Sobota, 3 srpna, 2024
DomůRecenzeDoomsday Preppers: Soudný den je tu, do země se zahrabem!

Doomsday Preppers: Soudný den je tu, do země se zahrabem!

Poté, co přišel free to play model, objevila se celá řada nových herních mechanik. Ty jsou založeny na tom, že hra by mohla být zábavná, kdyby uživatel nebyl tak paličatý a koupil si balík surovin za reálné peníze. Protože je to ale škudlil, tak je důležité systematicky ho brzdit a nudit ? a nakonec buď vyměkne a zaplatí a nebo to vzdá. A přesně v tomto duchu funguje i Doomsday Preppers.

Nachytá vás na cenu ?zdarma?, naláká na herní mechaniky a pak vás po vzoru prodejců kosmických hrnců a elektrických dek nechá čekat a čekat, dokud si tu koupi nerozmyslíte. Doomsday Preppers je hra pro každého, kdo s obavami sleduje zprávy o přistání UFO, vyslání severokorejských raket, děsí se pádu meteoritu nezpozorovaného NASA a nebo se připravuje na klimatickou katastrofu, případně na přijetí Eura.

Jak nám ukazují televizní pořady, v případě katastrofy je nejlepší koupit si oplotitelný pozemek, trvanlivou krávu a spoustu zbraní, než je vláda definitivně zakáže. No a pak si vezmete lopatu a začnete si kopat jeskyňku, ve které se budete snažit všechny ty hrůzy přežít.

Odhlédněme od toho, že jsou katastrofy, před kterými se prostě nezakopete, ať už jde o nově vyměřené daně a nebo záplavy (které činí bunkry nanejvýš nepraktickými). Ve hře Doomsday Preppers hrajete panáčka, který pochopil, že vlastní lopata je více než státní důchod a skladiště sušeného mléka bude mít za pár let větší hodnotu, než peníze v druhém pilíři důchodové reformy.

A tak tu lopatu vzal a začal kopat. A protože přesvědčil sousedy, přidávají se k němu a společně kopou cosi jako mrakodrap mířící do země, což se vůbec, ale vůbec nepodobá Tiny Towers. Tam sice stavíte mrakodrap s funkčně odlišnými patry, což by mohlo připomínat bunkr s funkčně odlišnými patry, ale pamatujte: Mrakodrap je směrem nahoru a je produktem optimismu, zatímco bunkr míří dolů a jest produktem světonázorové skepse.

Sousedy přesvědčíte ke kopání celkem snadno, nevím ale, jak se přesně povedlo panence přesvědčit kurýrní službu, aby ji vozila do bunkru stále zlato (obvykle směr toku cenností míří opačným směrem). Buď jak buď je to jeden z mála zdrojů aktivity (či otravnosti) ve hře. Jinak to funguje asi takhle: Postavíte si nějaké ubytovací patro a nataháte si do bunkru panáky. Pak postavíte výrobní patra. Pak přijdou panáci, které na patra přidělíte a necháte je vyrábět věci (někdy fakt hodně divné věci, například na patře s bazénem ?připravujete? potápění?!)

Výroba trvá panákům dlouho, strašně dlouho. (Lze urychlit diamanty.) Pak musí vyrobené věci zabalit. (Lze urychlit diamanty.) Pak se to odveze a dostanete zlato. Zlato potřebujete na stavění. (Lze urychlit nákupem zlata.) Čím jste hlouběji, tím je stavění dražší, takže buď čekáte stále déle a nebo vyměknete a nakoupíte zlato. Jinak se neděje nic moc. Vzhledem k tomu, že kolem desátého patra čekáte opravdu příšerně dlouho, vymyká se mému chápání, jak dlouho budete muset čekat, abyste se ?zdarma? dostali až do finálního 135 patra. A co se vlastně stane, až se tam dostanete? Já bych řekl, že bez nákupu zásob za reálné peníze se tam dostanete zhruba v době, kdy se ve vesmíru rozpadnou poslední protony, takže se asi nestane nic moc.

Autoři do hry přidali několik dalších mechanik, aby to nevypadalo tak strašně blbě, jako například se můžete ?tunelem? prodrátovat s kamarády, které na hru nalákáte přes Facebook, za což dostanete něco zdarma. Holt platící ?velryby? je třeba nějak nasbírat. Má to tu výhodu, že se můžete nudit společně s nimi!

No a abyste to hraní trochu zrychlili, tak si můžete koupit rychlejší výtah. A nebo, pokud považujete dvojí klepání na výtah za opruz (nejdřív klepnete na výtah či kurýra a pak ho ručně spustíte), je tu výtah plně automatický! Stojí pouhých 90 diamantů, je v akci, volejte rychle, pokud nemáte diamanty ? nevadí, 80 diamantů můžete mít teď hned hned za 9,99 USD, případně ve výhodném balíčku po 150 diamantech za 14,99 USD! Tohle není hra, to je normální obíračka, něco jako skořápky. Jenomže u skořápek můžete (alespoň něco velice teoreticky) vyhrát.

Tady tento ?zábavný titul? vznikl jenom proto, aby vás odborně a kvalifikovaně nudil tak dlouho, než do něj vhodíte reálné peníze. Rovněž při každém vrácení se do hry na vás G5 vyklopí stránku s dalšími hrami, které můžete koupit, což dělá hraní ještě otravnější.

Hra je technicky udělaná dobře, vypadá lákavě a pokud jste odolní proti manipulaci, můžete ji zadarmo stáhnout a vyzkoušet. Vzhledem k tomu, jak strašně dlouho trvá všechno od desátého patra dolů, vám vydrží tak na jeden den. Rozhodně k ní ale nepouštějte děti, zvláště v případě, že máte odemčenou možnost nakupování ingame obsahu. Takových 100 + 100 + 100 USD zaplacených za ?suroviny? vás může docela překvapit.

Ani za 300 USD se ale nedozvíte zhola nic užitečného o tom, jak přežít. Jen vybudujete virtuální díru do země a skutečnou do svého účtu. Pokud se chcete připravit na skutečně krizové situace, tak si radši udělejte kurz krav magy, kupte si tomahawk, doplňte lékárničku a nebo si alespoň pořiďte knížku ?SAS ? Příručka jak přežít?. S tím vším se vejdete do 6000 Kč a bude to užitečnější.

Hodnocení: 3/10

Verdikt:

I když se hra tváří jako zábavná a vtipná příprava na apokalypsu, je to jenom příprava na provětrání vaší kreditní karty. Jestli je tohle příkladná ukázka ?free? to play hry, tak potěš koště…

Co se mi líbilo:

Zajímavý koncept (zvláště když věříte, že je naše budoucnost temná)
Je to takový preapokalyptický Fallout plný preapokalyptického optimismu

Co se mi nelíbilo:

Je to vlastně jenom o čekání na to, až si konečně koupíte zlato a diamanty
Pokud věříte na konec světa, radši investujte do zbraní, konzerv a jiných zásob

Aplikace je zdarma, ale trpělivě čeká, až si konečně koupíte zlato (4.000 kusů za 1,99 USD až
790.000 kusů za 99,99 USD), diamanty (10 kusů za 1,99 USD až 1.880 za 99,99 USD) a ?zásoby?
(50 kusů za 1,99 USD až 7.730 za 99,99 USD).

Aplikace se dá stáhnout tady

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Doomsday Preppers/“/]

Web výrobce je zde

Předchozí článek
Další článek
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře