Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyESET varuje před nárůstem ransomware na Androidu

ESET varuje před nárůstem ransomware na Androidu

Slovenská společnost ESET vydala studii informující o vzestupu kybernetických útoků na telefony s operačním systémem Android prostřednictvím ransomware. Zpráva sleduje sílící trend tohoto obzvlášť zákeřného viru, který svou schopností zašifrovat zařízení, měnit jeho PIN, nebo uzamykáním obrazovky, ohrožuje stále více uživatele.

Podle autorů studie, Roberta Lipovského, Lukase Stefanka a Gabriela Branise, představuje ransomware pro uživatele mobilních zařízení stále větší problém. Škodlivé typy souborů, které uzamykají monitory a šifrovací programy „crypto-ransomware“, které byly po mnoho let příčinou velkých finančních ztrát, si našly cestu k platformě Android. Stejně jako ostatní typy škodlivého softwaru na Androidu – například trojské koně posílající zpoplatněné SMS – zaznamenal ransomware v několika posledních letech překotný vývoj a tvůrci těchto virů přejali řadu technik, které se ukázaly být účinné u útoků cílených na stolní počítače využívajících malware.

V případě uzamčení monitoru se u operačního systému Android (stejně jako u Windows) zpravidla jedná o druh tzv. „policejního ransomware“, který se snaží zastrašit oběti tím, že je falešně obviní z nelegálního stahování obsahu a nutí je zaplatit určitou „pokutu“. Tento crypto-ransomware škodí prakticky neprolomitelným šifrováním, což znamená, že uživatelé nemají žádnou možnost, jak získat zpět napadené soubory.

1

Jedním ze zajímavých závěrů studie je zjištění, že útočníci se nezaměřují pouze na země východní Evropy. Řada nedávno odhalených ransomware útoků na Android, jako například Simplocker a LockerPIN, cílila na oběti ve Spojených státech.

Uživatelé zařízení s operačním systémem Android by proto měli mít tyto hrozby na paměti a myslet na prevenci. Mezi nejúčinnější opatření, která mohou uživatelé podniknout, je vyvarovat se návštěv neoficiálních obchodů s aplikacemi. Kromě toho je důležité mít všechna důležitá data z mobilního zařízení zálohována.

201310DIY-Android-Malware-Analysis-Taking-apart-OBAD-620x355

Zdroj: ESET TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře