Středa, 2 října, 2024
DomůRecenzePohodlný a jednoduchý správce financí? Wallet!

Pohodlný a jednoduchý správce financí? Wallet!

Mnoho lidí si vede přehledy o domácím cashflow rodinných financí. Situace je vždy stejná, v den výplaty peníze přitečou a pak postupně z kapsy nebo účtu mizí za produkty či služby. V ideálním případě zbyde do další výplaty kladný zůstatek. V tom horším se stav peněz přehoupne do červených čísel. Téměř každá domácnost je nucena si svůj rozpočet, podobně jako společnosti, plánovat.

Způsobů jak zaznamenávat denní pohyb peněz existuje hned několik. Nejjednodušší strkání účtenek do skleničky od zavařovačky již ale dávno přestalo stačit, zapisování na papírky může mít také svá úskalí. Obzvláště, když zapomenete, kam jste si poznámky dali či když poznámky omylem při velkém úklidu vyhodíte.

Vytvářet si elektronický přehled je již o něco praktičtější a efektivnější. Opět existuje mnoho variant. Jednou z možných je využít specializovaný software, který je z praktického hlediska vhodné mít přímo ve svém telefonu – jelikož ten máte po ruce vždy, na rozdíl od zapnutého počítače. Pokud budeme hledat multiplatformní správce financí, který umí i něco více a bude zároveň v češtině, padne nám oko na Wallet.

Wallet

Wallet je jednoduchá, avšak účelná aplikace pro správu toku vašich peněz. Už nikdy si nemusíte více lámat hlavu nad tím, kolik peněz vám do peněženky či na bankovní účet přijde a kolik odejde. Co vše aplikace nabízí a umí?

Na aplikaci pracují již nějaký ten pátek vývojáři Honza a Jára ze studia WalletApp.net. Wallet prošel významným vývojem, kdy v čase byly přidávány nové funkce a nakonec došlo i na kompletní redesign. A co současná verze aplikace pro Android nabízí a jak funguje?

wallet m 1 wallet m 2 wallet m 3

Při prvním otevření aplikace je třeba si vytvořit svůj uživatelský účet v nastavení. Tapnutím na funkční klávesu telefonu a kliknutím na nastavení -> účty začnete editaci svého prvního účtu, který bude následně použit jako účet výchozí. Můžete si přidat i další, například v cizích měnách. Kromě správy účtu najdeme v nastavení dále správu měn, správu kategorií, šablon či trvalých příkazů pro opakující se platby. Nebudete tak muset pamatovat na rutinní výdaje, jakými jsou třeba nájemné či splátky úvěru. V nastavení můžete ještě zvolit, který den v měsíci má začínat nové zúčtovací období či heslo, které bude vyžadováno při spuštění aplikace. Můžete tak držet svůj přehled příjmů a výdajů „pod pokličkou“ a nemusí o nich nikdo kromě hesla znalých přehled. Rovněž je možné přes nastavení provádět ruční export a import dat na SD kartu. Vedle ručního exportu lze nastavit i automatický.

Po prvním spuštění aplikace a nakonfigurování výchozího účtu na vás po dalším spuštění vykoukne hlavní okno se souhrnnými informacemi o stavu vámi vybraného uživatelského účtu. Jmenovitě se jedná o přehled celkové bilance, bilančního grafu a 10 posledních záznamů.

wallet m 4 wallet m 5 wallet m 6

Když už máme vytvořený účet, můžeme začít zadávat své platby. Toto se provede kliknutím na plusko v hlavní okně vpravo nahoře, popř. v kterémkoliv jiném okně, vždy kliknutím na plusko vpravo nahoře. Při vkládání platební transakce si vyberete kategorii účelu toku peněz, částku a měnu, ve které platba proběhla. Dále můžete k záznamu přiřadit komentář či tag a zvolit, zda se jednalo o příjem či výdaj. V neposlední řadě můžete upravovat datum a čas proběhlé transakce, můžete si pořídit snímek vašeho dokladu či nastavit informaci o záruční lhůtě, pokud výrobek podléhá záruce. Už nikdy tak nebudete muset přehrabovat účtenky v krabici na boty a hledat, zda ten a ten výrobek můžete ještě reklamovat či nikoliv. Je však důležité zdůraznit, že pro uplatnění záruky stále musíte mít po ruce originální vystavený doklad od prodejce.

Přehledné zadávání plateb je však jedna z mnoha funkcí, které vám Wallet nabízí. V záznamech můžete tahem prsty doleva/doprava procházet záznamy z jednotlivých dnů, týdnu, měsíců či roků, můžete nechat pro své příjmy a výdaje vygenerovat přehledné koláčkové či tradiční grafy. Můžete si také nadefinovat své rozpočty. Řekněme, že si stanovíte, že každý měsíc si můžete dovolit utratit 500 Kč za kulturu. Aplikace pak hlídá, zda jste svůj stanovený rozpočet vyčerpal či nikoliv. V neposlední řadě zvládá aplikace vygenerovat vyčerpávající přehled příjmů a výdajů za zvolené období, které si můžete nechat ve formátech pdf, jpg nebo csv zaslat na svoji emailovou adresu. Malou třešničkou na dortu je pak zobrazení plateb na mapě, kdy můžete pro zajímavost sledovat, ve kterých místech světa jste vydělali či utratili jaké peníze.

wallet 1 wallet 5 wallet 6

Abyste o svá data nepřišli, můžete si je zazálohovat na server provozovatelů. Odtud můžete dále data načítat do svého zařízení či je ze serveru smazat. Další možnost zálohy se nabízí na SD kartu.

Pokud si půjčujete od přátel peníze, nebo pokud půjčujete peníze svým přátelům, můžete v aplikaci spravovat i tyto dluhy.

Pro Android je aplikace velmi dobře optimalizována jak pro telefony, tak pro tablety. Aplikace funguje plynule, na ohlášené problémy reagují vývojáři pružně a snaží se vyjít uživatelům vstříc.

V současné době existuje pouze verze pro Android. Dle webových stránek projektu se spuštění na iOS plánuje ve 4 kvartálu roku 2013. iOS verze by tedy mohla světlo světa spatřit již velice brzy.

[appbox googleplay com.droid4you.application.wallet]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře