Sobota, 30 listopadu, 2024
DomůRecenzeDoogee Smart Cube P1: Miniaturní projektor na cesty

Doogee Smart Cube P1: Miniaturní projektor na cesty

Čínský výrobce Doogee je proslulý svými smartphony. Uvědomuje si ale, že diverzifikace portfolia je vždy lepší než sázka na jednoho koně. Proto se pustil i do vod PC a mobilního příslušenství. Dnes se podíváme na netradiční zařízení Smart Cube P1 – malý dataprojektor s netradičními rozměry i barvou, který doslova strčíte do kapsy.

Představení a parametry Smart Cube P1

Smart Cube P1 je zabalený v jednoduché papírové krabičce. Hned v úvodu musíme zmínit, že obsah balení je pro nás trochu zklamáním.

V balení najdeme:

  • Doogee Smart Cube P1
  • USB kabel
  • 5V/2A USB adaptér

Minimálně bychom ocenili rychlou uživatelskou příručku, kde by byly základní informace o tom, jak zařízení spárovat a jak přenášet obraz.

Pokud nemáte s podobným projektorem zkušenosti, máte dvě možnosti: 1. zkusit metodu pokus omyl; 2. zeptat se strýčka Googla. (My zvolili první variantu a po chvíli laborování se zadařilo.)

Díky svému krychlovému tvaru, rozměrům 6,2 × 6,2 × 6,2 cm a pestrým barvám (modrá, červená, žlutá a bílá) vypadá Smart Cube na první pohled opravu jako zmiňovaná Rubikova kostka. Polovina stěn je hladká, druhou polovinu zdobí trojúhelníkové perforace, které zároveň plní funkci odvětrávání.

Zajímavostí je, že na celém zařízení nenajdeme ani jeden šroubek. Ty se nacházejí až pod nacvaknutým žlutým horním dílem, který jsme si však šroubovákem odloupnout nakonec netroufli. Drobné vůle tu jsou, stejně tak je vidět dvojice plastových zoubků, která tento díl drží. Bez znalosti uchycení je ale velká pravděpodobnost, že bychom tento díl snahou o jeho odloupnutí rozlomili.

Technické parametry:

Nativní rozlišení 854 × 480 pixelů
Maximální rozlišení 1280 × 720 pixelů
Svítivost 70 lumenů
Kontrast 800:1
Lampa OSRAM LED
Životnost lampy 30 000 hodin
Porty USB, micro USB
Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth 4.0
Baterie 4800 mAh
Podporuje Miracast, Airpaly, DLNA, OTG
OS Android 4.4.2
Procesor Quadcore Amlogic
RAM 1 GB DDR3
Paměť 8 GB (volné 5,14 GB)
Audio 2× 1,2 W

 

Konstrukce, konektory, ovládací prvky

Na přední straně projektoru se v levém horním červeném segmentu nachází čočka projektoru. Ta je krytá čirým plastem, který je dostatečně pevný a pružný. Také nás potěšilo, že i při občasném přeleštění jakoukoliv textilií není tento plast náchylný na mikrooděrky. Pod čočkou se nachází logo Doogee a nápis Smart Cube P1.

Na levém boku se přesně uprostřed nachází vypínač. Vedle něj je pod záslepkou ukryta napájecí zdířka micro USB a stavová LED. Vpravo od něj se nachází malé černé plastové ozubené kolečko, pomocí kterého se ostří čočka v závislosti na vzdálenosti projektoru od promítací stěny či plátna. V horní části jsou patrné průduchy aktivního ventilátoru, který projektor chladí.

Na pravém boku se pod záslepkou nachází klasický port USB 2.0 pro připojení flash disku či externích periférií a malé resetovací tlačítko pro případ zaseknutí zařízení. V horní části jsou opět průduchy ventilátoru.

Na zbylých stranách jednoduše nic není. Má to své výhody, projektor můžete postavit na jakoukoliv stěnu a bude bezvadně plnit svoji funkci. Tohoto lze skvěle využít například v posteli při promítání filmu na strop.

Hardware a software

Nyní se pojďme podívat na osazený hardware. O chod projektoru se stará čtyřjádrový procesor Amlogic, kterému sekunduje 1 GB RAM DDR3. Interní paměť o velikosti 8 GB se hodí spíše pro instalaci aplikací (ihned po zapnutí je volných 5,14 GB). Data doporučujeme ukládat na flash disk.

Projektor podporuje OTG, Miracast, DLNA i Airplay. Pro všechny má již předinstalované ovládací aplikace a tak je jen na vás, přes co jej budete ovládat. Samozřejmostí je pak Wi-Fi a BT.

I když to není žádná sláva, projektor má i zabudované 1,2W stereo reproduktory, které jsou svoji kvalitou srovnatelné s reproduktory ve smartphonech Doogee. Přehrávání zvuku přímo z projektoru je vhodné spíše nouzově. Daleko lepšího požitku dosáhnete, když telefon připojíte kabelem nebo přes BT k externímu reproduktoru, který si se zvukem poradí lépe.

O přenos obrazu se stará projektor TI DLP, s používá LED OSRAM se světelným tokem 70 lumenů. Životnost LED výrobce uvádí 30 000 hodin. Maximální rozlišení je 1280 × 720 pixelů (16:9) v kontrastu 800:1. I když se nejedná o žádnou hitparádu, na druhou stranu na přehrávání filmů na chatě (zejména v kombinaci s externím BT reproduktorem) či promítání fotek z dovolené v hospodě či u známých plně stačí. Jediným (ale podstatným) problémem je nízká svítivost, která prakticky vylučuje jiné použití než za úplné tmy.

Velkou výhodou je, že projektor lze provozovat i bez připojení k sítí – má vlastní 4 800 mAh baterii, ze které umí v případě nouze dobíjet i jiná zařízení. Pokud tedy víte, že jej nebudete potřebovat, můžete z něj udělat nouzovou powerbanku.

Konečně se dostáváme k tomu, na čem vlastně celý projektor funguje. Je vybaven OS Android 4.4.2 s podporou češtiny i slovenštiny, který podporuje OTA aktualizace. Bohužel zatím není žádná dostupná a výrobce nikde neuvádí, zda v budoucnu nějakou aktualizaci uvolní. Funkčně se ale jedná o plnohodnotný Android včetně Google Play. Doogee již předinstaloval prohlížeč Chrome, Kingsoft Office, Miracast, Happy cast a MoviePlayer.

Jedinou výtku máme k agresivnímu tetheringu/hotspotu, který se automaticky zapíná, přičemž deaktivuje vyhledávání okolních Wi-Fi. Několikrát se nám stalo, že než jsme stihli vyťukat heslo k Wi-Fi a připojit se k síti, tak se aktivoval tethering a my mohli začít znovu. V nastavení se nám jej bohužel nikde najít a vypnout nepodařilo, patrně se jedná o nepříjemný bug.

Jinak je párování s telefonem bezproblémové a vždy fungovalo, jak mělo. Přenos obrazu byl plynulý a pro sledování filmů použitelný. Horší už to bylo při hraní her, kdy kromě automobilových simulátorů ovládaných gyroskopem bylo obtížnější poslepu mačkat softwarové klávesy na displeji. Navíc zde vždy byla nepatrná prodleva, díky které hraní her nebylo komfortní.

Projektor jsme zkoušeli párovat také s notebookem Lenovo Ideapad Flex 15 s OS Windows 8.1. Zde jsme bohužel nepochodili. Počítač sice projektor viděl a spároval se, nicméně odesílání obrazu do projektoru nefungovalo.

Ovládání projektoru a přenos obrazu

Na prvním místě je třeba si zdůraznit, že bezdrátové odesílání obrazu do projektoru musí vaše zařízení podporovat. Pokud tuto funkci v telefonu/tabletu nemáte, obraz do projektoru zkrátka nedostanete.

Jakmile projektor připojíte k Wi-Fi, ihned vám automaticky nabídne QR kód s odkazem na oficiální aplikaci Doogee remote. Doogee remote umí opravdu základní věci – přes směrový kříž se můžete pohybovat stejně jako pomocí šipek. Prostřední tlačítko OK slouží k výběru/potvrzení akce. Dále se přes aplikaci můžete vrátit o krok zpět a ovládat zvuk. A to je vše, nic více aplikace neumí. Nejvíce nám v ní chybí ovládání kurzoru myši, bez kterého je ovládání zbytečně komplikované a zdlouhavé.

Další (a o 300 % vhodnější) variantou, jak lze projektor ovládat, je připojit drátovou či bezdrátovou klávesnici a myš do jediného USB portu. My s noname čínskou klávesnici s touchpadem a bezdrátovým BT modulem neměli sebemenší problém, vše nám fungovalo, jak má.

Příjemným překvapením bylo i to, že projektor zvládl bez problémů přes USB napájet externí HDD WD 500 GB. Ne každé zařízení z Číny toto zvládne, za nás palec nahoru.

Pro připojení telefonu a odesílání obrazu do projektoru je třeba nejdříve spustit Miracast v projektoru. Ten vždy zahlásí chybu a zastavení Miracastu (pravděpodobně se jedná o bug), ale rozjede se. Následně už jen musíte v telefonu vybrat funkci zobrazení více obrazovek a z nabídky zvolit zařízení DOOGEE_P1. Bezdrátové odesílání obrazu dále probíhá automaticky. Rychlé a jednoduché.

Jak bylo zmíněno v předchozí kapitole, při přehrávání filmů byl obraz plynulý. Nejlepších výsledků jsme samozřejmě dosahovali při přehrávání z HDD připojeného přímo k projektoru. Pokud jsme obraz přenášeli z telefonu, začali jsme být limitování hned několika faktory, a to výkonem telefonu a stabilitou Wi-Fi připojení v případě streamovaných videí z internetu.

U streamovaných videí bylo také vidět, že telefon má problém se stahováním videa a jeho současným odesíláním přes Wi-Fi do projektoru. Obraz se místy zasekával, nebo docházelo k opožďování zvuku. Podobně na tom byl i obraz při hraní her, kdy drobná prodleva citelně ztěžovala ovládání. Pro hraní her se projektor tedy moc nehodí, leda by se na vás chtěli dívat vaši přátelé.

Také musíte oželet jakékoliv nastavení typické pro dataprojektory. Kromě běžného Androidího nastavení nelze bez další aplikace nijak regulovat barvy a jejich podání. Smart Cube také postrádá nastavení softwarového vyrovnání obrazu.

Závěrem

Doogee Smart Cube P1 nás překvapilo, i když ne zcela nadchlo. Abyste správně rozuměli, velmi oceňujeme snahu Doogee nabídnout další funkční kus hardwaru, kterým tak doplňuje svoje portfolio chytrých telefonů. Ačkoliv na trhu již existují malé (a málo výkonné) dataprojektory, Smart Cube je zkrátka jiný – a tím je zajímavý.

Odlišuje se zejména tvarem a vlastním operační systémem, díky kterému se obejdete bez potřeby dalšího stroje. Tuto malou barevnou kostku jsme si při testu velmi oblíbili a jen neradi se s ní loučíme.

Ačkoliv nemá ambice stát se náhradou za dataprojektory střední a vyšší třídy, i přes svoji slabou svítivost bohatě postačuje na večerní pouštění filmů na chatě nebo ve stanu. Pokud tedy nebudete sami a nevystačíte si s malým displejem telefonu/tabletu, vždy raději sáhnete po Doogee Smart Cube. Na prezentace v prosluňených kancelářích anebo denní promítání na třímetrové plátno v obýváku, jak to výrobce maluje na svých stránkách, ale ani nemyslete.

Drobným (avšak očekávaným) zklamáním bylo, že projektor nezvládal přenášet dostatečně rychle obraz u her. Stejně tak nás mrzelo, že se nám nepodařilo rozchodit přenášení obrazu z notebooku, který bychom ocenili daleko více než obraz z mobilního telefonu.

Shrnuto a podtrženo, Doogee Smart Cube P1 není ani špatný, ale zdaleka ne dokonalý. Hodně záleží, co si od něj slibujete a kde jej budete používat. Nám se jako dataprojektor na cesty ale líbil.

Už teď jsme zvědavi, zda se na trhu bude objevovat více podobných projektorů, a zda se Doogee poučí z prvotních chyb a uvede na trh novou verzi, která odstraní neduhy pé jedničky. Jenom ta cena by mohla být o něco příznivější. Dopravu ze zahraničí značně prodraží celní řízení a doplatek DPH.

Smart Cube pořídíte v e-shopu Gearbest.com za necelých 170 dolarů (zhruba 5 000 Kč včetně DPH). Update 8.6.2016 – s kupónem GBP1 získáte slevu na $158,68

Doogee Smart Cube P1
KLADY + - ZÁPORY
velikost a tvar pouze jeden USB port
integrovaný OS s CZ a SK jazykem otravný automatický hotspot/tethering
zabudovaná baterie – lze použít jako power bank hlučný ventilátor
USB utáhne i externí 2,5″ HDD nelze upravit deformaci obrazu
nízký výkon lampy
Orientační cena s DPH: 5000 Kč

Za zapůjčení produktu do testu děkujeme internetovému obchodu GearBest

Chuwi Hi10 – čínský plastový zázrak s Windows 10

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře