Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyČínský smartphone Star N9500 obsahuje špionážní software. Prodával se i v Česku

Čínský smartphone Star N9500 obsahuje špionážní software. Prodával se i v Česku

Výrobce antivirového softwaru G Data zjistil, že levný smartphone Star N9500, který se prodával i u nás, je přímo z továrny vybaven předinstalovaným malwarem v podobě trojanu Android.Trojan.Uupay.D.

Ten se maskuje za obchod Google Play a dokáže přistupovat k osobním informacím o uživateli a bez jakýchkoliv omezení je kopírovat na anonymní servery kamsi do Číny.

Spyware umožňuje tajně instalovat na dálku nebezpečné aplikace a odesílat takzvané prémiové SMS zprávy, kvůli kterým můžete být během pár minut chudší o tisíce korun. Umí také přistupovat k mikrofonu a kdykoli tak odposlouchávat telefonní hovory, stejně jako konverzace probíhající poblíž telefonu. Dále může také bez vědomí uživatele číst jeho e-maily nebo SMS zprávy, a získat tak citlivé informace, jako třeba přístup k internetovému bankovnictví.

Smartphone Star N9500 je levným klonem top modelu Galaxy S4. Prodává se po celém světě a k dostání byl dokonce ještě nedávno i v České republice. Mezi zákazníky je populární hlavně díky nízké ceně. Ta se v obchodech pohybuje od 3 700 korun do 4 400 korun.

Podle expertů se spywaru z telefonu nelze zbavit, jelikož je součástí firmwaru. Nejjednodušším řešením je smartphone vrátit prodejci, nebo z něj také můžete vyndat SIM kartu a zahodit ho do kontejneru.

_75617586_465159fa-c363-49e1-b5b5-c3c4e731fbb2


Zdroj: BBC

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

4 KOMENTÁŘE

  1. proc by se toho malware neslo zbavit? prehraju si vlastni ROM a malware je pryc…ze prej podle „expertu“…dneska je samozvanej expert kazdej

  2. Pryc s cinskyma suntama, clovek by si mel priplatit a vybirat z produktu zavedenych znacek a ne kupovat tyhle šmejdy.

    • A to, že si „zavedené značky“ nechávají své produkty taky vyrábět u rejžožroutů, ti vrásky nedělá, co? xD

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře