Sobota, 9 listopadu, 2024
DomůRecenzeCG Transit: perfektní jízdní řády s offline databází

CG Transit: perfektní jízdní řády s offline databází

Znáte to: Jste ve městě a zavolá vám kamarád, jestli byste nezašli na kávu či čaj, chvíli posedět a popovídat si. Kouknete na hodinky, do diáře, a pokud se vám to hodí, nic nenamítáte a vyrazíte na místo domluvené schůzky. Pokud je třeba zdolat delší trasu, pravděpodobně vyhledáte nejbližší zastávku MHD a vyrazíte patřičným směrem. Co ale když jízdní řády ve svém městě nemáte úplně v malíčku? Co když musíte přestupovat a nevíte přesně kde?

Pokud máte internet v mobilu, v celku snadno si můžete patřičné spojení dohledat online. Ovšem co když internet nemáte? Popř. máte přečerpaný FUP a data běhají úmorně pomalu? V tuto chvíli na scénu přichází CG Transit. Jízdní řády, které šetří váš FUP i nervy při načítání, je totiž vybaven offilne databází jízdních řádů. A nejen to…

CG Transit (verze pro Android OS)

CG Transit je tu s námi na Android OS a iOS již nějaký ten pátek. Tento rok se aplikace dočkala kompletně nového UI, byly přidány užitečné funkce a celkově došlo ke zrychlení. Níže recenzovaná je verze pro Android.

Na vyzkoušení CG Transitu máte 30 dní. Po stažení z Google Play a postahování jízdních řádů začne běžet 30 denní trial, který je plnohodnotný a aplikace není nijak omezena. Vývojáři z circlegate vám tak dávají dostatečnou příležitost si aplikaci osahat a je pak jen na vás, zda zainvestujete do nákupu jízdních řádů či nikoliv. Asi jedinou vadou na kráse zůstává nutnost každý rok platit poplatek za využívání jízdních řádů. Toto však není zapříčiněno vývojáři, ale třetí stranou, odkud jsou jízdní řády stahovány. Osobně bych uvítal více jednorázový poplatek, nicméně právě z důvodu stahování dat od externích firem je toto utopie.

V CG Transitu jsou k dispozici následující jízdní řády:

  • MHD v českých městech
  • MHD ve slovenských městech
  • české vlaky a autobusy
  • slovenské vlaky a autobusy
  • evropské vlaky

První spuštění, UI a ovládání

Po stažení aplikace vás uvítá krátký tutorial, který vás seznámí se základním používáním aplikace. Při prvním spuštění doporučuji být připojen k wifi, je totiž zapotřebí stáhnout si vámi vybrané jízdní řády MHD, autobusů či vlaků. K dispozici jsou také balíčky jízdních řádů, které po uplynutí 30 dnů můžete pořídit za výhodnější cenu. Dále již pak data k většině funkcí nejsou třeba. Tedy aplikace se pro svůj hlavní chod obejde bez připojení k internetu.

Pokud již máte své jízdní řády staženy, můžete aplikaci začít používat. Při spuštění se ihned otevře vyhledávací okno. V horní části v nabídce spojení si vyberete, ve kterých jízdních řádech má být vyhledáváno. Zvolit můžete buď jednotlivé řády anebo použít automatický výběr podle parametrů hledání, který vám bude našeptávat zadávané zastávky. V pravé horní části úvodní obrazovky naleznete zrychlený odkaz na mapu. Tady již začíná to správné pošušňáníčko. Pokud máte aktivní datové přenosy či pokud jste připojeni na wifi, načte se vám Google mapa, na které hezky uvidíte jednotlivé zastávky. Pokud tedy budete někde, kde to neznáte, jednoduše spustíte CG Transit, otevřete mapu a hned uvidíte, kde je nejbližší zastávka. Nutno podotknout, že toto je již rozšířená funkce aplikace a že pro její používání je zapotřebí být připojen k internetu.

Ale zpět k vyhledávání spojení. Intuitivně dle popisků zadáte do vyhledávací tabulky počáteční a cílové místo. Stačí už jen definovat čas odjezdu či příjezdu a stisknout vyhledat spojení. Komu by to nestačilo, má k dispozici rozšířené možnosti vyhledávání, pomocí kterých můžete definovat, zda mají být vyhledávány pouze přímá spojení. Pokud chcete cestovat přes konkrétní zastávku, není problém. Stačí v rozšířeném vyhledávání přestup definovat. Dále je možné upravit maximální počet přestupů, přestupní časy či dopravní prostředky, které chcete použít.

Pokud se chcete pouze podívat, co právě odjíždí ze zastávky, u které stojíte nebo ke které máte namířeno, je k dispozici i zastávkový jízdní řád. Jednoduše zadáte zastávku, popřípadě definujete čas odjezdu/příjezdu a dáte vyhledat.

Vedle zastávkového jízdního řádu CG Transit umí zobrazit také linkový jízdní řád.

Možnosti nastavení

Nastavení vyvoláte stisknutím funkčního tlačítka na zařízení. V aplikaci lze nastavit používaný jazyk. K dispozici je čeština, slovenština a angličtina. Dále lze definovat, zda se aktualizace mají automaticky stahovat pouze přes wifi anebo i přes data operátora. V neposlední řadě lze zapnout/vypnout našeptávání adres, zjišťování zpoždění, zpřesňování přesunů a náhled mapy v hlavičkách obrazovek s detaily spojení/spojů.

Závěrem

CG Transit je šikovná aplikace z dílny českých vývojářů, která je dobře optimalizovaná pro použití na mobilních telefonech i na tabletech. Může vám umožnit rychlejší jízdu v MHD či snazší plánování cesty v terénu. Velkým plus je možnost si plnohodnotnou aplikaci vyzkoušet před zakoupením licence. Mínusem naopak může být právě nutnost každý rok znovu nakupovat licenci. Ale jak bylo v úvodu zmíněno, prozatím kvůli používání databází třetích stran nelze aplikaci provozovat jiným způsobem. Aplikace je však plynulá, přehledná a intuitivní. Rozhodně stojí minimálně za vyzkoušení.

[appbox googleplay com.circlegate.tt.transit.android]

[appbox appstore id430848814]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/cg transit/“/]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře