Úterý, 16 dubna, 2024
DomůNovinkyFujitsu začalo prodávat první smartphone na světě se skenerem oční duhovky

Fujitsu začalo prodávat první smartphone na světě se skenerem oční duhovky

V Japonsku byl uveden do prodeje smartphone, který je zajímavý zejména biometrickou identifikací uživatele. Nejde však o otisky prstů, ale sken oční duhovky. U operátora NTT Docomo se novinka Fujitsu Arrows NX F-04G prodává v přepočtu za 18 tisíc korun bez daně.

Skenování otisků prstů je už pomalu běžnou praxí, teď jsou zřejmě na řadě duhovky. V Japonsku byl uveden první mobil, který má zabudovaný snímač duhovky jako prvek biometrické ochrany. Samotné skenování očí má na starosti infračervená LED a kamera snímající infračervené spektrum. U tohoto způsobu identifikace se vyzdvihuje vyšší bezpečnost, duhovku totiž není možné tak snadno zkopírovat, jako otisk prstu. Výrobce uvádí, že doba potřebná k autentizaci činí zhruba půl vteřiny, což je bez nadsázky skvělá hodnota.

Základem chytrého telefonu je velký 5,2palcový IPS displej s ultrajemným rozlišením 2 560 × 1 440 pixelů. Vysoký výkon zajišťuje osmijádrový procesor Snapdragon 810, GPU Adreno 430 a 3GB operační paměti. Tato sestava je zárukou, že se zařízení nezapotí ani při spouštění nejnáročnějších her a aplikací.

2

Interní úložiště má kapacitu 32 GB a lze ho dále rozšířit pomocí paměťových microSD karet. Zadní část telefonu odhaluje 21megapixelový snímač od Sony, který zajistí perfektní ostrost pořízených snímků. Rozlišení přední kamerky zatím není známo, mělo by ale být minimálně 5 Mpx.

Fujitsu Arrows NX F-04G samozřejmě přináší  NFC, GPS, WiFi (a/b/g/n/ac), Bluetooth a cizí mu není ani podpora pro fungování v sítích LTE-A. Operačním systémem je Android 5.0 Lollipop. Baterie má velmi dobrou kapacitu 3 120 mAh.

Smartphone Fujitsu Arrows NX F-04G je u operátora NTT Docomo dostupný za cenu 750 dolarů (zhruba 18 tisíc bez daně). Jeho jedinou vadou na kráse je, že se pravděpodobně nikdy nepodívá za hranice Japonska.

Zdroj: PA

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře