Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenzeGlosa: Adblock není v pořádku!

Glosa: Adblock není v pořádku!

O společné noční můře mobilních vývojářů a (zdaleka) nejen technologických novinářů. O programu, který je ukázkovým příkladem mentality internetového věku.

Internetový svět s sebou přinesl mnohé. Zásadně změnil nejen naše životy, ale také byznysmodel tvůrců obsahu. Média si v novém prostředí, kde bylo zvykem dávat lidem věci „zdarma“, musela nalézt způsob obživy – a tím se stala reklama. Později na ni vsadili i vývojáři mobilních aplikací, v legitimní snaze zpřístupnit svoje díla co největšímu počtu lidí. Reklama je zkrátka zodpovědná za to, že můžete vůbec číst tenhle text a na Svět Aplikací se vracet. Vyrostl na ní Google, zdarma přístupný je díky ní Facebook a řada dalších bezplatných služeb.

Reklama je důvodem, proč může v internetovém světě „zdarma“ existovat cokoliv, co není čisté PR nebo charita. Reklama platí mzdy autorů, nájmy vývojářů i elektřinu datovým centrům. Je potřeba to říct naplno: Ve světle toho nelze AdBlock pokládat za nic jiného, než za obyčejnou zlodějinu.

AdBlock, který se poprvé objevil v roce 2009, funguje v principu stejně, jako kdybyste nakráčeli třeba do knihkupectví, vzali si knihu a nezaplatili. Šéfeditor prominentního technologického webu Ars Technica ve svém nedávném textu prozradil, že až 40 % jejich návštěvníků nějakým způsobem reklamu blokuje. A to je alarmující. Jistě, jde o úzce zaměřený magazín, jehož cílovou skupinou jsou opravdoví počítačoví nadšenci, kteří budou AdBlock používat spíše – jenže AdBlock není ani v česku doménou pouze geeků. Instalace doplňku do prohlížeče nebo rootnutého telefonu je směšná operace, kterou zvládne i nezkušený uživatel.

adblockers

Růst počtu uživatelů AdBocku v letech 2010 – 2012 v miliónech.
Zdroj: The Online Publisher Community

Za používáním AdBlocku stojí jednoduchá myšlenka, kterou si ani řada jeho uživatelů neuvědomuje: chceme váš obsah, ale nezaplatíme za něj. Jakkoliv zobrazení reklamy neodpovídá zakoupení tištěného časopisu nebo platby za aplikaci, je třeba si uvědomit, že se prostě jedná o zdroj příjmů – a vývojář za každého člověka s AdBlockem nutně tratí. Je to způsob přemýšlení, který provází jisté internetové komunity od začátku celosvětové sítě – nelze si nevšimnout podobnosti se softwarovým pirátstvím nebo promazáváním cookies při obcházení paywallů placených webů.

Ano, reklamy mohou být vyskakující, zvukové, prostě otravné – a ani autor tohoto textu není s tím, jaké triky se při inzerci obsahu na internetu používají, zcela spokojený. Jenže pokud vám za to stojí obsah, který za nimi najdete, je fér je vydržet. Zasazujete se totiž o to, aby takový obsah vůbec existoval.

Internet čtenářům dává ohromné množství kvalitního obsahu bezplatně – nikoliv však zdarma. Zaplacený je příjmy z reklamy, které právě oni svými návštěvami generují. Zkrátka: Pokud chcete, aby takový obsah přestal existovat, AdBlock je jednou z nejsnazších cest, jak se tomu přiblížit.

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

34 KOMENTÁŘE

 1. Fakt dobrej ten související článek 😀

  Reklama jako jediný zdroj příjmu – žel, žel, žel! Já bych tak rád platil místo reklamy, tak rád – a platím těm, co mi tu alternativu poskytnou.

 2. Nemam adblock, ale po takomto clanku si ho tusim nainstalujem. Nikto nikoho nenuti davat obsah na internet zdarma. Ak ma niekto pocit, ze ho to kvoli adblocku neuzivi, nech sa da na pestovanie kvetin. A vrati spat k internetovej publicistike az ked ostane len ta charita a pr, takze bude opat priestor i na platene clanky ako kedysi. 😉

 3. A este si neodpustim – „piratstvo je kradez“ je vyrok znacne zavadzajuci, ale „adblock je kradez“ ako naznacuje veta „AdBlock funguje v principu stejně, jako kdybyste nakráčeli třeba do knihkupectví, vzali si knihu a nezaplatili.“ (!) je uz vyslovene debilny. 😉 Sledujuc tuto logiku ad absurdum, by malo byt coskoro zalovatelne i to ak, si clovek pocas reklam v strede filmu odskoci na zachod, pripadne prepne na iny kanal. 😉

  • Ti, kterých se dané téma týká, se vždy umí nejvíc ozvat a najít si své vysvětlení. I když je pravda, že to není úplně pravidlem, protože se do diskuze často montují úplní neznalci a lidé s naprosto hloupými názory. Nicméně k věci.

   Stejně jako je dodneška někdo schopny tvrdit, že „by ty mp3 nestahoval, kdyby cd nestaly tolik“. Skladba dneska stojí do 20 Kč a lidé je stejně stahují. Proč? Protože to můžou dělat anonymně a dělají to i ostatní, tak proč by nemohli taky. Predevsim česká a zjevně i slovenská povaha vždy hledá způsoby, jak ušetřit, ošálit, ošidit, okrást a vždy si to umí nějak ospravedlnit.

   Pokud se ti zdá srovnávání používání AdBlocku s krádeží absurdní, tak si v tom žij dál. Každopádně je to přinejmenším bezohledné vůči těm, co každý den věnují hodiny tomu, aby ostatním poskytli obsah zdarma. Zkus si predstavit sám sebe, že bys něco dělal zdarma. Silně pochybuji, už podle textu se jevíš, jako obyčejný sobec. Málokdo na tomto světě dělá něco zdarma a já rozhodně raději zaplatím zobrazenou reklamou, než kupovanim časopisu, kde mě polovina obsahu ani nezajímá.

   • Sherlocku, co davam zdarma a co nie, potom ti nic nie je (bol by si myslim hodne prekvapeny). Este viac tym, kolko mam legalneho obsahu, myslim, ze by som tu obstal proti komukolvek. 😉 Co vsak maximalne nemam rad je, ak niekto robi nejaku cinnost a potom sa ide vyplakavat, ze ho to neuzivi, hoci to dava „zdarma“, za co by mu mali byt vsetci strasne vdacni. 🙂 A mimochodom nemam adblock. 😉 Horsi je uz od toho asi len ten legalny obsah, ktory mi na uvod vzdy pripomenie, ze som zlodej, pretoze som bol tak blby a kupil si ho, namiesto warezu. Akykolvek „normalny“ produkt zacina slovami, „Dakujeme, ze ste si zakupili nas produkt, blah, blah“, len filmy nepreskocitelnymi shotmi typu „Nekradni, hajzle!“ 😉

  • hlavne keď v každom kníhkupectve môžete otvoriť knihu, prečítať si časť, alebo aj celú a nikto vás nevyhodí, za knihu sa platí, lebo si ju chcete nechať, dať do zbierky, sprostredkovať niekomu inému, preto tá analógia s adblockom vôbec nemá zmysel

 4. AdBlock zapínám na webech, které nejsou bez něj čitelné. Kdyby všichni vypnuli adblock, cena „Pay Per View“ by zákonitě poklesla – narostla by nabídka. Tím by vznikl problém s uživením webů. Ty by přidaly množství zobrazované reklamy. To by vedlo k poklesu ceny reklamy … Pokud chci zabránit používání adblocku, je to jednoduché – časopis vydávat pouze v printu.

 5. Každá mince mě dvě strany. Tyto stránky mají třeba reklamu pěkně decentní cca tři bannerky žádná divočina. Jenže pak jsou weby kde je doslova přetapetováno, různě to vyskakuje a je úplně cítit jak se ždímá každý pixel aby bylo místo pro reklamu. A kvůli takovým webům zapínají lidé adblock. Podle mě pláčete na špatném hrobě, lidé neinstalují adblock kvůli tomu že nechtějí nechat autory vydělat, ale instalují ho kvůli tomu že (někteří) autoři nemají soudnost/jsou nenažraní.

  • Souhlasím s JaaHoo. Kdyby to nebylo tolik otravné (někdy i proklikat 10 oken..) tak by AdBlock možná ani neexistoval/nebyl tolik rozšířený. Hezké gesto je používat AdBlock jen tam, kde k takovým problémům dochází.

   • taky souhlasim. to je jen jedinej duvod proc ho pouzivam a potom jeste zdrzujici nepreskocitelny dlouhy reklamy na youtube….

 6. Nedávno jsem musel hodinu přežít bez AdBlocku. Jaké jsem si z toho odnesl poznatky? Absolutně jsem se nedokázal soustředit na obsah článků – na stránce pořád něco bliká, otravuje, vnucuje se. Než se k obsahu dostanu, musím počkat, než se mi načte ukrutně neoptimalizovaná reklama přes celou obrazovku a budu jí moct zavřít.

  Klidně si říkejte, že jsem zloděj, že Vás okrádám o desetník při každé návštěvě, ale upřímně bych většinu ne-až-tak důležitých webů asi ani nenavštěvoval, kdybych měl onu reklamu snášet – zase tak zásadní novinky nepřináší. Ostatně reklama, respektive kvanta reklamy valící se na nás ze všech směrů ve snaze vnutit nám něco co nepotřebujeme a ani nechceme, je důvodem proč dnes mnoho lidí nesleduje televizi a neposlouchá rádio.

  Reklama se totiž doslova snaží urvat pozornost za každou cenu. Dostali jsme se do stavu, kdy je nemilosrdně otravná. A tudy cesta nevede. Dokud se situace nezmění, tak lidi budou reklamu blokovat.

  A pokud Vám tolik vadí, že lidé na Vaší stránku uplatňují AdBlock, tak je na stránku jednoduše nepusťte – detekce AdBlocku by až tak složitá být neměla. Ale tím pádem se zase připravíte o okruh sic neplatících čtenářů, kteří však mohou Vaše články dále šířit a sdílet s lidmi, kteří AdBlock třeba nepoužívají …

 7. používám adblock spoustu let a díky němu se dají některé stránky vůbec číst. Mám vlastní blog vlastní obsah i vlastní náklady. I na něm zobrazuji reklamu. Je decentní nikdy ji není více než 2 banery na celé stránce a navíc nikoho nenutím adblock vypínat. Jako jediný zdroj příjmu to sice v mém případě je. Svou webovou stránku neprovozuji jen pro reklamu ale pro sebe. Nezívat lidi kteří filtrují obsah toho co čtou zloději je hodně přes čáru.

 8. popravde, na adblock mnoho ľudí privedú neznesiteľné pop-up reklamy, youtube video-reklamy pred videami, a všemožné blikajúce potvory, najhoršie aj so zvukom

  mám adblock a na niektorých stránkach je defaultne vypnutý, sú to tie, ktoré ma presvedčia svojim obsahom, ale aj objemom a vtieravosťou reklám

 9. Glosa: Trhoň není v pořádku
  Co je to za zvrácenou myšlenku? Adblock = krádež?
  Adblock mám a v žádném případě ho nevypnu.
  Naopak ho instaluji kam jen to jde!

 10. Internet je krutý místo, je to obrovský sandbox pro všechny, pokud se zde neuplatníte – nobody cares, myslíte si že vyděláte? Tak to dělejte pro radost ostatním a určitě vám někdo i přispěje za dobře odvedenou práci. Po letech bez adbloku jsem se naučil slepotu reklamy, v televizi to bohužel nejde tak jí nesleduji a filmy si ztahuji, ano to je pirátství, ale zase z jiného důvodu o kterém často mluvil KimDotcom. No když sem nainstaloval adblock tak mi to možná ulevilo rozdíl jsem nepoznal, ale jsem spokojenější, hlavně protože ze mě google nemá 400USD a nesleduje moje chování na každým kroku. Pokud zaniknou stránky které navštěvuji díky adbloku tak ať =) tomu se řiká evoluce ….

  • Krátce – hodnotný obsah stojí peníze, zkušenost nám ukazuje, že placené modely nefungují, nebo fungují jen z části a stejně je musí dotovat reklama. A to ať už se bavíme o velkých projektech, tak o menších webech. A dobrovolné příspěvky jsou absolutní výjimka – kde je Flattr teď, když ještě před časem to byla „next big thing“? Reklama zkrátka je jediným rozumným příjmovým modelem, který se u masových (nebo pseudo-masových) médií v internetovém světě daří udržet. A AdBlock vydavatele o už tak tenčící se příjmy obírá.

   • Ono je to mozno tym, ze o tie masove media v tomto mnozstve a kvalite skratka nikto nestoji. 😉 Az vsetky zaniknu, budu ludia za to opat platit a radi. Lenze to sa *NEDEJE* pretoze faktom proste je, ze ani tento web ani milion dalsich ak aj hned zajtra zmizne nikomu chybat nebude, pretoze jeho miesto okamzite zaplnia podobne, adblock, neadblock. 😉 Ak sa to niekommu nepaci, musi si skratka najst inu pracu, kde je konkurencia mensia.

 11. Vypadá to tak, že autor tohoto článku má osobní finanční problémy a léčí si je článkem. Označení lidí blokující reklamu na webu zloději je hutná káva. Takže raději než číst tento typ „cenných“ informací přestanu tento web navštěvovat úplně.

 12. AdBlock samozřejmě mám a nevidím důvod ho globálně vypínat. Je sice hezké že jsou stránky zadarmo přístupné ale na druhou stranu pokud by zmíněný facebook byl placen tak by vydržel zhruba týden, během 14 dní by bylo online pouze tak 6% lidí z aktuálního počtu uživatelů.

 13. mám pocit, že se již moc neplatí za zobrazení, ale pouze za klik, takt o má alespoň google a seznam, tudíž nevidím rozdíl v tom, zda budu reklamu blokovat, nebo na ni prostě nekliknu. V obou případech provozovatel stránek nedostane zaplaceno. A v případě AdBlocku mám alespoň rychlejší načtení webu a svižnější prohlížeč, který nežere tolik paměti a CPU.

 14. Tak to je bomba, to jsem neznal. Hned sem si AdBlock nainstaloval a funguje parádně 🙂

 15. Já bych chtěl vidět, na jaké stránky to vlastně zdejší diskuteri chodí, že mají dojem, že jsou přeplněné reklamami a ze se ani nemohou soustředit na text :-D. To, co tady většina popisuje se týká tak možná pornostranek nebo nějakých download serverů. Ano, tam je to opravdu hrůza, ale všimněte si jak je to celé absurdní – člověk je takový sobec a pokrytec, že vlastně odmítá „zdarma zaplatit i za kradeny obsah“. I tyto servery musí z neceho žít, aby běžely. Těžko pokryjí náklady tím, že si u nich budete zdarma a bez reklam stahovat soubory nebo koukat na porno. Tím však neobhajuji styl, jakým ty reklamy umisťují a vnucují. Jenže, když si to člověk vypne na jednom webu, proč by to na dalším zapinal, že?

  Představte si, že by každý člověk na světě mel ad Block. Co by to udělalo nejen s internetovou, ale i světovou ekonomikou. Stranky by vymizely, služby by se zhorsovaly, aby se usetrilo na nákladech, lidé by přicházeli o zaměstnání atd. Přežili by jen ti, co mají i jiný druh obživy a dokážou náklady pokrýt. Uvedmote si, jaká ekonomická rána musí posledních 5-10 let byt pro zpravodajské společnosti, že jim lidé neplatí za fyzicky tištěné noviny, ale pouhou virtuální reklamou. Zobrazování reklamy je novodobý způsob, jakým se na internetu platí za služby. Internet je jiný svět a nelze k placení reklamou najít přímé srovnání ve světě reálném. Chyba celého toho systemu je jen ta, že jde o jakési nevymahatelne právo a ten systém se spoléhá jen na vstřícnost uživatelů.

  Stejně jako když si stáhnete film, hudbu, program, dokonce i když si ve F2P hře nacheatujete placené coiny, připravujete tím dodavatele o příjmy. Lidé už si tak zvykli na internetu krást, že jim to přijde i normální a vůbec nedokáží pochopit, co znamená pojem duševní vlastnictví. Nicméně výše uvedené produkty mají alespoň alternativní zdroje příjmů. Když si stahnu mp3, tak z toho nemám tak špatný pocit, protože vím, že svého oblíbeného autora podporim návštěvou jeho koncertu nebo zaplacením autorského poplatku, případně zobrazením reklamy u jeho videa na YouTube. Alespoň něco proto udělám.

  Ale co zpravodajské a informační servery? Ty fungují jen na jakési bázi vstřícnosti. My vynalozime náklady a poskytneme vám informace, vy nám zaplatíte zobrazením reklamy. To je jediný způsob, kterým platíte za tuto sluzbu, jenže tento zpusob je zájmem kompromisu a vstřícnosti. Lidé jsou stále pohodlnější. Chtěli by obsah zdarma, ale neobetuji nic.

  Podívejte se na takového giganta jako wikipedie, která je už třetím rokem na pokraji smrti a musí prosit lidi o příspěvky, aby nebyli nuceni dávat na web reklamy. Každý z vás tam leze, ale nikdo jim určitě neposlal ani korunu. Lidé si to uvědomí, až když bude pozdě a wiki zanikne. Chyba internetu je, že konkurence je obrovská. Za spoustu zaniklych webu se vždy najde náhrada a proto se lidi netrápí s tím, že by museli za něco platit.

 16. V mobilu Adblok nemám. Ve webovém prohlížeči v PC ho mám.. Začal sem ho používat po té co na některých webech bylo pomalu více reklamy než obsahu…. Kdyby to s tak reklamou nepřeháněly, a nebyla extrémně rušivá.. tak bych ho nepoužíval..

 17. Aha, takze ked nemam Adblock, ale na reklamy neklikam a dobrovolne sa necham sikanovat (stale s nulovym ziskom pre nich), to je akoze v poriadku, lebo tym nejakym zvlastnym sposobom za ten clanok platim (nie, tu naozaj neviem, kde k tej platba dochadza a ako funguje napr. spatna vazba k zadavatelovi reklamy, aku ma navratnost z konkretneho webu). Aspon nech si to vyzerem, ked si nic nekupim, ci ako to mam chapat? Ale ked Adblock mam a vysledok zo mna je uplne rovnaky, t.j. tak isto si nic nekupim, ako v predoslom pripade, som zrazu ZLODEJ? Nechapem, pre koho su dobre tieto slzave udolia a vyplakavanie, aki sme len hrozne nevdacni, ze si nejdeme kupit ten milionty iPhone alebo neobjedname hned tri nove tablety len preto, aby uz konecne ta otravna zelenkava potvora drzala chriapu. A ked nie, tak si zasluzime TRPIET. Namiesto toho, aby sa pani zamysleli nad celym modelom kapitalistickeho internetu a na dovody, preco to asi ludia robia, nas idu oznacovat za kriminalnikov. Faktom je, ze za to nemoze nikto iny, iba ONI SAMI! Keby niekedy ZVAZILI nazory ludi, ktori na ich web chodia a napr. nevyrabali take psie kusy, ako po otvoreni clanku tento zahmlit a v popredi zobrazit nejaky totalny bullshit s odpocitavanim casu, pripadne reklamami tak nepreplnili stranku s clankom, ze su vyslovene rusive a to uz vobec nehovorim o automaticky spustanych videach, ci zvuku, ktore nie su nicim inym, iba internetovym terorizmom, mohol vzniknut kompromis, kedy by reklamy neboli doslova agresivne a nekricalo z nich len: „My Ta nasilu donutime si to kupit aj keby si mal pri tom zgegnut!“, mozno by Adblock nebol vobec potrebny, pretoze slusne umiestnena reklama (napr. naboku, najma nie prekryvajuca to, kvoli comu tam clovek prisiel) vacsine ludi nevadi. Lenze je to prave ta neskutocna otravnost reklamy, ktora je stavana tak, aby ju nebolo mozne prehliadnut, ktora natolko zacala ludi otravovat a prekazat im, ze si vynutila prirodzenu ochranu. Kedze autor clanku tak nadsene porovnava Adblock s tym, ked pridem do knihkupectva a nezaplatim za knihu, dam aj ja jedno porovnanie: Ak by ste sli do postele s novym clovekom, pricom iste partie by vobec nevyzerali vzhladne, pouzili alebo nepouzili by ste ochranu? Cim to je, ze bilbordy po Bratislave povazujeme za odpudive, ale pri snahe vycistit webove stranky je to zlodejina? Ked chodim po Bratislave po cestach, na ktorych nie su bilbordy (utopia, ale ako priklad postaci), tak nemam co choti do mesta, lebo ho okradam??? Velmi dobry priklad tu bol spomenuty s tymi televizormi a navstevou zachoda pocas reklamy. Cim sa to lisi od Adblocku? Zhrnute a podciarknute, agresivny pristup si vynutil agresivne opatrenie. Tento clanok je pre mna dalsim dokazom toho, ze ludia okolo reklamy su totalne prepnuti a ziju v akejsi zvlastnej bubline, do ktorej dufam nikdy patrit nebudem.

 18. Přesně táhni do prdele s takovejhlema píčovinama nebejt AdBlocku tak nelezu ani na internet ty kokote jeden, navím spoutu normální reklamy tenhle program neblokuje, používám ho už od doby snad co vyšel a nikdy nedám dopustit na AdBlock ty kokote jeden pisatelskej 😉 dej si ruku do trenek a lešti si ho u reklamy kokote 😉 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 aaaaah další blb co si myslí jak je chytrej …..

 19. Mrkni na komentáře a pak si uvědom co to píšeš za kraviny vosle jeden a jak psal jeden člověk v komentářích, raději se starej o ty svý kočky, beztak se ani o ně neumís postarat, trapáku 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

  • Jestli jste tohle myslel vážně, tak se za vás fakt stydím. Je mi vás líto, že neumíte skousnout jiný názor. Já s Trhoňěm třeba souhlasím, protože vím, co je to on-line marketing a také proto, že reklamy beru jako inspiraci nebo tipy k zajímavým článkům, tedy alespoň ty PPC. No ale pochybuji, že vy víte vůbec něco o reklamách. Je smutný chodit mezi tak jednoduchými lidmi, jako jste vy…

 20. Jak už tu bylo mnohokrát zmíněno přede mnou – adblock mám jen a pouze kvůli tomu, že je ta reklama prostě otravná. A nemusí to být pornoweb nebo nějaký warez stránky, ale koukněte třeba na živě.cz – tam si rozkliknu článek a najednou vyskočí okno (ne okýnko) s reklamou – nebo reklama na pozadí stránky je celá reklama (možná ještě teď je takové krásné, nechutně zelené…). Jednoduše se NEDÁ soustředit na obsah článku – proto používám adblock (a na tiscali games posílám nějakou šestku, abych jim dal vydělat, ale neměl reklamy).

  • Tebe je mi líto blbe na druhou 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 běžte se chytit spolu za ruce a běžte dělat něco užitečnějšího něž psát takovýhle píčoviny o super aplikaci …….. vocasové

 21. AdBlock nepoužívám a problém nemám. Weby, kde mi reklama vadí, nenavštěvuji vůbec. A když mi už někdo pošle odkaz na článek, kde mi hned přes stránku něco vyskočí, nebo nedej bože to začne vydávat zvuk, tak okamžitě vypínám. V nejhorším pak není nic jednoduššího, než najít ten článek na Googlu od někoho jiného 😉

 22. cetl jsi nekdy neviditelneho psa proc si pan neff nestezuje jak ty a kolik ta ma tech reklam zaklad je v tom nejdriv navstevnost a pak vydelek

 23. Dříve jsem ho nepoužíval ale reklamy jsou už všude ad-block mě ušetří čas i nervy 🙂 . Peníze nejsou jenom z reklam ale taky z trafficu ( návštěvnost stránky ).

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře