Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůRecenzeFIFA 15 Ultimate Team – kopec srandy s mičudou i kartičkami

FIFA 15 Ultimate Team – kopec srandy s mičudou i kartičkami

Bylo, nebylo, ve svých začátcích byl free-to-play prodejní model velkým přínosem. Hráči díky němu mohli hrát skvělé hry zdarma, ba co víc, mohli v nich dokonce i vyhrávat. A autoři si kapsu taky dost namastili.Bohužel pro nás, na úspěchu prvních F2P vlaštovek se chtěla přiživit spousta dalších vývojářských týmů a tak na trhu vznikl přetlak, který vyústil v přitahování opasků, nebo ještě lépe řečeno v monetizaci.

Otravná monetizace zatrhla tipec nejednomu hráči.  V tom lepším případě ho za hru dřív nebo později donutí zaplatit, v tom horším pokazí všechnu zábavu a stane se odstrašujícím případem pro všechny následovníky. Vzpomeňme třeba na otřesný Dungeon Keeper, resp. jeho reboot ze začátku tohoto roku, který se nedal hrát ani poté, co jste si zakoupili největší balíček herní měny (jeho cena hodně převýšila 2000 korun). Vedle samotných vývojářů se pod tento průšvih, byť určitě hodně nerad, podepsal i vydavatel Electronic Arts.

Ale proč tohle všechno vůbec píšu? Právě Electronic Arts se totiž podepsalo i pod sportovní hru FIFA 15 Ultimate Team, jednu z mála free-to-play her poslední doby, která se dá skvěle hrát (a vyhrávat) i bez toho, že byste v ní museli utrácet. To byste od černé ovce videoherního průmyslu asi nečekali, že? No nestyďte se, přiznávám, že i já jsem byla překvapená.

Screenshot_2014-10-02-23-23-59

Kartičky? Fotbal? Něco mezi tím

FIFA 15 Ultimate Team je hybrid mezi klasickým sbíráním kartiček tak, jak ho znáte ze svého dětství, a fotbalovou hrou jak jinak než ve stylu FIFA. A to pak šikovně doplňuje i velice jednoduchý, ale zábavný fotbalový manažer. Jak si to představit?

Na začátku všeho jsou balíčky kartiček. Ty kupujete za herní měnu, otevíráte a přitom doufáte, abyste v nich našli co nejzajímavější kartičky. Kartičky mohou být několika druhů – hráči, manažeři a další konzumovatelné kartičky, jimiž můžete zvedat hráčům fyzičku, vylepšovat jim nejrůznější atributy, léčit je, nebo s nimi prodlužovat smlouvu.

Z hráčů si následně sestavíte co nejsilnější tým, který můžete podpořit konzumovatelnými kartičkami a působením podpůrného týmu včetně manažerů. Zezačátku váš tým samozřejmě nehraje moc dobře, jelikož máte jen základní hráče, kteří si navíc nerozumí (jedná se o funkční herní prvek, tzv. „chemii“). Jenže pokud do hry nehodláte okamžitě nalít spoustu peněz, pustíte se vstříc koloběhu. První zastávkou tak samozřejmě budou zápasy, ať už samostatné, nebo sdružené do turnajů, do sezóny, nebo různých doplňkových zápasů, jimiž autoři chtějí základní nabídku ještě zatraktivnit. Za zápasy jste odměňováni penězi, za výhry v turnajích pak ještě více penězi, za úspěšné zakončení sezóny úplně největšími penězi. A k tomu vám tu a tam do klína přistane ještě balíček kartiček.

Screenshot_2014-10-02-21-18-18

Kolik dáte za Sivoka? A kolik za Čecha?

Za vydělané peníze můžete vedle nakupování nových balíčků karet pořídit hráče i přímo, v aukci uvnitř hry, a to přesně podle vašich požadavků. Tímto způsobem lze hledat hráče na konkrétních pozicích, s konkrétními atributy, za předem danou maximální cenu atd. Toho lze využít třeba při hledání hráče, který by ve vašem týmu pozdvihl zmiňovanou chemii (obvykle si spolu dobře rozumí hráči ze stejné země, ze stejného týmu atd., ne vždy se ale na to dá spolehnout), úspěch týmu totiž závisí jak na celkové kvalitě týmu, tak i na jeho souhře.

V aukci se ale dá i skvěle vydělávat. Vedle toho, že zde můžete prodávat hráče, které najdete v balíčcích, ale nemáte pro ně využití, zde můžete levně nakupovat hráče a další kartičky, které následně střelíte s dostatečnou provizí. Tímto způsobem se dá ve hře vydělat spousta peněz, bez nutnosti se svým týmem vůbec vstoupit na trávník.

Screenshot_2014-10-04-21-37-24

Hraješ?

V zájmu zachování celistvosti nabízí FIFA 15 Ultimate Team možnost zápas nasimulovat, čímž se můžete držet výhradně na manažerské pozici a starat se o svůj tým zvenku. Stejně tak ale můžete vzít v každém zápase otěže do svých rukou a o výsledek se postarat sami. Tímto způsobem samozřejmě lze předejít nečekaným výpadkům, kdy hvězdy typu Messiho a spol. během simulace prohrají s Horní Dolní o pět gólů (nestává se to často, opravdu ne, ale stejně – když se to pak stane, držíte se za hlavu), ale také pomoci týmu proti výrazně silnějším soupeřům, protože rozdíl několika hvězd v kvalitě kádru simulace neodpouští, ale na hřiště to cítit není.

Honit se po trávníku osobně mi pocitově přišlo o něco zábavnější než v samotné FIFA 14. Hra šikovně kombinuje klasický joystick a tři až čtyři tlačítka pro ovládání při útočení i obraně, což je doplněno ještě možností dotekového ovládání, kdy můžete například míč nahrát pouhým klepnutím na hráče nebo na místo, kam si přejete nahrávat. Kreslením na obrazovku potom lze míči udávat směr při střelbě, nebo při výkopu a mnoho dalších věcí.

Celkově mi tento styl ovládání naprosto vyhovoval. Práci joysticku a tlačítek jsem tu a tam nechala na poklepání do hřiště, nebo na vykreslení směru střely. A bylo to zábavné a k tomu napínavé a nenudilo mě to ani přesto, že protivníci nejsou zase tak tvrdým oříškem. Při změně sice začalo přituhovat, ale stejně jsem brzy přišla na několik způsobů, jak se k bráně zaručeně dostat. A možná i proto jsem nakonec skončila právě u manažerského módu, i když to určitě nebylo jediným důvodem a znovu opakuji, že fotbal v podobě FIFA 15 Ultimate Team je poměrně zábavný.

Screenshot_2014-10-02-23-12-46

Bez pozlátka to nejde

FIFA hry jsou pověstné aktuálními soupiskami, resp. aktivními hráči s odpovídajícími atributy, výborným soundtrackem, nebo navýsost krásným grafickým zpracováním a FIFA 15 Ultimate Team z tohoto vzorce nijak nevybočuje. Snad kromě grafiky, která na hřišti při samotné hře není zase tak úžasná (ale zvracet z ní nebudete). Uživatelské prostředí a grafika kartiček je ovšem na velmi dobré úrovni, takže se to nakonec vyrovná.

Screenshot_2014-10-02-22-13-01

Pře-ru-šo-va-ná zábava

Ačkoliv je FIFA 15 Ultimate Team naprosto výborná hra, trápí ji jeden obrovský problém. Během hraní musíte být neustále připojeni k internetu a servery v současné době velice často padají a to i ve chvílích, kdy se vám to opravdu nehodí (např. zrovna přihazujete v aukci, hrajete zápas atd.). Není třeba dodávat, že v tomto případě dost často ostrouháte. Problém číslo dvě, který s vyskakujícími servery úzce souvisí je, že hra občas na začátku nenačte váš progres, ale prostě vás nechá vybírat z kartiček jako byste ji zapnuli poprvé. Na to pozor!

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/FIFA Ultimate Team/“/]

Hodnocení: 7/10

Verdikt:

 • FIFA 15 Ultimate Team je skvělá free-to-play hra, kterou můžete hrát i vyhrávat úplně zdarma. Bohužel vás ale bude trápit občasným vypadáváním serverů, což se často podepíše i na vašem postupu. Doufejme v brzké vylepšení!

Co se mi líbilo:

 • skutečné free-to-play
 • aukce hráčů
 • dá se vydělat i jen nákupem a prodejem hráčů
 • herní prvek chemie
 • i čeští hráči (nestojí za moc, až na výjimky)

Co se mi nelíbilo:

 • nutnost on-line připojení
 • neustálé padání serverů
 • občas si nepamatuje progres
 • slabší grafika

 

Lucie Jiříková
Lucie Jiříková
Redaktorka na volné noze se zájmem o mobilní technologie, videohry, knihy, sport a zdravý životní styl.
Další články

4 KOMENTÁŘE

 1. A kolik tedy stojí ten Sivok a Čech?? 😉

  Ale jinak díky – super recenze!

 2. Zdravím, přečetl jsem si článek o hře FIFA 15 UT, kterou jsem si stáhl do svého iPadu.

  Bohužel se již několikátý den trápím hned s úvodem, kde pro mě až nesmyslně a nepochopitelně pořád sbírám nějaké kartičky a hraji za nějaký tým. Proto jsem se chtěl zeptat, jak toto celé obejít a začít hrát sezonu např. Bundesligu atd. jako to bylo v předchozím ročníku.

  Předem Vám děkuji za radu a odpověď

  S pozdravem

  Nermín Ugljanin
  E-mail: Nermin.Ugljanin@seznam.cz

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře