Neděle, 12 května, 2024
DomůNovinkyCelková mobilní datová spotřeba do roku 2019 naroste desetinásobně, tvrdí Ericsson

Celková mobilní datová spotřeba do roku 2019 naroste desetinásobně, tvrdí Ericsson

Spotřeba mobilních dat z letošního prvního čtvrtletí překonala tu celoroční z roku 2011. Uvádí to nejnovější vydání studie Ericsson Mobility Report. Podle předpovědi Ericssonu má do roku 2019 každý rok datový provoz průměrně narůst o 45 procent. Na konci výhledového období by celkový mobilní datový přenos měl dosáhnout desetinásobek toho loňského, přibližně 10 exabytů.

Výrazně roste i počet mobilních datových připojení a také průměrná spotřeba dat na uživatele. Na vzestupu jsou i mobilní širokopásmové připojení, které podle Ericssonu prý v roce 2019 dosáhnou 7,6 miliardy. V té době budou tvořit 80 procent všech mobilních připojení.

Nejvýraznější růst v počtu mobilních datových připojení zaznamená Asie, kde jejich počet naroste dvanáctinásobně. Jen v Číně by mělo do pěti let přibýt více než půl miliardy nových připojení. Co se týče našeho regionu, odhaduje se, že spočet nových připojení do roku 2019 se zvýší osminásobně. „Hlavním motorem růstu bude zdokonalování technologií HSPA a rozvoj LTE sítí. Díky tomu bude stoupat i poptávka po rychlosti a kvalitě a s tím i nároky uživatelů,“ uvádí Jiří Rynt, ze společnosti Ericsson Česká republika.

Hlavním důvodem predikovaného nárůstu mobilního datového přenosu je neustále se zvyšující počet smartphonů, stále populárnější video obsah a rychlejší mobilní sítě. „Dnes jsou čtyři z pěti mobilů v nabídkách našich operátorů smartphony a ve společnosti je stále velký prostor pro jejich další rozšiřování. Navíc neustále zdokonalujeme a zrychlujeme mobilní sítě,“ vysvětluje Rynt.

Celkový datový provoz generovaný smartphony už překonal objem dat spotřebovaných mobilními počítači, tablety a routery. Jak odhaduje studie, do roku 2019 počet smartphonů ve světě naroste trojnásobně, což povede k dramatickému nárůstu datové spotřeby.

Spotřeba mobilních dat roste mnohem rychleji než data spotřebované v pevných sítích. V absolutním měřítku zůstane fixní datový provoz dominantní i v roce 2019, přestože jeho podíl klesne. Zatímco v 2013 mobilní datový provoz činil pět procent celkových přenesených dat, v roce 2019 jeho podíl poroste na dvanáct procent.

sfZdroj: EricssonTZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře