Pátek, 29 března, 2024
DomůRecenzeFieldrunners 2 - Perfektní pokračování věžové mánie

Fieldrunners 2 – Perfektní pokračování věžové mánie

Nebudu nic skrývat a ihned na začátku přiznám, že se jedná o hru z kategorie Tower Defense. Fieldrunners 2 nezapadá do nahuštěného průměru, ale právě naopak patří na nejvyšší místa v pomyslném žebříčku tohoto žánru.

Svůj úspěch nastartovalo Subatomic Studios LLC již s prvním dílem Fieldrunners. Ten byl nejdříve dostupný pouze pro zařízení s iOS, později se dočkali i majitelé Androidu. Úspěch byl ale tak velký, že hra nakonec vyšla i na PC.

To vše se událo minulý rok, a tak se dalo očekávat, že přijde nástupce a přesně to se letos stalo. Je ale pokračování důstojné svému předchůdci? Jednoznačně ano. Nezměnily se nám sice věže, ale grafika byla obléknuta do velmi pěkného kabátku a hra tak dostává nový, lepší šmrnc. Vše ale pěkně popořádku?

Rudokabátníci

Vaším hlavním a zároveň jediným nepřítelem, budou rudokabátníci. Ty chtějí, jak už je v TD zvykem, zničit město a poté celý svět. To samozřejmě nemůžete dopustit, a proto proti nim stavíte věže, abyste je mohli zastavit. Na každé mapě existují vždy minimálně dvě cesty. Jednou nepřátelé přicházejí a druhá vede do města a je to tedy hlavní cíl pro rudokabátníky. Nepřátelé na vaše věže nikdy neútočí, pouze chtějí projít skrze vámi bráněné území.

Jejich obranná síla je ale někdy opravdu tvrdý oříšek, a jelikož vojáci chodí pouze volnými cestami mezi věžemi, můžete této situace logicky využít a cestu z bodu A do bodu B jim všemožně prodloužit, tak aby byl dostatek času na jejich zničení. Věže umísťujete do čtverečků, kterými je celá mapa rozdělena.

Rudokabátníci vždy hledají nejkratší cestu k cestě do města a kudy se vojáci vypraví, uvidíte vždy při stavbě věží. Útočit na vás budou jak obyčejní pěšáci, kteří jsou základním prvkem červeného vojska, tak i letadla, tanky, roboti, motorky, vzducholodě nebo velké bombardéry. Vzdušné jednotky mají tu výhodu, že ignorují vámi postavenou cestu pro pěší jednotky a letí nejkratší cestou k cíli. Je tedy potřeba na toto pamatovat a v jejich cestě postavit vhodný druh věží.

Cesta není jen jedna

Velký problém nastává ihned na začátku. Ubránit totiž musíte někdy i několik cest najednou. Můžete narazit třeba na dvě cesty zleva, ale i dokonce cestu zleva a ze shora. Druhý zmíněný typ je ze začátku velmi těžký ubránit. I z tohoto důvodu používáte ze začátku nejlevnější věž ? kulomet. Ten není sice zrovna dvakrát účinný, ale zato funguje jako dobrý zátaras a díky němu usměrníte nepřátele a například cesty spojíte tak, aby jednotky byly pod palbou na jednom místě. Tím si zajistíte nejlepší efektivitu.

Nejtěžším typem mapy je nejspíše ta, která cesty vůbec nemá. V tom okamžiku totiž nastává jakýsi lavinový efekt a jednotky vybíhají z levé strany displeje k té pravé. Zde je velmi důležitá vaše rychlost. Rozmísťování věží musí mít hlavu a patu, tak aby rudokabátníci ve velkém počtu nechodili například přes jednu stranu, ale využívali obě a vy tak měli aktivní veškeré věže.

Pomalé? Můžeme zrychlit

Jedno kolo v této hře má kolem 70-ti vln. V těchto vlnách na vás chodí určitá skupina nepřátel. Pokud všechny pobijete, jde na vás další vlna. Poslední vlna znamená příval toho nejlepšího, co mají červení k dispozici. Během vln může nastat i chvíle, kdy vaše obrana bude natolik silná, že si můžete na pár vteřinek oddychnout.

V tomto okamžiku vám pomůže tlačítku pro zrychlení hry. Hru lze také úplně pozastavit a doplnit věže. Tento případ se vám stane nejspíše při nejlehčí obtížnosti. Na klasické střední, budete mít práce tak akorát a nejtěžší obtížnost dostála svého označení HEROIC a skoro vám nedá šanci. Obtížnost si vybíráte na každém začátku nové mapy.

A jak vlastně můžete prohrát? Každá červeně zabarvená jednotka, kterou se vám nepodaří zneškodnit a projde do města, stojí jeden život. V každém kolem máte na začátku dvacet životů. Pokud budete v určité situaci zahnáni do kouta, můžete použít speciální útok, který se naplní cirka dvakrát za jednu mapu. Tento útok zabije veškeré soupeřovi jednotky a může vás i zachránit od prohry.

Věže

Na výběr budete mít z cirka dvaceti věží, přičemž na začátku budou dostupné pouze tři. Ostatní se vám postupně budou odemykat nebo si je musíte koupit za peníze (mikrotransakce). Věže navíc půjdou ještě dvakrát vylepšit za přibližně 2/3 ceny. Ceny věží se liší podle toho, jak jsou účinné. Kulomety jsou nejlevnější a stojí 5 dolarů, dále tu máme věže s lepidlem, metací zbraně, plamenomety, lasery nebo například věže TESLA.

Na tyto obranné jednotky si vyděláváte zabíjením rudokabátníků a opět záleží na jejich druhu. Do vašeho inventáře lze pro jednu mapu vložit maximálně šest druhů věží, takže ještě před začátkem hraní musíte projít tímto výběrem.

Bonusy a menu

S výběrem věží vás čeká také výběr extra bonusů. Ty je nutné zaplatit jinými penězi a to konkrétně těmi, které vyděláte za ukončená celá kola nebo dokoupením přes mikrotransakce. Bonusy vám mohou vrátit čas, pokud jste předtím udělali nějakou chybu, zastavit veškerou skupinu červených jednotek na krátký čas, díky jejich zmražení nebo jim způsobit najednou velké poškození.

V menu naleznete různé statistiky nebo karty s dosaženími cíli, jako je například zabití dvou tisíc pěšáků. Kola vybíráte z herní mapy v menu. Ta je rozdělena do čtyř lokací a skrze ně vede vaše cesta k odražení pučící války.

Mikrotransakce

Nemusíte se hned děsit. Hru lze dohrát i bez použití miktotransakcí, ale musíte počítat, že vám některé věžičky zůstanou uzamčené nebo ne? Existuje totiž jedna možnost, jak peníze vydělat jinak, než nákupem. Celé to spočívá v sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

Na každém konci mapy, při vyhodnocování máte možnost lajknutí na obou sítích a za to dostanete relativně velkou sumu peněz. Je ale potřeba brát v potaz nějakou tu dobu šetření, ale odemčení bonusových věží bez investice reálných peněz je možné.

Grafika a zvuk

Velmi líbivý kabátek s plno barvami a detailním zobrazení přitáhne nejednoho hráče. Zde není vývojářům naprosto co vytknout a velmi podobně je na tom zvuk, který v sobě ukrývá pěkný soundtrack a zvukové doplňky, které velmi dobře zapadly. Obě části jsou dominantností hry a titul vyhouply o několik úrovní výše.

Závěr

Opravdu povedená Tower Defense, která se řadí na místa nejvyšší ve své kategorii. Perfektní grafika a zvuk, navíc obohacena různorodostí v mapách a neustálý příval dalších a dalších vln jednotek zajišťuje zábavu na přibližně 20 hodin. Hra je dostupná jak pro Android, tak i iOS a to za odpovídající cenu 50 Kč.

Celkové hodnocení: 9/10

Android | iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Fieldrunners2/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře