Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyAutoportréty jsou fenoménem současnosti, vyplývá z průzkumu HTC

Autoportréty jsou fenoménem současnosti, vyplývá z průzkumu HTC

Vývoj mobilních telefonů a zejména integrace fotoaparátu rozšířily funkce a využití běžného smartphonu. To na sebe váže řadu společenských vlivů. Jedním z nejvýraznějších je možnost zachytit sama sebe při každodenních činnostech. Z výzkumu, který nechala realizovat společnost HTC na britských ostrovech, vyplývá, že 51 % tamních obyvatel už této možnosti alespoň jedenkrát využilo.

Ve věkové skupině 18 až 24 let tvoří tito lidé více než 75 %. Fotí se ale i starší – ve skupině dotázaných ve věku nad 65 let je to 29 %. Jedná se zkrátka o celospolečenský fenomén zasahující všechny věkové kategorie.

Mezi základní otázky v průzkumu patřilo: kdo, kde, proč a kam. Není pravda, že by se ženy tímto způsobem fotily více než muži, rozdíly v pohlaví jsou v tomto případě zanedbatelné. Zhruba jedna čtvrtina z pořízených fotografií má sexuální podtext, z čehož následně každý třetí autor lituje následného odeslání.

Není žádným překvapením, že polovina takto pořízených obrázků je určena pro nejrozšířenější sociální síť (Facebook 48 %), s velkým odstupem následují MMS zprávy (14 %), WhatsApp (13 %), Twitter (9 %) a 7 % fotografií je určeno pro seznamky.

Pět nejčastějších lokací představuje více než 80 % celkového výsledku. Čtyři z pěti fotek sebe sama jsou vyfoceny na dovolené (19 %), v obýváku (19 %), v ložnici (16 %), při večerní zábavě (17 %) nebo na koncertě či hudebním festivalu (10 %). Překvapením může být, že u nás tak oblíbené vyšpulené rty v koupelně do první pětky nezasáhly.

Nejčastější motivací pro takovou fotografii je snaha o uchování hezké vzpomínky (35 %), zachycení vtipného momentu (34 %), zdokumentování oblečení (15 %), účesu (14 %) a ukázka vlastního sebevědomí (13 %). Lidé, kteří fotí sami sebe, jsou údajně zábavní, sebejistí, vyhledávající pozornost, marniví, do sebe zahledění, sobečtí, nejistí, ale i stateční. Výčet vlastností, nejčastěji přisuzovaných těmto osobám je zajímavý i tím, že některé přívlastky si navzájem odporují.

selfie

Zdroj: TZ HTC

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře