Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůNovinkyGoogle připomíná narození Bedřicha Smetany. První hudebně animovaný český Doodle uvidí i...

Google připomíná narození Bedřicha Smetany. První hudebně animovaný český Doodle uvidí i v Japonsku

Dnes je tomu přesně 195 let od narození světoznámého českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Google toto výročí připomíná historicky prvním českým animovaným Doodlem s hudebním doprovodem Smetanovy symfonické básně Vltava. Graficky upravené logo se dnes zobrazuje nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Estonsku, Litvě, Srbsku a Řecku. Nejdále si od Smetanovy domoviny jeho výročí připomenou uživatelé v Japonsku.

2. března 1824 se narodil světoznámý český hudební skladatel Bedřich Smetana. Významný reprezentant české hudby a národní kultury se již za svého života stal známým i v Německu svou operou z venkovského prostředí Prodaná nevěsta. Jeho vrcholné dílo, cyklus šesti symfonických básní Má Vlast, se každoročně hraje jako zahajovací dílo festivalu klasické hudby Pražské jaro a 28. října v Den české státnosti.

Speciální Doodle k příležitosti Smetanova narození zpracoval Nate Swinehart. Americký „Doodler“, což je termín označující grafiky a animátory, kteří pracují na slavnostních ztvárněních loga společnosti na domovských stránkách, původně vyrostl v Ohiu, ale rodina jeho matky vzdáleně pochází z České republiky. Swinehart není v oblasti české kultury žádným nováčkem. Před dvěma lety mu připadl nelehký úkol zpracovat Doodle Járy Cimrmana.

Swinehart svým Doodlem ztvárnil druhou symfonickou báseň Vltava z nejznámějšího Smetanova díla Má vlast, kterou český skladatel dopisoval již zcela hluchý. Zpracování Smetanova Doodlu představovalo pro autora jednu specifickou výzvu. Hudba nikdy nemůže být synchronizována s vizuálem přesně. Závisí totiž na počítači uživatele, na jeho prohlížeči a typu připojení, jak přesně se hudba s animací v Doodlu sesynchronizuje. Animátor se tak musel ujistit, že animace poběží takovým tempem, aby všechny sekvence ladily bez ohledu na to, kdy hudba začne. Část magie, na kterou autor spoléhá, je proto možnost vidět stejný vizuál v kombinaci s různými pasážemi Vltavy, což může vytvářet různý dojem.

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře