Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůRecenzeExkluzivně: první česká recenze Motoroly Moto X (2014)

Exkluzivně: první česká recenze Motoroly Moto X (2014)

Před rokem Motorola vydala smartphone Moto X, který stavěl na propracovaném hlasovém ovládání a pohybových gestech. Další předností byla možnost individualizace vzhledu telefonu. Před nedávnem přišla na trh jeho druhá generace, která přinesla několik vylepšení. Novinka se může pochlubit podporou 4G sítí, výkonným hardwarem a i větším a jemnějším displejem. Čtěte první českou recenzi!

Velmi často se setkávám s udivením, že mám telefon od Motoroly a plno lidí si myslí, že tento tradiční americký výrobce (a kdysi i největší výrobce mobilních telefonů) již dávno žádné nové modely nevydává a nevyrábí. Abych ještě upřesnil ten „top model“ z perexu, tak nepočítám Nexus 6, který taktéž vyrábí Motorola. Ten řadím ke Google telefonům.

Rovnou se přiznám, že je mi Motorola velmi sympatická a i to byl jeden z důvodů, proč jsem upřednostnil ji při výběru mého nového mobilu. Dalším faktorem byly dosavadní zkušenosti s Moto G. Vynikající telefon střední třídy, který ve své době přinesl excelentní poměr „cena/výkon“, kvalitu zpracování, čistý Android a jehož recenzi jste si mohli přečíst i u nás.

Moto G jsem vlastnil rok a mohu říct, že nelituji jediné koruny, kterou jsem za ni utratil. Po roce jsem si však řekl, že když už dělat upgrade telefonu, tak na něco pořádného. Samozřejmě mě jako první napadl Nexus 6, který se mi vážně moc líbil… jen ta velikost, ta velikost to zabila. Nakonec jsem skončil u nejnovější generace Motoroly Moto X, za kterou jsem si byl ochoten něco málo navíc připlatit v porovnání s např. LG G3.

Možná jsem „zbytečně“ (pro některé lidi) vyhodil z okna peníze, co jsem zaplatil navíc, ale na druhou stranu byste potom ani nečetli tuhle recenzi.

001

Pokud porovnám druhou generaci s tou první, můžeme si všimnou jisté evoluce. Zatímco první generace byla navržena spíše jako vyšší střední třída a stavěla hlavně na kvalitě, čistém systému a fíčurách navíc, druhá generace staví na tom samém, avšak specifikacemi (displej, procesor, grafické jádro,…) je to již high-end telefon.

Samozřejmě se najdou ještě vybavenější kousky, jako třeba Nexus 6 nebo Galaxy Note 4, ale Moto X se dostala na úroveň Samsungu Galaxy S5, LG G3, HTC One (M8), Sony Xperie Z2/Z3, Xiaomi Mi4, OnePlus One a dalších.

 002

Balení a příslušenství

Od Moto G jsem byl zvyklý na velmi minimalistické a chudé balení. Dokonce ani nabíječku Motorola k Moto G nedávala, aby dokázali cenu dostat ještě níže. U Moto X se však bát nemusíte, kromě samotného telefonu se v balení nachází USB-microUSB kabel, nabíječka se dvěma porty USB pro nabíjení dvou zařízení naráz, nástroj na vytažení rámečku pro nano SIM, nějaké brožury (německy neumím a ani jsem nezjišťoval, co v nich je) a nakonec ještě hnědý štítek s upozorněním, že máte telefon s přírodním materiálem a že pro jeho očištění je dobré používat jemný materiál.

007

003 009 008006 005 004

Nabíječka má nabíjecí proud 1 150 mA, tudíž by teoreticky měla Moto X ve vypnutém stavu nabít za dvě hodiny. Realitou při zapnutém telefonu, který leží v klidu, jsou necelé tři hodiny.

Design a kvalita zpracování

To byl takový úvod k tomu, jak jsem se vlastně k Moto X dostal. Nyní se podívejme, jak samotný telefon vypadá. Ač Moto X vypadá při prvním pohledu na přední stranu plastově, není tomu tak. Celá přední strana je totiž kryta sklem Gorilla Glass 3. Stříbrné prvky jsou krytky reproduktorů, avšak se nejedná o stereo reproduktory. Vrchní slouží totiž jen a pouze jako sluchátko, zatímco spodní jako klasický reproduktor.

Všimnou si můžete také velkého množství „teček“. Ty nejmenší jsou infračervené senzory snímající pohyb, jelikož když nad telefonem mávnete rukou, zobrazí vám Moto Active Display základní notifikace a čas. Šikovná vychytávka, jelikož tak nemusíte na telefon vůbec sahat. Pohybem ruky nad telefonem se dá také ztlumit vyzvánění u příchozího hovoru nebo u budíku. Dále se na přední straně nachází sekundární fotoaparát, proximity senzor a senzor okolního světla.

010

011

Ač má telefon velký 5,2″ displej, celkově rozměry se blíží spíše 5″ telefonům, jelikož Motorola ztenčila rámečky natolik, aby to nijak neovlivnilo pevnost. V porovnání s Nexusem 5 je Moto X jen o tři milimetry vyšší a tři milimetry širší.

Rámeček telefonu je hliníkový a dodává tak celé konstrukci příkladnou pevnost, nikde nic nevrže, nepraská, nepohybuje se. Na pravé straně se nachází tlačítka power a pro změnu hlasitosti. Tlačítko power je vroubkované, tudíž je oproti zbývajícím lehce rozeznatelné. U všech je stisk jistý a jasný. Zatímco spodní strana nese pouze konektor microUSB, vrchní strana má přesně uprostřed 3,5mm jack pro zvukový výstup a slot pro nano SIM.

012 013 014

Asi největší zvláštností je zadní kryt, který je z opravdového bambusu, nikoliv imitace. Bambusová záda vypadají v kombinaci s hliníkem a stříbrnými kovovými prvky opravdu luxusně a co jsem odsledoval z mého okolí, zaujala lidi asi nejvíce z celého telefonu. Čočka fotoaparátu má kolem sebe dvě LED pro nasvícení scény a difúzní kroužek pro alespoň lehké rozptýlení světla z nich. Pod fotoaparátem je pro Motorolu typický „důlek“ dopomáhájící jistějšímu držení telefonu (při běžném uchycení jednou rukou v něm zapadne ukazováček) a jež také nese logo výrobce.

015

016 017 018

Telefon se v ruce drží velmi dobře a to i přes své nemalé rozměry. Mohou za to hlavně vypouklá záda. Když držíme v ruce nějaký větší telefon, nikdy nemáme prsty rovně natažené, ale naopak mírně ohnuté a přesně tento ohyb vyplňují záda Moto X. Tohle se mi líbilo již u Moto G a znovu za to musím Motorolu chválit. Porovnám-li to totiž s takovým Nexusem 4, který je jen o tři milimetry užší, zato má rovné záda, drží se Moto X mnohem lépe. Kvalita zpracování celého telefonu je rovněž na velmi vysoké úrovni, nic není odbyto a celkově si dovolím Moto X druhé generace zařadit k jedněm z nejkvalitněji vyrobených telefonů, co jsou momentálně na trhu.

019 020
Porovnání s Moto G

Displej

O zobrazování se stará 5,2″ AMOLED displej s rozlišením 1080 × 1920 px, dosahuje tedy jemnosti 423 ppi (bodů na palec), což je mnohem více, než je vůbec lidské oko schopno rozeznat. Mnoho výrobců své AMOLED displeje nekrotí a barvy jsou tak často mimo rozsahy sRGB. Osobně rozhodně nejsem zastáncem přesaturovaných displejů a oproti Moto G, která měla barvy naopak na velmi dobré úrovni, mě to trochu trápí. Subjektivně však mohu říct, že do některých opravdu silně přesaturovaných displejů to zdaleka nemá.

021

Díky technologii AMOLED je kontrast displeje oproti IPS panelům bezkonkurenční a ten je tak dobře čitelný i na přímém slunci. O jeho ochranu se stará krycí sklo Gorilla Glass 3.

Hardware

Po hardwarové stránce momentálně patří druhá generace Moto X k těm nejlepším telefonům na trhu. O běh se stará čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 taktovaný na frekvenci 2,5 GHz, grafické jádro Adreno 330 a 2 GB operační paměti. Vnitřní paměť je buď 16 nebo 32 GB, avšak již bez možnosti dalšího rozšíření pomocí paměťové karty. Pro Indii se chystá verze i s 64 GB vnitřní paměti a je tedy možné, že se nakonec objeví i v Evropě. Já osobně zvolil 16 GB, jelikož jsem dosud měl i Moto G v 16GB verzi a vzhledem k tomu, že již z naprosté většiny využívám předplacené Google Music, nepotřebuju v telefonu skladovat gigabajty hudby a když budu potřebovat si udělat nějakou zásobu na např. cestu do zahraničí, mám flash disk do micro USB.

022 023

Benchmarky

Výkonu má Moto X opravdu dostatek, což potvrzují i testy v několika benchmarcích. Výkon jsem měřil za běžného provozu, bez jakéhokoliv čištění paměti a podobných výkonnostním „berliček“.

024 035 034033 032 031030 029 028027 026 025

Specifikace

Rozměry a hmotnost – 140,8 × 72,4 × 9,9 mm, 144 gramů

Displej – kapacitní AMOLED, 5,2″ (1080 × 1920 px, 423 ppi), krycí sklo Gorilla Glass 3

Fotoaparát zadní – 13 Mpx (4160 × 3120 px), dvě LED sloužící pro nasvícení scény, video: 4K @ 30 fps, 1080p @ 30 fps, 1080p slow-motion

Fotoaparát přední – 2,1 Mpx (1920 × 1080 px), video: 1080p

Chipset – CPU: Qualcomm Snapdragon 801 2,5 GHz; GPU: Andreno 330

Paměť – RAM: 2GB; vnitřní paměť: 16/32 GB; paměťové karty: ne

Datové funkce – HSPA: ano, LTE: ano (všechny české frekvence), Wi-Fi: ano (802.11a/b/g/n/ac, dual-band), Bluetooth: 4.0, NFC: ano

Navigace – GPS, A-GPS, GLONASS

Akumulátor – 2 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, podpora Qualcomm Quick Charge

Operační systém – Google Android 4.4.4 KitKat (v současné době by již všechny měly mít aktualizaci na 5.0 Lollipop)

Cena – Amazon.de: 14 500 Kč (515 EUR při kurzu 28,2 Kč za EUR)

Konektivita

Ač se na našem trhu oficiální Moto X neprodává, podporuje všechny frekvence LTE, které se v ČR vyskytují a to včetně pásma 900 MHz, které momentálně provozuje pouze Vodafone. Telefon disponuje i rychlým modulem WiFi s podporou standardů 802.11a/b/g/n/ac a frekvencí 2,4 GHz a 5 GHz. Ze zvědavosti jsem zkoušel změřit, zda se dostanu přes WiFi na rychlost mého domácího připojení (UPC tarif 120/12 Mb/s) a nebyl s tím jediný problém. Na LTE T-Mobile se mi povedlo naměřit maximálně nějakých 78 Mb/s download a 10 Mb/s upload. Samozřejmostí je Bluetooth 4.0, podpora USB OTG a přesná a rychlá GPS.

Fotoaparát(y)

Telefon má, jak je to dnes již standardem, dva fotoaparáty – přední a zadní. Nejedná se o žádný selfie model, tudíž hlavním zůstává zadní. Ten má rozlišení 13 megapixelů a použit byl senzor Exmor IMX135 od společnosti Sony, která je momentálně jedním z nejlepších výrobců snímacích čipů do telefonů. Podle označení však asi tušíte, že se nejedná o zrovna nový model. Vydán byl v lednu 2013, což je již téměř dva roky a mezitím přišly nové a vylepšené modely IMX2xx. Netuším, z jakého důvodu Motorola použila právě IMX135, jestli v tom třeba nehrála roli cena, která by u novějších kusů byla mnohem vyšší.

036

037

Než však budu fotoaparát hodnotit, podívejte se na testovací fotografie. Zkoušel jsem vyfotit několik různých situací, bohužel jsem již nestihl fotit za plného jasu slunce, ale až v době, kdy už pomalu zapadalo. Další fotografie případně doplním později, případně zkuste navrhnout, co vyfotit.

038 045 044043 042 041040 039 046047 048 049

Za dostatečného množství světla foťák nefotí nijak špatně a dá se z něj vytáhnout dost, byť na takový Samsung Galaxy S5 to kvalitou bohužel stále nemá. Jakmile začne světla ubývat, začne automatika zvedat citlivost ISO a ve fotkách se objevuje šum. Maximální hodnotu ISO, co jsem zaznamenal, že automatika nastavuje, je ISO 1000, při níž je šum ve fotkách velmi jasně patrný. Ostření je velmi rychlé a není problém fotit i pohybující se objekty. V aplikaci Motorola Camera (výchozí aplikace pro focení) lze také nastavit režim focení v HDR, což může v některých případech přinést mnohem lepší výsledek. Jen myslete na to, že zachycení HDR snímku zabere více času a je tedy potřeba telefon držet na místě delší dobu. Co mi naopak chybí (a přitom to Moto X podporuje) je Photosphere aneb prostorové panoramatické snímky, které dostanete až v doinstalované aplikaci Google Camera.

050 051
Porovnání bez a s HDR

Tip: Pokud dvakrát zakroutíte zápěstím ruky, ve které telefon držíte, spustí se okamžitě aplikace fotoaparátu. To platí i pro stav, kdy je telefon uspaný (samozřejmě ne v případě, že máte na odemčení telefonu nastavený nějaký vzor nebo číselný kód, atp.).

Zadní kamera může rovněž natáčet video v rozlišení až 4K. Ve výchozím stavu je však nastaveno pouze Full HD (1920 × 1080 px) a musíte to tedy ručně přepnout v nastavení a po ukončení aplikace se opět nastaví zpátky Full HD. Netuším, z jakého důvodu tohle Motorola nastavila, ale tipuji, že kvůli toho, aby lidé netočili jen a pouze ve 4K, což může vést k velmi rychlému vyčerpání interní paměti, jelikož půlminutový záznam má velikost okolo 200 MB. Pokud bych porovnal záznamy v 2160p a 1080p, tak bych řekl, že kvalitativní rozdíl mezi nimi je velmi malý a pokud nemáte 4K televizi nebo monitor, není moc důvodů, proč v tomto vysokém rozlišení točit.

052

K dispozici je i třetí režim, který je v nastavení pojmenován jako SloMo. Jedná se o slow-motion video s rozlišením 1080p s 15 snímky za vteřinu. Podle všeho je to akorát čtyřnásobně zpomalené video s rozlišením 1080p a 60 snímky za vteřinu. Kvalitu všech videí můžete porovnat na následujících ukázkách.

Co se týče kvality předního fotoaparátu, není to žádná sláva, ale na to, pro co je primárně určen, tedy videohovory a selfie putující na sociální sítě, naprosto dostačuje. Má rozlišení 2,1 megapixelu, fotografie pořizuje v rozlišení 1920 × 1080 px a video v 1080p.

Baterie a výdrž

Akumulátor má kapacitu pouze 2300 mAh. Je to jeden ze slabších bodů tohoto telefonu. Výdrží se nemůže Motorola Moto X porovnávat s Galaxy S5, Mi4, One a ani mnohými dalšími smartphony, jelikož zde zkrátka zaostává. Nutno však podotknout, že s updatem na Android 5.0 Lollipop přišlo i razantní zlepšení výdrže. Snažím se sledovat komunitu vlastníků Moto X na Google+, kde je přímo i téma o výdrži druhé generace. Zatímco s KitKatem se tam lidé pohybovali pod hranicí tří hodin zapnutého displeje, s Lollipopem se tam objevují nejčastěji výsledky okolo čtyř hodiny, někteří dosahují i pěti hodin a více.

Já osobně jsem se dostal na nějaké čtyři hodiny s tím, že v tom bylo klasické brouzdání po internetu, prohlížení sociálních sítí, asi půlhodina hraní Leo’s Fortune, jedno desetiminutové video na YouTube a 11 % baterie sežrala komunikace a aplikace chytrého náramku Sony Smartband SWR10, tudíž na těch čtyři a půl hodiny bych se asi dostal bez problému. Když vezmu celý svůj den, vychází mi to na den až den a půl do dalšího nabíjení, což zase není nějak extra špatná hodnota na to, jak malou kapacitu akumulátor má a jaký hardware je v Moto X osazen.

053 054

Moc pěkně to mají udělané v recenzi na PhoneArena.com, kde mají porovnání i s ostatními telefony. Moto X 2014 zvládla jen zhruba o půlhodinu méně než LG G3 a to ji ještě testovali s Androidem 4.4.4 KitKat. Věřím, že jak přijde update na Android 5.0.2, tak se výdrž ještě o malinko zlepší. Pokud tedy budete chtít přirovnání k nějakému mnohem známějšímu telefonu, výdrž je podobná jako má LG G3.

Software

Obrovskou výhodou současných Motorola Moto telefonů je téměř čistý Android (ve výchozím stavu se jedná o 4.4.4 KitKat) s rychlými aktualizacemi i u levnějších modelů. Nenajdete v něm žádný custom launcher, tuny naprosto nevyužitelných aplikací, atd. Prostředí je velmi plynulé a menší záškuby nastanou opravdu jen občas. Když už jsem zmínil ty aktualizace, tak jakmile jsem Moto X vybalil a zapnul, ihned po připojení k síti mi vyskočilo oznámení o aktualizaci na Android 5.0 Lollipop. Systém je doplněn pouze o několik Motorola aplikací, které jsou nezbytné k různým funkcím telefonu, avšak nijak běh nezpomalují a nežerou cenná procenta baterie.

055

060 061 057058 059 056 064 063 062

Pozor!!
Velkou nevýhodou pro některé lidi může být to, že žádná oficiální verze systému pro Moto X neobsahuje český jazyk. Motorola totiž odstraňuje jazyky všech zemí, pro které není telefon oficiálně určen. Na jednu stranu toto řešení chválím, jelikož to ušetří cenné místo ve vnitřní paměti, na druhou stranu  si kvůli toho lidé, kteří např. angličtinou nevládnou, mohou koupi tohoto telefonu rozmyslet.

Moto Display

Na začátku článku jsem zmínil technologii Moto Active Display. Ta využívá toho, že u displejů AMOLED má každý pixel své vlastní podsvícení a tedy pro zobrazení černé barvy není potřeba žádná elektrická energie. Moto Active Display tedy pouze uprostřed displeje zobrazí velmi stručně aktuální čas a nejnovější notifikace a spotřebuje při tom velmi málo energie. Bohužel se však notifikace zobrazí i při sebemenším pohybu, pokud vám neleží telefonu displeje dolů, nebo jej nemáte v kapse (zkrátka, když proximity senzor detekuje, že je displej zakrytý), tudíž třeba v autě nebo i ve vlaku se vám notifikace neustále ukazují. Zde by nebylo špatné, kdyby Motorola umožnila vypnout detekci pohybu, byť byste potom přišli o to, že po vytažení telefonu z kapsy ihned víte, aniž byste cokoliv zmáčkli, jestli vám přišlo něco nového.

066

Kde a za kolik koupit?

Vzhledem k tomu, že u nás oficiálně Moto X neseženete a v budoucnu se to zřejmě moc nezmění, je nejvýhodnější nakupovat v zahraničí. Některé z českých obchodů budou určitě telefon v budoucnu překupovat, avšak cenově to nevyjde moc dobře. Já osobně jsem nakupoval na německém Amazonu, kde to vycházelo oproti britskému zhruba o pětistovku levněji.

067

Celkové cena i s poštovným do ČR byla 515 EUR, což vychází v přepočtu na zhruba 14 500 Kč. O padesát euro dražší je verze s 32 GB vnitřní paměti, což je zhruba 16 000 Kč.

Závěr

Bohužel nemohu Motorolu Moto X přímo srovnat s jinými top telefony, jelikož momentálně nemám žádný po ruce, tedy to aspoň vezmu ze svého pohledu, jak jsem s telefonem spokojen a jestli si myslím, že to byla dobrá volba. Při výběru jsem OnePlus One a Xiaomi Mi4 zavrhl velmi rychle, jelikož mě po nějaké době už tyto modely vzhledově moc nelákaly  a navíc jsem nechtěl buď jen velmi málo funkční (One) nebo úplně nefunkční (Mi4) LTE. To jsem si zkrátka řekl, že když už investovat tolik peněz do telefonu, tak chci, aby fungovalo vše. Další volbou byl LG G3. Osobně si sice myslím, že předchozí generace G2 je momentálně mnohem výhodnější, ale i tak je G3 velmi povedeným telefonem, který navíc již také dostává Android 5.0 Lollipop. Mirkovo video, ve kterém update představuje, najdete na YouTube.

068

Co mě na něm však oproti Moto X nelákalo? Především upravené a o něco pomalejší (rozdíl je však velmi malý) prostředí systému podle LG, větší rozměry a přibližně stejná výdrž i přesto, že má jeho akumulátor ještě o 700 mAh více, za což tedy může hlavně větší displej s vyšším rozlišením (což jsou u dnešních telefonů největší žrouti elektrické energie). Když jsem měl možnost si G3 osahat, i kvalitou zpracování bych řekl, že je jasně horší než Moto X, nemluvě o tlačítkách na zádech telefonu, se kterými bych asi dlouho bojoval (subjektivní a každý si na to zvykne jinak). Zato je však G3 zhruba o 3 000 Kč levnější. Jak ale vidíte, zvítězily mé sympatie a zkušenosti s Motorolou, design a kvalita zpracování nad nižší cenou.

Motorola oproti první generaci mákla a přinesla luxusní telefon se špičkovým výkonem a díky čistému Androidu i s naprosto plynulým během. Kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni, design je hodně subjektivní, ale minimálně bambusová záda určitě zaujmou mnoho lidí a ve správné barevné kombinaci potom telefon vypadá velmi luxusně. Přes Moto Maker (musíte mít někoho v Anglii) si můžete nakonfigurovat třeba i kožená záda, jiné druhy dřeva, nebo naopak úplně obyčejná plastová, ale v několika barvách.

016

Čistý a správně optimalizovaný Android je v kombinaci s výkonným hardwarem skvělým zážitkem a vše lítá jak z praku. Po několika dnech používání zůstává volných většinou 900 až 1000 MB operační paměti, což je naprosto dostatečné i pro velmi náročné hry.

Celkově bych měl k telefonu dvě větší výtky. První je určitě kapacita akumulátoru. Myslím si, že Motorola klidně mohla obětovat trochu té tloušťky, aby lidem dopřála možnost delší výdrže na jedno nabití. Den až den a půl je sice průměr, ale pokud už má být Moto X něčím lepším, ne jen obyčejným high-endovým telefonem, zasloužila by si minimálně ty dva dny. Další výtka směřuje směrem k displeji. Je sice jemný, je bez problému čitelný i na slunci, má dobré pozorovací úhly, ale ty barvy ho strašně shazují.

Na jednu stranu to většinu lidí uchvátí, jaké má pěkné barvičky, na stranu druhou jsou již na první pohled hodně mimo rozsah a značně přesaturované. A není to vůbec tím, že je osazen AMOLED, jelikož se stačí podívat na takovou Lumii 930, jejíž displej má velmi věrné barvy a také je to AMOLED. Myslím si, že tohle by si mohli výrobci ušetřit.

Motorola Moto X (2014)

Klady

  • velmi výkonný hardware
  • svižný běh systému
  • špičková kvalita zpracování
  • čistý Android
  • rychlé aktualizace
  • velmi jemný rastr displeje, dobré pozorovací úhly
  • notifikace pomocí Moto Display
  • další užitečné funkce od Motoroly
  • rychlá ac dual-band WiFi
  • povedený design (subjektivní)
  • velmi dobře sedí v ruce
  • „blesk“ se dvěma LED
  • čitelnost displeje na přímém světle
  • použity kvalitní materiály
  • velké možnosti konfigurace v Moto Makeru

Zápory

  • menší kapacita akumulátoru
  • starší snímací čip fotoaparátu
  • průměrná kvalita fotografií ve své kategorii
  • čistě v poměru cena/výkon vychází LG G3 lépe
  • absence stereo reproduktorů
  • přesaturované barvy displeje
Adam Kahánek
Adam Kahánekhttp://kahanek.eu
Dlouholetý recenzent počítačového hardwaru, který se díky nadšení do mobilních technologií částečně transformuje na recenzenta telefonů a různých gadgetů.
Další články

9 KOMENTÁŘE

  1. Perfektní recenze, díky za ni. O Moto X 2014 uvažuji a tohle me hodně pomohlo.

  2. Motorolu Moto X 2014 pouziva zhruba 2 mesice a jsem spokojen, je blesku rychla a troufnu si tvrdit ze system je rychlejsi nez u iPhonu z ktereho jsem presel. Pri mem pouzivani nabijim po dvou dnech kdy mi v baterii zbyva kolem 30% energie. Je pravada ze treba iPhone mel vernejsi barvy ale jinak je display nadherny a ostry. Pom 5 letech na iPhonech jsem presel na Android a jsem mile prekvapen i kdyz jsem se toho obaval a muzu rict ze dnes uz se Android s preheledem vyrovna iOS co se rychlosti a plynulosti tyce, ale v moznostech nastaveni a prispusobeni telefonu podle sveho a komunikace aplikaci se systemem jsou mnohem lepsi jak u iOS. A po updatu na Android 5.0 Lollipop kde uz jsou notifikace na zamknute obrazovce mi z iOS nechybi vubec nic. Je to vyborny a skvele zpracovany telefon coz jsem si do nedavna myslel jen o iPhonech ale kdyz se zblyzka podivate na z licovani a zpasovani hran telefonu je to spicka a tak nadherne zaoblene sklenene hrany displeje nema ani ten iPhone.

  3. Díky za pěknou recenzi, telefon mám objednanej, přijde mi za dva týdny, tak jsem teď o to víc natěšenej. Jen mě nemile překvapila absence češtiny. Je nějaká šance, jak ji „doinstalovat“?

    • Dobrý den, děkuji za pochvalu. Nemyslím si, že absence češtiny je velkým problémem. Pokud jste alespoň trochu technický typ a nemáte problém s úplným anglickým základem, neměl byste mít problém ani s ovládáním telefonu. Obávám se, že minimálně bez odemčení bootloaderu a případně rootnutí telefonu nebude možné mít systém kompletně v češtině a navíc má telefon aktuálně již Android 5.0, kde si nejsem jistý, jestli už někdo vypreparoval soubor s jazykovými balíčky, který by se případně dal flashnout. Doporučuji prozkoumat kategorii na XDA-Developers, protože si myslím, že se tam určitě někdo, kdo řeší další jazyky, najde: http://forum.xda-developers.com/moto-x-2014

      • Diky za tip, určitě se zkusím po něčem dopátrat.. S NJ ani AJ problém nemám, ale přeci jen je to v Čj komfortnější.

  4. Ahoj, dal jsem Iphone 6 do opravy a používám Iphone 5S, ale pořád koukám po telefonu co by mi mohl možná nahradit iphone 6 /android má tolik telefonů, že to není ani možný/, chtěl jsem něco nevšedního a prostě jiného než mají ostatní 🙂 Iphone dnes má skoro každý a samsung taky a číná tu je taky hodně zastoupená, ale překvapilo mě, že motorolu ne. Recenze je skvělá a hlavně jich moc ani není. Vážně děkuji za recenzi jen se teď nemohu nějak rozhodnout zda se vrátit k Iphone nebo zkusit Motorolu a možná se stát výjmečný 🙂 Co myslíte moc času nemám 🙂

  5. Ahoj, máte někdo skutečně ověřeno, že verze XT1092 opravdu podporuje LTE na 900MHz? Na krabičce, která je tady vyfocená chybí LTE band 8 což je právě toto Vodafone LTE. Jinak je Moto X jasná volba. Chci si být jen jistý, že s tím opravdu nebude problém.
    Díky za radu.

    • Dle mého názoru se jedná pouze o tiskovou chybu. Motorola u evropských verzí udává podporu pásem 1, 3, 7, 8 a 20. 1, 3, 7 a 20 platí pouze pro indickou verzi, tudíž se to velmi pravděpodobně jen nějak pomíchalo.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře