Pátek, 10 května, 2024
DomůNovinkyCo Češi nejvíce vyhledávali na internetu v roce 2017?

Co Češi nejvíce vyhledávali na internetu v roce 2017?

Volby, hokej, účtenková loterie, Kajínek, ale i fidget spinner nebo návod na domácí výrobu másla. Společnost Google letos opět zveřejnila žebříčky pojmů, které Češi v uplynulém roce nejčastěji hledali prostřednictvím Vyhledávače. Tento tzv. „duch doby“ neboli nejpopulárnější výrazy v jednotlivých kategoriích nejen rekapituluje hlavní události tohoto roku, ale odhaluje i překvapivé trendy, které letos hýbaly českou společností.

Žebříčky nejpopulárnějších výrazů podle vyhledávání na Googlu podávají svědectví o současných trendech seřazením tzv. skokanů – výrazů, které během uplynulého roku zaznamenaly největší nárůst objemu vyhledávání ve srovnání s rokem předchozím.

Politika táhla letos nejvíce: největším skokanem roku 2017 se stal výraz „volby“, přičemž do první desítky trendů poskočila také „volební kalkulačka“. Hokejový národ Čechů, jak už je zvykem, „googlil“ informace o aktuálním mistrovství světa v hokeji. Nárůst zájmu vyvolalo také historicky první losování účtenkové loterie nebo představení nové generace iPhonu. Mezi opravdové trendy roku 2017 se řadí i populární hračka fidget spinner, která si rovněž vybojovala své místo v první desítce.

Trendy roku

1) Volby
2) MS v hokeji
3) Účtenková loterie
4) Lidl eshop
5) Penny hra
6) Volební kalkulačka
7) iPhone 8
8) iPhone X
9) Fidget spinner
10) Věra Špinarová

Události roku

1) Volby
2) MS v hokeji
3) Účtenková loterie
4) Tour de France
5) Wimbledon
6) Black Friday
7) Australian Open
8) Velká pardubická
9) Hurikán Irma
10) MS v atletice

Kdo nás zaujal

Letošním českým TOP skokanem se stal prezidentem omilostněný nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, hned v patách mu ale byl populární šoumen Kazma Kazmitch. Ten se v první desítce českých osobností objevil i se svým přítelem Karlem Ondrkou, který se proslavil rolí falešného účastníka pořadu Prostřeno. Vysoké pozice v žebříčku i letos obsadili soutěžící televizní show Tvoje tvář má známý hlas Milan Peroutka a Jitka Boho i výrazné tváře letošních voleb: šéf Pirátů Ivan Bartoš a předseda SPD Tomio Okamura.

Čeští uživatelé Vyhledávače Google se však v roce 2017 znovu vraceli i k pohnuté české minulosti, když si zjišťovali fakta o Olze Hepnarové, Miladě Horákové a Lídě Baarové.

Ze zahraničních osobností vyvolal největší zájem Kevin Spacey, který letos čelil obviněním z obtěžování, bývalý automobilový závodník Niki Lauda, čerstvě zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron a hvězda letošního festivalu Colours of Ostrava americká zpěvačka LP.

Místní osobnosti

1) Jiří Kajínek
2) Kazma Kazmitch
3) Milan Peroutka
4) Jitka Boho
5) Ivan Bartoš
6) Karel Ondrka
7) Olga Hepnarová
8) Tomio Okamura
9) Milada Horáková
10) Lída Baarová

Světové osobnosti

1) Kevin Spacey
2) Niki Lauda
3) Emmanuel Macron
4) LP
5) Eddie Murphy
6) Floyd Mayweather
7) Gal Gadot-Varsano
8) Mia Goth
9) Alan Walker
10) Samantha Fox

Loučení

Smutnou vlnu zájmu vyvolal náhlý odchod populární české zpěvačky Věry Špinarové, herce Jana Třísky, herečky Květy Fialové, písničkáře Wabiho Daňka a mladého fotbalisty Františka Rajtorala. Z tragicky zesnulých zahraničních osobností vzpomínali Češi nejvíce na frontmana kapely Linkin Park Chestera Benningtona, mladého rappera Lil Peepa a rockového zpěváka Chrise Cornella.

Letošní loučení

1) Věra Špinarová
2) Chester Bennington
3) Lil Peep
4) Jan Tříska
5) Květa Fialová
6) Jaroslav Šmíd
7) Wabi Daněk
8) Chris Cornell
9) Michal Pavlata
10) František Rajtoral

S čím jsme potřebovali poradit

V čem si čeští uživatelé Vyhledávače Google nechávali letos radit? Zdá se, že Velikonoce roku 2017 byly doslova oslavou tradiční tvorby, ať už mluvíme o pletení pomlázky, vyfukování vajec nebo pečení beránka, mazance a jidášů. Žebříčkům vévodily také pro Česko typické houby, ať už jde o jejich zamražování, recepty z bedly nebo přípravu smaženice. Zorientovat se však Češi potřebovali i v závažnějších záležitostech, a Googlu se tak ptali například i na to, jak volit nebo jak vyplnit daňové přiznání.

Jak…?

1) Jak uplést pomlázku
2) Jak zamrazit houby
3) Jak volit
4) Jak upéct husu
5) Jak vyplnit daňové přiznání
6) Jak vyfouknout vejce
7) Jak vyrobit máslo
8) Jak stahovat z YouTube
9) Jak naladit Prima Love
10) Jak zhubnout stehna

Recept

1) Beránek
2) Mazanec
3) Bedla
4) Smaženice
5) Kulajda
6) Jidáše
7) Svíčková
8) Segedínský guláš
9) Koblihy
10) Ratatouille

Co nás zajímalo

Překvapivým hitem letošního roku se stal mechanismus z Antikythéry, tedy starověký řecký počítač, kterému se Češi nejčastěji snažili přijít na kloub. Zajímal je ale například také nástroj pro sdílení souborů Mi Drop, porucha pozornosti ADHD, savec neznámého původu luskoun nebo třeba letošní oblíbená mechanická hračka spinner. Televizní nadšenci chtěli vědět, kdo vyhraje televizní reality show Robinsonův ostrov, kdo je záhadná postava seriálu Mentalista zvaná Rudý John nebo kdo zemře v seriálu Ulice. Na myslích však vyvstávaly také mnohem závažnější otázky, jako třeba kdo vyhraje volby nebo kdo podepsal Antichartu, a také jedna příjemná týkající se balení na dovolenou.

Co…?

1) Co je mechanismus z Antikythéry
2) Co je Mi Drop
3) Co dělat, když se nudím
4) Co je ADHD
5) Co je luskoun
6) Co k obědu
7) Co k večeři
8) Co jíst při průjmu
9) Co s sebou na dovolenou
10) Co je spinner

Kdo…?

1) Kdo vyhraje volby
2) Kdo vyhraje Robinsonův ostrov
3) Kdo má dnes svátek
4) Kdo je Rudý John
5) Kdo mi volá
6) Kdo zemře v Ulici
7) Kdo podepsal Antichartu
8) Kdo přežije
9) Kdo to ví
10) Kdo chytá v žitě

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře