Pátek, 10 května, 2024
DomůNovinkyFalešná aplikace Facebook v mobilech s Androidem špicluje uživatele

Falešná aplikace Facebook v mobilech s Androidem špicluje uživatele

Výzkumníci ze společnosti G Data odhalili, že se v některých telefonech s operačním systémem Android nachází předinstalovaný špionážní software. Maskuje se za oficiální aplikaci Facebook, která je však modifikovaná a na pozadí bez vědomí uživatele provádí záškodnickou činnost.

Podle zprávy G Data může software nenápadně odesílat prémiové SMS zprávy, nahrávat telefonní hovory a mnoho dalšího. Dalším velkým problémem je, že jsou data postižených uživatelů odesílaná na vzdálené servery převážně v nezašifrované formě, takže k nim může – kromě samotných tvůrců záškodnické aplikace, získat přístup prakticky kdokoliv.

Upravená aplikace Facebook je součástí oficiálních firmwarů mobilních zařízení a nelze ji tedy běžným způsobem odinstalovat. Mezi postiženými telefony najdeme například Xiaomi Mi3, Huawei G510, Lenovo S860, ale i méně známé modely, prodávané převážně na rozvojových trzích, jako jsou DJC touchtalk, ITOUCH, NoName S806i nebo Sessonn N9500.

Zatím nebylo zjištěno, kdo je autorem upravené aplikace, samotní výrobci telefonů to ale zřejmě nebudou, mnohem pravděpodobnější je, že ji mají na svědomí různí prodejci a distributoři.

15 2

Zdroj: zive.sk

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře