Pátek, 29 března, 2024
DomůRecenzeEgyptian Senet - Zahrajte si jako faraon!

Egyptian Senet – Zahrajte si jako faraon!

Pokud jste ještě nebyli na výstavě Tutanchamon, která je na pražském Výstavišti, tak vám ji vřele doporučuji. Čekal jsem předraženou lacinou show se strašnými upomínkovými předměty, ale byl jsem opravdu docela překvapen. Upomínkové předměty docela strašné jsou, vstupné je celkem vysoké, nicméně repliky, které tam uvidíte, jsou prostě úžasné.

Protože mě egyptologie zajímá, nedoufal jsem, že uvidím něco nového a překvapivého, ale byl jsem docela nadšený. Tak například se můžete podívat na všechny pohřební skříně, z nichž zvláště ta druhá je pokrytá opravdu divokými a překvapujícími výjevy ? a také řadu docela unikátních magických předmětů, které jinde neuvidíte.

Mezi vystavenými předměty jsou i dvě krabice s hrou senet, což je pravděpodobně nejstarší desková hra světa. Zmínky o senetu lze najít už v nejstarších dějinách, je možné, že vznikl dříve, než samotný dynastický Egypt. Her bylo v hrobce více, jenomže je dávní lupiči rozbili, takže není možné přesně rekonstruovat, jak se to hrálo. Dva senety ovšem zůstaly nedotčené a jejich repliky můžete na výstavě vidět. Jejich krabice jsou praktické, mají i zásuvky, do kterých se ukládají figurky.

Popravdě řečeno, ona se nezachovala ani pravidla senetu, nicméně existuje řada více či méně pravděpodobných teorií, jak se to hrálo. Je to něco jiného než dáma a nebo šachy, hrací pole je podlouhlé a není dělené na černá a bílá políčka, zato na některých deskách je značeno pět až šest speciálních polí.

Picture 1795

Hra Egyptian Senet, udělaná Egypťanem Mohamadem Ezzatem, vychází z jedné z komplexnějších teorií o hraní senetu, kterou navrhl Timothy Kendall. Tato rekonstruovaná herní mechanika dává smysl jak náboženský (senet byl symbolický průchod podsvětím), tak i herní, protože senet v této podobě je překvapivě zábavný a komplexní. Někdo ho přirovnává ke hře ludo (u nás známé jako Člověče nezlob se), ale ve srovnání s ním nabízí podstatně komplexnější herní strategie. Nejsou to úplně šachy, ale mechanické házení kostkou to taky není.

Takže jak se to hraje? Máte hrací plochu, ve které jsou na začátku vaši a nepřátelští panáci srovnaní na střídačku. Abyste se mohli pohybovat, házíte čtyřmi dřívky. Ty mají jednu stranu bílou a jednu tmavou. Po hodu dřívky spočítáte ty, které jsou ?bílou stranou nahoru?, to je 1 až 4. Pokud jsou nahoru samé tmavé strany, je to 5. (To je důležitý rozdíl oproti kostce, protože její čísla mají při jediném hodu jinou pravděpodobnostní distribuci, než nezávislý hod čtyřmi dřívky.

Kostka má rovnoměrné rozdělení, dřívka naopak normální rozdělení, takže 2, 3 a 4 uvidíte častěji, než u kostky.) Číslo udává, o kolik můžete posunout jednou figurkou, pokud vám padlo 1, 4 nebo 5, házíte znova.
Panáka můžete posunout na volné políčko ?ve směru jízdy?, pokud na něm není váš vlastní panák a nebo nepřátelský panák, který sousedí s jiným nepřátelským. Pokud je nepřátelský panák osamocený, prostě si s ním vyměníte pozici. Tohle funguje po celé délce desky, až na speciální pole na konci. Tak předně, je tu pole označené jako ?Dům krásy?.

To žádná figurka nesmí přeskočit, všechny na něj musí vstoupit. Za ním následují čtyři speciální pole: Pokud vstoupíte do Domu vody, figurka se vrací do poloviny hřiště na Pole znovuzrození. Na dalších polích, vzdálených 3,2 a 1 políček od konce desky, se musíte zastavit a čekat, až vám padne přesně číslo, které vás přesune mimo desku. Hráč, který dostane z desky všechny svoje figurky jako první, vyhrává.

Tahle hra je složitější, než se zdá. Můžete se pokoušet optimalizovat cestu tak, abyste odstraňovali svoje figurky co nejrychleji. Můžete se zaměřit na to, abyste systematicky vraceli nepřátelské figurky zpět. Můžete sestavovat ?vláčky?, které nepřítel nemůže přeskočit a ani jejich figurky nemůže vrátit zpět. Můžete zablokovat speciální ?Pole znovuzrození? a tím nepřítele donutit vracet jeho figurky hlouběji, než by se mu líbilo. Strategie můžete libovolně kombinovat a reagovat na styl, kterým nepřítel hraje.

Oproti Člověče nezlob se tu jsou podstatně hlubší možnosti strategie, navíc se výrazně projevuje vliv jiného charakteru pravděpodobnosti, než má kostka (proto se u stolních replik senetu doporučuje použít spíš čtyři mince než jednu kostku). Výsledek je zajímavý a zábavný, nelze hrát mechanicky, musíte se přizpůsobovat stylu protihráče. Jako hra to docela funguje a je to zábavné.

egyptian senet

A zde vidím největší slabinu jinak dobře implementované verze pro iPad ? můžete hrát jenom za bílé figurky (pokud to jde i za modré, tak jsem neobjevil jak). Můžete hrát jenom proti AI, i když by se hra pro dva hráče, u které by se třeba otáčelo ?hřiště?, zcela jednoznačně nabízela. Na druhou stranu je tu solidní grafika a cena je ?za dolar?, což je příznivé a rozhodně to dovoluje vyzkoušet si hru každému zájemci.

Senet není úplně jednoduchý a hra vám tu napovídá, kterými figurkami můžete vdaném okamžiku táhnout, což pomůže začátečníkům osvojit si jeho pravidla. Věřte mi, je to lepší, než to zkoušet s pravidly v ruce a pohádat se o to, co je možné a co možné není! Hra navíc vyhrála soutěž Gaming Egypt Competition 2012, čili patří mezi slušně udělané kusy. Hra je k dispozici pro iOS i pro Android, kde si ji můžete stáhnout přes Google Play.

Za ten dolar je to vážně lepší volba, než si koupit třeba tašku přes rameno, kterou na výstavě nabízejí za lidové čtyři stovky…

Hodnocení: 8/10

Verdikt:

Zajímavá možnost vyzkoušet si nejstarší deskovou hru na světě podle asi nejvěrohodnější rekonstrukce pravidel, bohužel je to jenom single player a jenom za jednu stranu.

Co se mi líbilo:

  • Celkem věrohodný a zábavný senet, včetně speciálních polí
  • Házíte dřívky
  • Solidní stylová grafika

Co se mi nelíbilo:

  • Hrajete jenom za ?bílou? stranu
  • Není tu multiplayer, který by se logicky nabízel

Cena aplikace je 0,99 USD

Aplikace se dá stáhnout odsud
Demoverze ke hře není.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/senetegyptian/“/]

Web výrobce je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře