Neděle, 12 května, 2024
DomůNovinkyGoogle dostal cenu dlouhodobého slídila za čtení e-mailů

Google dostal cenu dlouhodobého slídila za čtení e-mailů

Nezisková organizace Iuridicum Remedium udělila firmě Google cenu dlouhodobého slídila. Důvodem je pročítání e-mailů a neprůhledné slídění v soukromí uživatelů. Mezi „oceněnými“ je i výrobce elektroniky Samsung.

Výsledky představil šéf projektu Velký bratr (Big Brother Awards) Jan Vobořil v Centru současného umění DOX v Praze. Organizace se již několik let snaží upozornit na ochranu soukromí a v desátém ročníku rozdělila několik anticen a jedno pozitivní hodnocení.

Google získal tzv. cenu dlouhodobého slídila. „Google dlouhodobě pročítá e-maily za účelem cílení reklamy a jak vyšlo najevo v minulém roce, tak v nich i vyhledává ilegální aktivity, které pak hlásí,“ uvedl Vobořil.
Společnost Samsung dostala cenu za výrok, jenž se týká poznámky z firemních podmínek ochrany soukromí pro zákazníky v souvislosti s chytrými televizory s rozpoznáváním hlasu.

„Prosím pamatujte na to, že pokud váš mluvený projev obsahuje osobní nebo jiné citlivé informace, že tyto informace budou mezi daty, která jsou zachycena a předávána třetím stranám prostřednictvím funkce rozpoznávání hlasu,“ píše Samsung. „Podle poroty je na jednu stranu potřeba ocenit, že Samsung alespoň na rozdíl od jiných výrobců přiznává, že chytré televize odposlouchávají naši domácnost,“ zmínil Vobořil.

Soutěž se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii. Nyní se koná ve více než desítce evropských zemí a jejím cílem je upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice se koná od roku 2005.

googlegraf_616

Zdroj: ctk mediamania.tyden

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře