Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůNovinkyČesko je sedmé v Evropě v počtu plateb chytrými hodinkami a náramky

Česko je sedmé v Evropě v počtu plateb chytrými hodinkami a náramky

Česká republika je sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb tzv. nositelnou elektronikou, kam se řadí chytré hodinky, prsteny nebo náramky. První trojici tvoří Nizozemsko, Británie a Švýcarsko. Celkový počet plateb letos vzrostl na osminásobek v porovnání s rokem 2018. Nositelnou elektronikou lze platit všude tam, kde přijímají bezkontaktní platební karty.

V Nizozemsku se uskutečnila celá třetina všech evropských plateb uskutečněných pomocí nositelných zařízení. Následují Británie s podílem 18 procent, Švýcarsko (osm procent) a Rusko (sedm procent). Přesný podíl Česka na evropských platbách firma Mastercard nemá k dispozici. Zařízení, jež je k bezkontaktnímu placení možné používat, jsou dostupná ve 26 členských zemích EU a na výběr přes 30 různých modelů.

Celosvětově se nejvíce plateb nositelnými zařízeními uskuteční v Austrálii, za níž následuje zmíněné Nizozemsko. Kromě Spojených států na osmém místě jsou všechny zbývající země v první desítce evropské. To znamená, že Česká republika je platbách pomocí nositelnými zařízeními devátá na světě. Za uplynulý rok převýšil počet evropských transakcí celkový součet plateb uskutečněných ve Spojených státech téměř dvacetkrát.

Mastercard poznamenal, že s pokračujícím vývojem technologií nositelných zařízení vstupují do hry i módní značky, které celý trh posouvají o další krok dál. Vznikají tak zařízení, jež jsou nejen funkční, ale plní současně i roli vysoce módních doplňků. V současné době používá každý pátý dospělý člověk chytré hodinky nebo sportovní náramek. Předpokládá se, že do roku 2020 bude mít celosvětový trh s nositelnými zařízeními hodnotu 30 miliard eur.

Ve starším průzkumu společnost Mastercard uvedla, že podíl fitness náramků u české populace stoupl na 12 procent, což je dvojnásobek v porovnání s rokem 2016. Každý desátý Čech má chytré hodinky, zatímco před třemi roky to byla čtyři procenta. Z výsluní naopak ustupují tablety, jejichž podíl klesl na 41 procent z 53 procent v roce 2016.

Evropské země s nejvyšším počtem plateb nositelnými zařízeními:

1) Nizozemsko
2) Velká Británie
3) Švýcarsko
4) Rusko
5) Polsko
6) Švédsko
7) Česká republika
8) Finsko
9) Německo
10) Ukrajina

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře