadoval po Googlu odškodné devět miliard dolarů, ale nedostane nic. Proti verdiktu se však odvolá.

Pro Google je to už druhé vítězství v tomto ostře sledovaném případu. Federální soud se v tomto sporu přiklonil na stranu Googlu už v roce 2012, odvolací soud však nechal případ znovu projednat. A vítězství Google, který nyní patří do holdingové společnosti Alphabet, neminulo ani tentokrát. Porota se opět jednomyslně přiklonila k názoru, že Google má na bezplatné využití malé části programovacího jazyka Java právo díky ustanovení amerického autorského práva. Jde o část zvanou „fair use“. Díky podobným výjimkám mohou například umělci ve svém díle použít malé výňatky z práce někoho jiného.

Oracle v reakci na rozhodnutí uvedl, že se proti verdiktu odvolá k Nejvyššímu soudu Spojených států. „Jsme přesvědčeni, že Google vyvinul Android nezákonným okopírováním technologie Java,“ uvedl šéf právního oddělení Oraclu Dorian Daley.

ap16147745860454

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře