Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyČeši kvůli drahému roamingu nevolají, pro internet loví WiFi zdarma

Češi kvůli drahému roamingu nevolají, pro internet loví WiFi zdarma

Mobilní telefon si s sebou do zahraničí bere 92 % Čechů. K čemu ho v cizině používají? Vede focení, SMSky a připojení na WiFi. Placené služby zaostávají. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 750 respondenty provedl portál Ušetřeno.cz.

Drtivá většina Čechů neopouští republiku bez mobilního telefonu. Jen 63 % z nich však má v telefonu aktivovaný roaming, a může tedy telefon v zahraničí plnohodnotně využívat. Překvapivě velká část dotázaných (12 %) uvedla, že vůbec neví, zda roaming aktivovaný mají či nikoli. Zbývající čtvrtina roaming aktivovaný nemá.

Nejčastější činností, ke které Češi telefon v zahraničí využívají, je jednoznačně focení, které uvedly dvě třetiny dotázaných. Oblíbený je také poslech hudby a offline navigace. Často uváděnou činností je brouzdání po internetu, které mezi hlavními činnostmi uvedlo 60 % lidí. Internet ale využívají pouze v případě bezplatného přístupu na WiFi – ten je podmínkou pro celých 72 % dotázaných. Připojení přes data využívá pouze 6 % lidí a celá pětina respondentů navíc uvedla, že si raději poradí bez internetu, než aby řešila, kde a jak se připojit.

Z placených služeb vede jednoznačně posílání SMS, které hojně využívá 65 % dotázaných. Avšak i u SMS téměř polovina respondentů uvedla, že je v zahraničí využívá výrazně méně než v ČR. To ostatně platí i pro ostatní placené služby, jako je odchozí a příchozí volání, které v zahraničí respondenti výrazně omezují.

Cenu za volání v zahraničí označilo za spíše drahou až nestydatou téměř 70 % respondentů. Přiměřená či nízká přijde pouhé pětině z nich. S cenou dat je situace podobná – za vysokou ji považuje 75 % respondentů, za přiměřenou či nízkou jen 4 %. Celých 40 % lidí navíc přiznalo, že byli v minulosti nemile překvapeni účtem za telefon, který jim po dovolené v zahraničí přišel. 9 % z nich pak tento nepříjemný šok zažívá podle svých slov prakticky po každé cestě do zahraničí.

mobil-volani3

Zdroj: UsetrenoTZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře