Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyAtlas hub pro Android s rozpoznáváním hub pomocí neuronové sitě

Atlas hub pro Android s rozpoznáváním hub pomocí neuronové sitě

Čeští autoři z vývojářského studia Vocom vydali letos v červnu Aplikaci na houby. Ambicí tohoto projektu bylo vydat nejkvalitnější a nejucelenější mobilní aplikaci pro určování hub. Až tedy v létě budete vyrážet do lesa s koši, nezapomeňte si ji nainstalovat.

Aplikace obsahuje atlas s reprezentativním výběrem 210 význačných druhů hub, s podrobnými popisy a kvalitními fotografiemi. Dále je zde sofistikovaný klíč k určování druhů hub podle viditelných znaků. Největší specialitou aplikace je ale experimentální funkce pro optické rozpoznávání hub. Uživatel kamerou zabere houbu, a aplikace pomocí předtrénované neuronové sítě hádá, o jaký druh houby by mohlo jít.

Toto rozpoznávní přitom běží v offline režimu přímo na vašem telefonu. Takže jej můžete používat i v hlubokých lesích, kam lidská noha zřídka kdy vkročí a kde mobilní operátoři nabízejí mrzké pokrytí internetem. Ovšem je třeba zdůraznit, že na výsledky rozpoznávání rozhodně nelze spoléhat – je to jen zajímavá a někdy užitečná pomůcka. Houby umějí být pěkně jedovaté.

[appbox googleplay bazinac.aplikacenahouby]

Na tvorbě Aplikace na houby se podílel početný tým autorů, včetně renomovaného mykologa Martina Kříže. Dobrou zprávou pro uživatele je, že aplikace je zcela zdarma (s možností dobrovolného příspěvku). Je k dispozici na platformě Android, a to v českém a anglickém jazyce. Autoři nyní po vydání aplikace čekají, zda se aplikace rozšíří, a zda bude mít cenu snažit se dále ji zlepšovat.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Nejde mi to stahnout pise nekompatilni s pristrojem. Pro jaky operacni program je tato aplikace, mam v mobilu android. Dik za odpoved.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře