Pátek, 10 května, 2024
DomůRecenzeJak scanovat bez scanneru? Řešení má jméno CamScanner

Jak scanovat bez scanneru? Řešení má jméno CamScanner

Scanner. Dnes již běžná součást každodenního života mnoha pracujících či studujících lidí. Zařízení, které umožňuje převod textů či obrázků z papíru do digitální podoby k dalšímu zpracování v počítači nebo k tisku. Pohodlný pomocník, který šetří náš čas a poskytuje nemalé pohodlí.

Jenže co když scanner nemáte, je rozbitý anebo jste někde mimo svůj domov/kancelář a potřebujete si něco naskenovat? Většina lidí v takovém okamžiku sahá po fotoaparátu nebo po telefonu fotoaparátem vybaveným. Pořídí snímek a jsou spokojeni. Jen ta kvalita není úplně ona. Snímek má tmavé zbarvení a při tisku barvu či toner doslova hltá. Pomocí může být následná úprava snímku před tiskem v počítači pomocí softwaru, který odstraní přebytečnou barvu a dovolí vám tak šetřit náklady na tisk. Pokud však máte po ruce zařízení s Androidem s lepším fotoaparátem, zajisté oceníte níže recenzovanou aplikaci.

CamScanner

CamScanner je inteligentní nástroj pro správu dokumentů. Je vhodný pro jednotlivce, malé firmy, organizace, vlády a školy. Je skvělý pro všechny ty, kteří chtějí digitalizovat, sdílet, synchronizovat a mít tak stále všechny své soubory po ruce.

Instalace na Google Play má velikost 12 MB, nicméně i tak se nejedná o nijak velkou aplikaci, měla by tak být bez problému instalovatelná a spustitelná i na zařízeních s menší interní pamětí. O kvalitě aplikace vypovídá i počet stažení, který dosahuje 10 000 000 – 50 000 000 nainstalovaných kopií. CamScanner spustíte na Androidu 2.0 a vyšším.

camscanner 1

Vzhled aplikace a používání

Po instalaci a spuštění vás uvítá výchozí obrazovka, na které při používání najdete jednotlivé „naskenované“ dokumenty. V dolní části najdete tři tlačítka, které slouží k obsluhování celé aplikace.

Střední, s ikonou fotoaparátu slouží k aktivování skenovacího režimu. Dojde při něm ke spuštění fotoaparátu, rozložení ovládacích tlačítek se uzpůsobuje pomocí gyroskopu aktuální poloze telefonu. Můžete tak snímky pořizovat na stojato i na ležato. Pro snazší popis předpokládejme, že CamScanner používáme na šířku zařízení. Pokud telefon/tablet překlopíme, v levém dolním rohu vidíme informační vodováhu, která slouží k vycentrování zařízení tak, aby skenovaný dokument byl pod úhlem 90°. V pravé části potom můžeme pohodlně palcem ovládat přepínač mezi snímáním jedné a více stránek. Pokud zvolíte pouze jednu stránku, po stisknutí spouště se automaticky načte vyfocený snímek s možnostmi zrušit, znovu a ok. Jestliže jste se snímkem spokojení, můžete pokračovat ve „skenovacím“ zpracování obrazu. Tapnutím na ozubené kolo otevřete rozšířené volby snímání: kvalitu pořizovaného snímku, nastavení rozložení, zapnutí/vypnutí vodováhy, zapnutí/vypnutí zvuků, nastavení blesku a zobrazení mřížky zlatého řezu. Poslední ikonka s horou umožní vkládat již vyfocené snímky uložené v zařízení.

Režim zpracování obrazu slouží k úpravě barev a oříznutí snímku tak, aby pro tisk zůstala pouze důležitá oblast a okolí bylo vynecháno. Pokud stránku vyfotíte nakřivo (například pokud fotíte otevřenou knihu a listy jsou ohnuté), umí CamScanner pomocí ořezu snímek narovnat. Aplikace se vždy inteligentně pokouší ořez připravit, bohužel velice často dochází také k ořezání méně výrazných odstavců, tudíž je jistější vždy ořez nastavit ručně. K dispozici jsou 4 režimy vylepšení: mírné, vysoké, černobílý dokument a stupně šedi. Zvolené vylepšení provede patřičné úpravy. Pokud byste i tak nebyli spokojeni s výslednou úpravou, máte možnost ručně doupravit kontrast, jas a ostrost. Pro přípravu stránek pro tisk doporučuji zvolit černobílý režim, kdy dojde k vybělení papíru a zvýraznění textu. Tiskárna pak bude tisknout méně barvy a text bude více čitelný. Vše má ale svá omezení. Vždy záleží na kvalitě pořízené fotografie. Pokud potřebujete snímek pootočit, není v režimu úprav problém. Jakmile jste s výsledkem úprav spokojeni, tapnutím na fajfku vpravo dole úpravy ukončíte a naskenovaný obraz uložíte.

Vytvořený dokument ještě zbývá pojmenovat a můžete jej převést do pdf či odeslat nebo sdílet. Pokud byste si na poslední chvíli rozmysleli, o které snímky stojíte a o které ne, není problém tapnutím na ikonu čtverce s tužkou dodatečně snímky vymazat nebo změnit jejich pořadí.

Vraťme se k hlavní obrazovce. V dolní liště dále najdeme tlačítka pro otevření natavení aplikace a režim správy dokumentů.

V režimu správy můžete dokumenty mazat, sloučit do jednoho, sdílet, nahrát do cloudových úložišť, zabezpečit heslem či opatřit štítkem s poznámkou.

Více aplikaci přibližuje následující video.

httpv://youtu.be/0E9X_x4AJHc

Možnosti nastavení

Pomocí tlačítka s ozubeným kolem na hlavní obrazovce se dostaneme do nastavení. Zde je možné zapínat/vypínat automatické ořezávání obrázku, zvolit preferovaný režim vylepšení. Pokud by někomu vadil indikátor vodorovnosti, zde jej lze vypnout. Jak již bylo zmíněno, CamScanner umí vámi zvolené dokumenty zaheslovat. V nastavení však musíte prvně své heslo nastavit.

Závěrem

Aplikace CamScanner je užitečný pomocník, kterého je dobré mít vždy po ruce, protože nikdy nevíte, kdy jej budete potřebovat. Free verze obsahuje reklamu, generované soubory obsahuji vodoznak a cloudové služby -Evernote a SkyDrive jsou k dispozici po dobu 7 dnů.

Na Google Play jsou k dispozici dvě verze programu – pro telefony a tablety. Obě varianty najdeme ve free s omezením i v placené plné verzi.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/camscanner/“/]

[appbox googleplay com.intsig.camscanner]

[appbox googleplay com.intsig.lic.camscanner]

[appbox googleplay com.intsig.camscannerhd]

[appbox googleplay com.intsig.lic.camscannerhd]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře