Úterý, 14 května, 2024
DomůNovinkyČínská sonda přistála na odvrácené straně Měsíce. Podívejte se na první fotku

Čínská sonda přistála na odvrácené straně Měsíce. Podívejte se na první fotku

Sonda Čchang-e 4 úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce a již pořídila první snímky dosud neprozkoumaného povrchu. Uvedla to Čínská národní vesmírná administrace (CNSA), tedy agentura organizace zodpovědná za čínský vesmírný program.

Raketa se sondou Čchang-e 4 odstartovala 7. prosince z kosmodromu Si-čchang na jihozápadě Číny a povrchu Měsíce se dotkla dnes ráno. Na měsíční povrch dosedla s robotickým vozítkem, které má zahájit geologický průzkum. Cílem je probádat Von Karmánův kráter, který se nachází v Aitkenově pánvi u lunárního jižního pólu.

Protože se sonda nachází na straně Měsíce, která je trvale odvrácena od Země, není přímá komunikace s pozemským řídícím střediskem možná. Spojení udržuje telekomunikační satelit Queqiao, který Čína vyslala na oběžnou dráhu loni v květnu.

Čína se stala první zemí na světě, jejíž objekt přistál na odvrácené straně Měsíce. Tato mise je součástí čínského ambiciózního vesmírného programu, který má trvat několik budoucích desetiletí.

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře