Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyCanon pokořil světový rekord, jako první na planetě vyrobil 250Mpx snímač

Canon pokořil světový rekord, jako první na planetě vyrobil 250Mpx snímač

Společnost Canon vyvíjí CMOS snímač velikosti APS-H (přibližně 29,2 × 20,2 mm), který se může pochlubit rozlišením cca 250 milionů pixelů (19 580 × 12 600 px). Jde o největší počet pixelů na světě ve třídě CMOS snímačů, které jsou menší než full-frame 35mm snímače.

Zcela nový snímač umožnil při použití v přístroji vytvořit snímky, na kterých mohli diváci rozpoznat nápis na boku letadla letícího ve vzdálenosti přibližně 18 kilometrů. Zvýšení počtu pixelů vede u CMOS snímačů k nárůstu úrovně signálu, který může způsobit určité problémy včetně zpoždění a drobných rozdílů v časování.

Nový CMOS snímač společnosti Canon však i přes mimořádně velký počet pixelů přenáší data velmi vysokou rychlostí 1,25 miliardy pixelů za sekundu, za čímž stojí řada vylepšení včetně miniaturizace a dokonalejšího zpracování signálů. Senzor tak umožňuje vytvářet videozáznamy s ultra vysokým počtem pixelů rychlostí až pět snímků za sekundu.

Videozáznam se může pochlubit rozlišením, které je cca 125x větší než v případě Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 pixelů) a přibližně 30x větší než u 4K rozlišení (3 840 x 2 160 pixelů). Díky mimořádně vysokému rozlišení mohou uživatelé obraz oříznout i zvětšit bez negativního vlivu na rozlišení a čistotu výsledného záběru.

Canon plánuje využití této technologie ve specializovaných řešeních pro sledování a předcházení kriminality, v měřících nástrojích s ultra vysokým rozlišením i v dalších průmyslových zařízeních a oblastech vizuálního vyjadřování.

canon

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. To se zblaznili, ne? To je tak maximálně dobre pro velkého bratra, aby o nás měl ještě lepší přehled. Zbytečnost.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře