Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůRecenzeChcete offliine mapy celého světa? Stahujte City Maps 2Go

Chcete offliine mapy celého světa? Stahujte City Maps 2Go

Dnešní recenzovaná aplikace potěší obzvláště ty, kdo často cestují. Někdo se na cesty připravuje předem, plánuje místa, která navštíví a studuje mapy, aby nezabloudil. Ostatně mapa je dobrý základ každé cesty.

Dříve nebyla jiná možnost, než zavítat do nejbližšího infocentra a mapu si zakoupit. Dnes se možnosti posunují a mapy si můžeme připravit v pohodlí domova a vytisknout. Ti mobilně založení si podklady připraví do svých mobilních zařízení. Co když ale vyrazíte jen tak na blind, kdy na přípravu není čas? Můžete se vrátit k papírové podobě z infocentra, nebo si můžete do telefonu či tabletu stáhnout aplikaci City Maps 2Go a mít doslova celý svět kdykoliv po ruce.

City Maps 2Go

City Maps 2Go je jednoduchým, avšak mocným a užitečným nástrojem pro každého cestovatele. Jejím stažením či zakoupením získáte přístup ke stažení offline map celého světa kdykoliv a kdekoliv. Už si nemusíte data připravovat dopředu, stačí se jen připojit k internetu a potřebné uložit pro offline použití ve chvíli, kdy to budete potřebovat. A nejen to…

Aplikaci si na Google Play stáhlo již 1-5 milionů uživatelů, kteří ji hodnotí 4,1 body. Od takového hodnocení můžeme čekat dobře vypracovanou aplikaci s menšími mouchami či mezerami.

První spuštění

Po prvním spuštění vás tradičně uvítají licenční podmínky. Po jejich odsouhlasení vám již nezbývá, než se ponořit do používání aplikace. Zprvu neobsahuje žádné mapy ani jiná data, ty si musíte nejprve ručně vybrat a stáhnout. Do režimu stahování se dostanete přes tapnutí na funkční klávesu a volbou My maps. Mimo tuto nabídku najdete pod funkční klávesou ještě záložky a nastavení, které obsahuje pouze propojení s Facebookem, možnost zapnutí/vypnutí odesílání uživatelských informací, copyright a info o aktuální verzi programu.

city maps 1 city maps 2

Stahujeme data

Jak již bylo výše uvedeno, samotná aplikace po instalaci neobsahuje žádné mapové podklady ani další informace. Pro jejich stažení stačí tapnout na funkční klávesu a přes nabídku My maps přepnout do stahovacího rozhraní. Dále pokračujte tapnutím na ikonu s pluskem v pravém horním rohu.

V prvním kroku vyberete stát, ve kterém chcete data stáhnout a mít je tak vždy po ruce i bez internetového připojení. Po tapnutí na daný stát se otevře nová nabídka, která vám umožní další filtraci oblasti. Pokud si nejste jisti, o jakou oblast se jedná, jednoduše tapněte na položku All maps, která vám zpřístupní všechny dostupné mapy vybraného státu. V dalším kroku už jen zvolíte konkrétní město/oblast/území, které se má uložit do paměti telefonu.

Před potvrzením stažení mapových podkladů ještě můžete zvolit, zda se společně s mapou mají uložit také informace o dané oblasti z Wikipedie. Společně s mapou tak získáte další informace a tipy na místa, která můžete navštívit. Je potřeba počítat s více volným místem v úložišti, nicméně se jedná o několika MB soubory, takže se není čeho obávat.

city maps 3 city maps 4

Práce v terénu

Jakmile máme stažené mapové podklady, můžeme směle vyrazit prakticky kamkoliv. Na místě stačí jen popadnout telefon/tablet a otevřít City Maps 2Go.

Po spuštění dojde automaticky k otevření poslední načtené mapy. Pokud budete chtít mapu přepnout, lze tak učinit v My maps. Co je trochu zvláštní, je skutečnost, že po spuštění automaticky nedojde k vycentrování mapy na vaší aktuální pozici. Dokonce není ani v mapě uvedená, načíst si ji musíte ručně tapnutím na ikonu v horní části obrazovky. Bohužel ani načítání samotných map není nejrychlejší a tak je třeba se při používání této aplikace lehce obrnit trpělivostí.

Vedle zaměření současné polohy najdete tlačtíko s ikonou lupy pro vyhledávání. Pokud jste si společně s mapou stáhli Wikipedia podklady, najdete zde informace o nejbližších místech, hotelech, restauracích, barech a klubech, divadlech, kinech, míst k navštívení, nákupních střediscích, outdoorových aktivitách, nemocnicích a lékárnách, školách a dalších. Jednotlivé seznamy si můžete nechat seřadit dle vzdálenosti od vaší aktuální pozice či podle relevantnosti. A to vše vždy zdarma po ruce bez připojení k internetu.

city maps 5 city maps 6

Závěrem

City Maps 2Go je vskutku zajímavý počin. Pohodlnost v podobě stažení mapových podkladů v okamžiku, kdy je potřebujete, je zkrátka parádní. Pokud přidáme fakt, že kromě map si můžete stáhnout i další informace vztahující se k dané oblasti, je aplikace prostě skvělá. Vývojáři vám nechtějí prodávat zajíce v pytli a tak máte možnost před zakoupením plné verze za cenu něco málo přes 50 Kč vyzkoušet kvality aplikace v bezplatné verzi.

Mince má však dvě strany, co se dá aplikaci vytknout je její rychlost, respektive pomalost. Aplikace byla testována na telefonu Samsung Galaxy SII a načítání mapových podkladů trvalo i několik vteřin. Na dnešní poměry to opravdu není dobrá vizitka. Dá se usuzovat, že majitelé pomalejších telefonů mohou mít problémy s plynulostí chodu aplikace.

Celkově se však jedná o užitečného pomocníka, jehož služby oceníte ve chvíli, kdy se vám nebude chtít utrácet za předražená roamingová data a po ruce zrovna nebude free wifi hotspot.

[appbox googleplay com.ulmon.android.citymaps2go]

[appbox googleplay com.ulmon.android.citymaps2gofull]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. Zajímalo by mě srovnání se Seznamáckými mapami. Mají city maps něco navíc případně oproti seznamáckým mapám něco postrádají?

    Děkuji za odpověď

    • Nejjednodušší je stáhnout a vyzkoušet. V kostce bych to řekl takto: Mapy.cz mají v ČR nejlepší podklady, City Maps 2Go však pro orientaci bohatě stačí (ulice na něm najdete, polní a lesní cesty asi spíše ne). Ale rozdíl je především v tom, že City Maps 2Go nabízejí mapové podklady celého světa, Mapy.cz jsou striktně pouze pro ČR.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře