Sobota, 5 října, 2024
DomůNovinkyGoogle připomíná Doodlem: Před 245 lety se narodil hudební génius Ludwig van...

Google připomíná Doodlem: Před 245 lety se narodil hudební génius Ludwig van Beethoven

Google nezapomíná ani na hudební skladatele a dnešní Doodle, interaktivní logo ve svém vyhledávači, věnoval uznávanému Ludwigu van Beethovenovi. K jeho nejslavnějším dílům patří 5. a 9. symfonie, monumentální mše Missa solemnis či řada klavírních skladeb, mezi které patří například Měsíční svit a Sonáta pro Elišku.

Logo nejpopulárnějšího vyhledávače je dnes v interaktivní podobě. Po kliknutí na něj můžete prožít dobrodružství, při němž geniální hudebník pravidelně přichází o své noty.

Na vás je, abyste mu partitury ke skladbám jako je 5. Symfonie, Sonáta pro Elišku, Měsíční svit nebo Óda na radost pomohli znovu sestavit. Pokud se s notami napoprvé netrefíte, nic se neděje, můžete to zkusit znovu.

Ludwig van Beethoven se narodil pravděpodobně 16. prosince 1770 v Bonnu. Přesné datum jeho narození není známo, pouze datum pokřtění dne 17. prosince. Ve dvanácti letech mladý génius složil první skladby a v patnácti získal titul bonnského druhého dvorního kapelníka. V sedmnácti letech v roce 1787 se Beethoven odebral do Vídně, kde v šlechtických palácích uváděl svoje skladby a zároveň se vzdělával u Haydna nebo Antonia Salieriho.

6 5

Přibližně od roku 1795 se u něj začínaly projevovat jeho problémy se sluchem: podle všeho trpěl závažnou formou tinnitu (ušního šelestu), kdy mu v uších neustále zněly nepříjemné zvuky. Jeho mimořádný hudební talent mu však umožnil vytvořit největší díla i v době, kdy už byl zcela hluchý.

Od konce roku 1826 byl Beethoven upoután na lůžko a zemřel 26. března 1827. Podle posledních výzkumů patrně na otravu olovem.

1

Zdroj: Google Wikipedia

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře