Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyChytrý telefon pomůže s odvykáním kouření, díky aplikaci AdiQuit

Chytrý telefon pomůže s odvykáním kouření, díky aplikaci AdiQuit

Všem těm, kteří se neúspěšně snaží skončit s kouřením, už brzy pomůže nová aplikace AdiQuit vznikající ve startupovém programu Laboratoř Nadace Vodafone. Vyvíjí ji tým složený i z odborníků na závislosti lékařské fakulty.

Tři čtvrtiny českých kuřáků by se své závislosti rády zbavily. Téměř třetina se jich o to alespoň jednou za rok pokouší. Statistiky ale ukazují, že pokud se o odvykání snaží člověk sám, povede se mu to jen přibližně v 5 %. Někteří proto zkoušejí náhradní nikotin či léky, nebo se obracejí na odborníky. Lékařská pomoc je ale často časově náročná, navíc může být v regionech i těžko dostupná.

Aplikace AdiQuit to už brzy změní. Nabídne virtuálního terapeuta, který se po stažení z Google Play či App Store ocitne přímo v kapse a nabídne klinicky validovaný odvykací program. Ten začíná přípravnou fází po dobu 10 dní, po kterých následuje necelých 8 týdnů odvykání s každodenní terapeutickou podporou. Individuálně je možné program prodloužit.

„Naše aplikace je specifická tím, že se na ní kuřáci mohou spolehnout kdykoliv a kdekoliv, když potřebují pomoct. Není tak těžké přestat kouřit, ale zvládnout nový začátek bez cigaret. Zejména první dny po poslední cigaretě bývají velmi náročné, protože jsou spojené s abstinenčními příznaky. AdiQuit kuřáka připraví na rizikové situace svádějící ke kouření, dokáže podpořit motivaci a ocenit úspěchy, a to vše příjemnou a zábavnou formou,“ říká Adam Kulhánek z AdiQuit, který do týmu přináší terapeutické znalosti ze své praxe na lékařské fakultě.

Tým AdiQuit při vývoji odvykacího programu v mobilu vycházel mimo jiné ze zkušeností od expertů ze Skandinávie. Tam jeho účinnost potvrdily dvě randomizované kontrolované studie mezi téměř tisíci kuřáky. Každý třetí kuřák po zkušenostech s mobilním odvykáním se během roku ke kouření již nevrátil.

Terapeut v kapse bude personalizovaný a bude se tak přizpůsobovat individuálním potřebám každého kuřáka. Kromě toho, že poradí, jak zvládat selhání, kdy kuřák i přes odhodlání nekouřit sáhne po cigaretě, pomůže i s tím, jak nepřibrat na váze nebo jak s pomocí relaxačních technik zvládnout nervozitu a podrážděnost a mnoho dalšího.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře