Sobota, 20 dubna, 2024
DomůRecenzeEufloria ? Staňte se vesmírným zahradníkem

Eufloria ? Staňte se vesmírným zahradníkem

Toto je hra, která nemá obdoby. Je originální a využívá skvělého nápadu. Svou kvalitu může například dokázat skvělým hodnocením na Google Play. My jsme se ji proto rozhodli pořádně prozkoumat zdali s hodnocením lze souhlasit.

Vývojářské studio OMNI SYSTEMS LIMITED má na svém kontě sice pouze jeden titul, ale těží z něj již několik let. Dříve se Eufloria dala zakoupit jako plnohodnotná hra pro PC a později i pro PS Vita, na platformy Android a iOS se ale dostala teprve nedávno.

Styl hry

Kdybychom měli shrnout celou tuto hru do jedné věty, tak bude vypadat asi takto. Je to realtime strategie s hlavním úkolem obsadit neutrální nebo nepřátelské území. Zpočátku se ptáte, co vlastně máte dělat, a proč máte vysazovat stromy, ale to vám nyní vysvětlíme.

Při prvním hraní proběhne velký tutoriál, který vás naučí vše potřebné a dostupné ve hře. S tímto ovládáním se seznámíte během pěti kol, které budou jednoduché a vyloženě jen výukové. Poté se již vydáte k plnění mnoha misí, ve kterých jde jen o jedno: získat veškeré možné asteroidy co máte na mapě. Asteroidy jsou kruhové planety, které obsazujete a získáváte nad nimi nadvládu.

Na začátku každé hry dostanete několik takových asteroidů a poté se budete muset rozmnožovat. Kolem vašeho území budou poletovat vaše semínka. Pokud chcete obsadit nějaký asteroid, pošlete tam 10 semínek a zasadíte strom. Každý strom potom produkuje další a další semínka a vytváříte si tak armádu semínek. Každá planeta má tři vlastnosti: sílu, rychlost a energii. Tyto tři aspekty značí, jak silná semínka budou vyprodukována ze stromů. Jedná se tedy o takové druhy jednotek, které vás hra později naučí filtrovat, protože v postupu hrou, je to jedna z hlavních věcí, které musíte ovládat.

Na každé planetce budete moci vypěstovat několik stromů, kteří zvýší vaši produkci semínek. Čím je strom starší, tím více produkuje. Máme tu ale také stromy obranné, které nevyprodukují vůbec nic, ale naopak dokážou výbušnými střelami zničit potenciální nebezpečí. Jde tedy spíše o obranou věž.

Semínka, do útoku!

K čemu vlastně je potřeba armáda semínek? Ve vesmíru nebudete sami. Některé asteroidy jsou již obydlené a to nepřáteli, kteří jsou konfliktní i nekonfliktní. Některé budou útočit a některé ne. Ti, co jsou s vámi ve vztahu, jsou spíše laxní, zabarvená černou barvou. Naopak agresivní druh je červený. Nepřítel se chová stejně jako vy.

Pěstuje semínka a stromy. Také obsazuje okolní planetky a snaží se vám ukrást tu vaši. Pokud se tak stane, dojde na semínkoprolití. Semínka po sobě totiž začnou střílet a snaží se zlikvidovat toho druhého, tak aby nakonec mohla zničit stromy na planetce a obsadit celý asteroid

Nápověda nebo příběh

Od takovéto hry nemůže nikdo čekat příběh. Zde je tvořen formou nápověd. Dočkáte se v tomto případě nějakých pokynů nebo spíše pokřiků, které trochu děj vyjadřují. Například  ?Objevila se tu šedivá semínka. Kde se tu vzali? Nevíme, ale musíme je zničit. ?

Grafika a zvuk

Tato hra je kompletně ve 2D. Nečekejte žádné 3D doplňky, protože je zde stejně nenajdete. Ale to vůbec neškodí, ba právě naopak. Vše je tak velmi přehledné a čisté. Informace o planetkách jsou zobrazeny dole na obrazovce a opět velmi jednoduše. Mapu a každou planetku si můžeme velmi detailně přiblížit, stejně tak i oddálit. Můžete tak sledovat jak si vedou vaše semínka v bitvě nebo organizovat přehledně všechny vaše asteroidy.

Hudba, kterou vývojáři k tomuto titulu vybrali, nemůže být lepší. Jedinou výtkou je malý počet skladeb, které se při delším hraní opakují. Doplňkové zvuky nebo akční prvky jsou decentně zakomponovány a působí velmi dobře. Pokud by vás zvuky rušily, stačí se oddálit od planetek pomocí zoomu a bude hrát jen hudba.

Multiplayer

Tady udělalo studio velkou chybu, vývojáři na něj totiž asi zapomněli. Takto dobrých her je pomálu a proto by toho chtělo pořádně využít. Přeci jen souboj v obsazování planetek dvěma protihráči by mohl přinést opravdu pěkné a napínavé bitvy.

Závěr

Nikdy jsem si nemyslel, že zahradničení bude taková zábava. Tento typ strategií se mi opravdu líbí. Tuto hru trochu sráží její vysoká cena, která činí cirka 100 korun, ale vzhledem k originalitě, kterou nabízí, za to opravdu stojí. Ke stažení zdarma je i zkušební verze, ve které si zahrajete prvních pět výukových levelů. Bohužel zkušební je dostupná pouze pro zařízení s Androidem.

Celkové hodnocení: 9/10

Zkušební verze

Android

Plná verze

Android | iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Eufloria/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře