Středa, 15 května, 2024
DomůNovinkyAvast oslavuje 30 let na trhu, budoucnost vidí v ochraně IoT

Avast oslavuje 30 let na trhu, budoucnost vidí v ochraně IoT

Avast slaví 30 let na trhu. Firma, která letos v květnu vstoupila na londýnskou burzu, vznikla ještě v bývalém Československu v roce 1988. Od té doby prošla dlouhou cestou a získala přes 430 milionů uživatelů, antivirové laboratoře s umělou inteligencí a strojovým učením. Od vůbec prvního produktu, kterým byl antivirový software pro počítače, se působnost Avastu rozšířila na zabezpečení mobilních i IoT zařízení, jejichž ochrana je jedním z hlavních cílů dalšího rozvoje.

Avast založili společně Eduard Kučera a Pavel Baudiš před 30 lety. Příběh začíná, když se oba potkávají v době hlubokého socialismu ve Výzkumném ústavu matematických strojů, kde Pavel Baudiš ve volném čase vyvine antivir proti viru Vienna, který mu přinesli na disketě. V roce 1988 se oba rozhodují odejít do Zenitcentra, které spadalo pod Socialistický svaz mládeže. Tam se jim ve stejném roce podařilo prodat první antivirový program i postavit základy společné firmy, tehdy ještě pod názvem ALWIL.

O třináct let později se firma rozhoduje pro riskantní ale přelomový freemium byznys model a začíná nabízet svůj vlajkový antivirus v plné verzi zdarma. Za prvních 30 měsíců získává jeden milion uživatelů, freemium model funguje a firma je zase v zisku.

V roce 2009 do firmy nastupuje nový generální ředitel Vince Steckler. Pod jeho vedením do společnosti vstupuje první investor Summit Partners, o čtyři roky později pak strategický investor CVC Capital Partners. ALWIL se přejmenovává na Avast a jeho bezplatný antivirus se stává nejstahovanějším softwarem na Download.com. V roce 2016 Avast kupuje svého letitého konkurenta AVG a transformuje se v globálního lídra ve svém oboru s tržbami 780 milionů amerických dolarů za rok 2017.

Aktuálně Avast zaměstnává přes 1 700 lidí ve více než 20 pobočkách po celém světě. Téměř polovina z nich pracuje ve výzkumu a vývoji. V Česku pracuje skoro 1 000 zaměstnanců.

Zdroj: TZ Avast

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře