Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyFinále devátého ročníku Robosoutěže se nezadržitelně blíží

Finále devátého ročníku Robosoutěže se nezadržitelně blíží

Vrcholí devátý ročník studentské Robosoutěže, celoročního soutěžního klání robotických vozítek. Po jarní části, v níž soutěžily základní školy a víceletá gymnázia, se ve velkém finále v pátek 15. prosince na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT utkají týmy středoškolské a univerzitní. Do výzvy postavit a naprogramovat lego robota, který nejlépe vyřeší soutěžní úlohu, se na podzim přihlásil rekordní počet 155 středoškolských týmů, ve finále pak uvidíme 37 nejlepších robotů.

Jedna soutěžní úloha, jedna lego stavebnice, stovky přihlášených školních týmů a odpovídající počet originálních robotických řešení. Tak vypadá Robosoutěž ČVUT, jejíž letošní finále se koná tento pátek. Z původních 3 týmů v roce 2009 se počet přihlášených z celé České republiky rozrostl na 155 týmů v letošním ročníku, přičemž 121 týmům se nakonec podařilo roboty opravdu zkonstruovat a představit v soutěži. Podzimní soutěž pro střední školy a univerzity měla letos 4 předkola, z nichž do pátečního finále postupuje 25 středoškolských týmů (z toho 1 na divokou kartu).

Soutěžní úloha s názvem „Střelnice“ umožnila všem týmům zvolit rozmanité konstrukční přístupy. Robot má za úkol během 90 sekund posbírat míčky rozestavené na hrací ploše podle barev a umístit je do příslušných barevných terčů. Roboti proto musejí umět rozlišovat míčky buď podle barvy nebo podle umístění. Soutěží vždy dva roboti na dvou samostatných identických hřištích, o vítězství nakonec rozhodne větší počet získaných bodů.

Robosoutěž je veřejná a jsou na ni všichni srdečně zváni. Oficiální zahájení finále se uskuteční v pátek 15. prosince ve 12 hodin v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře