Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyJak dlouho musí český a slovenský dělník pracovat, aby si mohl koupit...

Jak dlouho musí český a slovenský dělník pracovat, aby si mohl koupit iPhone 5S?

V České republice musí dělník pracovat přibližně 120 hodin, aby si mohl zakoupit mobilní telefon iPhone 5S, ve Spojených státech jen 30 hodin. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil deník Bussines Insider.

Ten k výpočtu došel tak, že porovnal místní cenu za smartphone a místní průměrnou hodinovou mzdu dělníka. Výsledky v jednotlivých zemích ovlivňují faktory jako hodinová mzda a rozdílné ceny iPhonů. Tak například v Brazílii, kde iPhone 5S s 16 GB stojí v přepočtu 1 196 dolarů, musí dělník pracovat na telefon více než 200 hodin. Průměrná hodinová mzda v nejlidnatější zemi Jižní Ameriky je 5,95 dolaru.

Nejkratší dobu na iPhone 5S pracují dělníci v Americe. Hodinová mzda amerického dělníka je 24 dolarů. Základní model na tamním trhu stojí 649 dolarů + daň (ta se liší stát od státu). Průměrná cena iPhonu 5S v USA je podle Bussines Insideru 707 dolarů. Američan si tak na iPhone 5S vydělá za 30 hodin.

V případě české republiky musí dělník strávit v zaměstnání 120 hodin. Na Slovensku 152 hodin a v Polsku 189 hodin. Nejvíce se na iPhone 5S nadřou dělníci v Číně. Na smartphone musí pracovat 492 hodin, čili nějakých 58 dní.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

7 KOMENTÁŘE

  1. Byl bych zvědavý ,odkud brali tyhle nesmysli ???,,,já i když bych odpracoval 120 hodin jako dělník ,tak v životě bych nemohl koupit 5S ,ani náhodou ! Musel bych na to pracovat 3 měsíce ! Jen hlupák by vydal celou svoji výplatu za telefon a žil na ulici bez jídla ! Byl bych kurevsky zvědavý ,který dělník zarobí 17400 Kč + nájemné a stravné ,co je cca dalších 9000Kč ???

    • Mluví se to o průměrném člověku, a uprímě, jde o porovnání dostupnosti mezi národy, jen kokot to nepochopí a pakliže jste to pochopil a děláte někde za (dle mých propočtů) 5300kč měsíčně, tak vás upřímě lituji 🙂

      • Nemluví se tady o průměrném člověku ve všeobecném smyslu ,to ani náhodou !,,a nevím odkud jste vycucali takové nesmysli ,že tolik vydělávám ? No ale maminčin maznáčik ,kdo z toho dělá srandu očividně v životě nevykonával fyzickou práci .

  2. Gery má pravdu. Taky mne hned napadlo, kterej vocas tohle vymejšlel. 120h ? Od kdy 5S stojí 12tis novej. A co náklady na život apod. ? Ty amíci sou opravdu vymletý…

  3. Za predpokladu, ze prumerna mzda je 26tis hrubeho, tj. cca 20 tis cisteho je prumerna cista hodinova mzda cca 110 Kc. Kdyz nejlevnejsi iPhone 5S stoji 17390 Kc, vychazi mi to na 158 hodin prace. Kde jsem udelal chybu?

    • To víš,není dělník,jako dělník,čili může se jednat o pracanta na stavbě nebo operátora na lince a i když zarobí tolik,kolik podle mně víceméně nezarobí ani vysokoškolák v kancli ,tak kde jsou pak peníze na živobytí ? Když řeknu,že průměrná mzda v dnešní době u dělníka činí kolem 15tis ,tak jsem ještě asi přeháněl :),a to se jedná bohužel o cizinci ,který tady žijí a makají.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře