Úterý, 1 října, 2024
DomůRecenzeAsus VivoWatch: Výborné chytré hodinky pro fitness nadšence

Asus VivoWatch: Výborné chytré hodinky pro fitness nadšence

Asus VivoWatch jsou napůl chytrými hodinkami a napůl fitness náramkem. Sportovci jejich funkce ocení a neurazí ani lidi, kteří spíše využijí chytré funkce. Navíc je lze pořídit za čtyři tisíce korun.

Trh se neustále plní všemožnými chytrými náramky, hodinkami a všemi dalšími wearables. Zdaleka ne všechny jsou však rozumně použitelné. Obecně nejpokročilejšími na aktuálním trhu jsou nejspíš ty, jež jsou vybavené operačním systémem Android Wear a Apple Watch. Najdou se však i kusy, které mají vlastní operační systém a jsou tak schopné plně spolupracovat jak s Androidem, tak i iOS (majitele Windows Phone musím zklamat, jelikož pro ně není v naprosté většině případů dostupná potřebná aplikace). Jedním z takových kusů wearables jsou například i hodinky Asus VivoWatch, na které se podíváme v této recenzi.

Popis

Asus VivoWatch se drží stylu, který nastavily jejich chytřejší předchůdkyně ZenWatch vybavené operačním systémem Android Wear. Design je, podle mě, velmi decentní a stylový. Hlavně kontrast mezi kovovým rámečkem a tmavým tělem hodinek působí velmi elegantně.

001_asus_vivowatch

V příslušenství toho moc nečekejte. Dostanete pouze microUSB kabel, kolébku, přes kterou se hodinky nabíjí a komunikují s PC a návod na použití.

002_asus_vivowatch

Displej je čtvercový monochromatický paměťový o rozlišení 128 × 128 bodů. Za běžného denního světla je jeho čitelnost parádní, za šera se to ještě také dá. Ve tmě však již potřebujete podsvícení, které hodinky samozřejmě mají. Nejjednodušeji jej aktivujete tlačítkem na pravé straně hodinek. To slouží rovněž pro jejich odemčení (hodinky se po nějaké době automaticky zamknou, aby se předešlo nechtěným dotekům). Podsvícení lze aktivovat i prudším pohybem ruky nebo silnějším klepnutím. Pokud se bojíte, že by se sklíčko hodinek lehce poškrábalo, tak vás aspoň částečně uklidním, jelikož displej je krytý odolným sklem Gorilla Glass 3, takže poškrábat jej nebude jen tak.

003_asus_vivowatch

004_asus_vivowatch

Nad displejem se nachází pouze logo Asus, zatímco pod ním jsou umístěny dva senzory UV záření a dioda indikující úroveň vašeho tepu při cvičení, běhání, jízdě na kole,…

Spodní strana hodinek je také velmi zajímavá. Nachází se zde totiž měřič tepu. Přiznám se, že jsem jeho hodnoty neporovnával s ničím přesnějším, pouze jsem si v tu samou dobu měřil tep nahmatáním prsty a hodnoty se lišily o tři údery za minutu. Rozhodně to však neberte jako bernou minci, tohle porovnání je jen pro představu, že měření tepu hodinkami není úplně mimo. Nad senzorem pro měření tepu se nachází ještě kontakty, přes které se hodinky připojují ke kolébce.

005_asus_vivowatch

Pásek je gumový a trochu tužší. Určitě ne nepříjemný pro ruku, ale kvůli jeho tuhosti se ne úplně dokáže přizpůsobit tvaru ruky. Za což si však Asus zaslouží velkou pochvalu, je rozměr pásku. Jedná se totiž o standardní 22mm pásek, tudíž není žádný problém jej vyměnit za jiný.

006_asus_vivowatch

Je potřeba také zmínit to, že Asus VivoWatch mají stupeň krytí IP67, což znamená, že hodinky vydrží pobyt metr pod vodní hladinou po dobu až třiceti minut, případně úplnou odolnost proti prachu. Není tedy vůbec žádný problém se s VivoWatch sprchovat. Plavat bych s nimi ovšem nedoporučoval. Je dost možné, že by se nic nestalo, ale tím, že jim Asus nedopřál IP68, značí, že to naopak může dopadnout špatně.

asus_vivowatch_waterproof

Hodinky

Tou nejzákladnější funkcí, kterou VivoWatch mají, jsou prosté hodinky. Ve výchozím nastavení zobrazují čas jako běžné digitálky, avšak v aplikaci lze ciferník přenastavit na obyčejný s ručičkami. Kvůli menšímu rozlišení displeje jsem však zůstal u digitálního zobrazení času, jelikož mi vroubkovaná ručička nepřišla příliš vzhledná.

008_asus_vivowatch

Pokud jste zvolili digitální hodiny, nad nimi můžete vidět několik ikonek, konkrétně se jedná o budík, indikaci uzamknutí hodinek, stav baterie a komunikaci přes bluetooth. Pod nimi je potom pouze informace o aktuálním datu.

Aktivita

Na další obrazovce směrem doleva můžete nalézt shrnutí toho, kolik jste za aktuální den ušli v metrech (hrubý odhad, který se nějak vypočítává podle vaší výšky, kterou jste zadali v aplikaci), jak dlouho to bylo v čase, kolik kroků jste celkem ušli a také, jakému množství spálených kalorií se to rovná. Vzhledem k tomu, že hodinky nedokáží zaznamenat, zda jdete do kopce nebo z kopce, je tento údaj opět orientační.

009_asus_vivowatch

UV index

Poslední volbou směrem doleva je zobrazení aktuální UV indexu. Hodinky mají totiž pod displejem dva UV senzory, podle jejichž zaznamenaných hodnot se tento index určuje. Promítá se také do tzv. Happiness Indexu (neboli indexu štěstí), který určuje, jaký den byste podle zaznamenané aktivity (včetně např. tepu) měli mít. Já osobně hodnoty HI úplně ignoroval, jelikož, i v pro mě příšerné dny, jsem neustále míval téměř sto bodů.

010_asus_vivowatch

Měření tepu

Pro měření tepu nemusíte mačkat a ani zapínat vůbec nic. Stačí se z hlavní „plochy“ hodinek dostat tahem doprava a máte měření tepu. To se spustí automaticky samo a stačí jen počkat chvíli, než se na displeji objeví hodnota. V případě, že ručně nespouštíte měření tepu, se i tak spouští každou půlhodinu samo a zaznamenává jej do grafu v aplikaci. Máte tak pěkný celodenní přehled o tom, jak jste na tom byli s tepem.

011_asus_vivowatch

Budík

Budík lze nastavit dvěma způsoby, v aplikaci v telefonu nebo rovnou přímo na hodinkách. Jak? Stačí přejít na poslední obrazovku směrem doprava, jednou klepnout na čas a poté, podle toho, jestli chcete měnit hodiny nebo minuty, táhnout prstem nahoru nebo dolů. Aktivovat nebo deaktivovat budík můžete delším přidržením prstu na ikonce pod časem.

012_asus_vivowatch

A jakým způsobem VivoWatch budí? Je to stejné, jako například u Xiaomi MiBandu, jednoduše vibracemi. Oproti MiBandu však VivoWatch vibrují mnohem slaběji a lidi, co spí opravdu hodně tvrdě, by mohli mít problém, že je zkrátka neprobudí. Vibrace probíhají v krátkých intervalech do doby, než budík zrušíte (pravděpodobně se i samy zastaví, ale nevydržel jsem to tak dlouho, abych to zjistil). Co je velká škoda, tak budík neumí budík neumí budit podle fáze spánku.

Informace o spánku

Pokud si hodinky necháte na ruce i přes noc, tak na jedné z obrazovek, kterou zobrazíte potáhnutím dolů z hlavní plochy, se nacházejí i informace o vašem spánku. Jsou to jen čistě časy, jak dlouho váš spánek trval a jak velká část z něj byla „komfortní“ (hluboký spánek).

Informace o fyzicky náročnější aktivitě (běh, jízda na kole, cvičení,…)

A poslední plocha se týká tzv. exercise režimu, který aktivujete delším přidržením tlačítka. Ukáže vám délku dané aktivity a čas, po který jste si drželi vysoký tep nad hodnotou 160. Při spuštění tohoto režimu se rovněž aktivuje dioda pod displejem, která indikuje normální (zeleně – do 160) a vysoký tep (červeně – nad 160).

Nabíjení a výdrž na baterku

Nabíjení hodinek probíhá přes dodávanou kolébku. Do ní se jednoduše zacvaknou a připojí kabelem microUSB. VivoWatch se nabíjejí poměrně rychle a snad vždy se mi do hodiny nabily z nějakých 10 % zbývající kapacity baterie.

A jaká je výdrž? Asus uvádí deset dní při běžném používání a až 24 hodin ve fitness (exercise) režimu. Na deset dní při běžném používání jsem se nedostal, ale po prvním nabití vydržely hodinky osm dní a po druhém devět dní. Na dnešní poměry si myslím, že je výdrž velmi dobrá. Co to možná i trochu ovlivnilo, je fakt, že Asus má texty na webu již, dá se říct, neaktuální, jelikož od té doby přibyly notifikace na několik hlavních věcí, což si jistě také něco málo navíc vezme.

Aplikace HiVivo

Aplikace HiVivo, přes kterou se hodinky synchronizují s telefonem, je velmi jednoduchá, možná až příliš. Rozhodně si myslím, že by bylo dobré ji hodně rozšířit o další funkce, které aktuálně celkem chybí. Příkladem může být třeba buzení podle fáze spánku.

První, co na vás vykoukne na úvodní obrazovce, je jakýsi strom rostoucí z kolečka s nápisem HI. HI znamená Hapiness Index, v češtině tedy index štěstí. Můžete se posouvat zpět v historii a zobrazit si tak, jaký jste měli HI v minulých dnech.

001_asus_hivivo

Následují grafy s kroky a spálenými kaloriemi.

002_asus_hivivo 003_asus_hivivo

A dostáváme se ke grafu se záznamy hodnot tepu, který vám hodinky měří každou půlhodinu. Jak můžete vidět v grafu níže, občas se měření dost sekne a zaznamená nesmyslnou hodnotu. Neděje se to však nijak často a aby to udělalo třikrát za den, jako je ve zmíněném grafu, jsem zažil vůbec poprvé. Jde na něm velmi dobře poznat, kdy spíte a kdy jste naopak ve větší zátěži.

004_asus_hivivo

Informace o spánku mohou být rovněž užitečné. Kromě toho, že potom můžete v týdenních záznamech zjistit, že již třeba delší dobu spíte velmi málo, případně máte málo kvalitního, hlubokého spánku, rovněž si zjistíte svůj průměrný tep za noc, který je navíc zobrazen v grafu a lze tak poznat, kdy jste třeba měli nějakou noční můru.

005_asus_hivivo

Poslední položkou je záznam fyzické aktivity.

006_asus_hivivo

Všechno výše uvedené lze zobrazit i v týdenním přehledu na vedlejší záložce.

007_asus_hivivo 008_asus_hivivo 009_asus_hivivo

V levém menu se zobrazují informace o vás (ty vyplňujete při prvním spuštění) a máte možnost přejít do nastavení zařízení, nebo do sítě vašich přátel, kde se můžete spojit s dalšími majiteli VivoWatch, které znáte a sledovat tak, jestli daný člověk např. momentálně cvičí, případně jeho aktivitu v minulosti.

010_asus_hivivo

Nastavení zařízení je, bohužel, stejně strohé jako aplikace obecně. Zobrazují se vám zde informace o stavu baterie, ID hodinek, verzi firmwaru nebo třeba nastavení budíku. Tří tlačítka níže dále slouží pro změnu ciferníku, vyhledání a připojení hodinek a aktualizaci firmwaru.

011_asus_hivivo 012_asus_hivivo

Notifikace

Poměrně čerstvou novinkou u VivoWatch jsou notifikace, není to tak dávno, co uměly maximálně upozornit na příchozí hovor. Aktuálně narážím na čím dál více aplikací, od kterých notifikace fungují. Kromě základu v podobě volání podporuje i SMS. U volání je aktuálně taková chybka, že i když se prvně zdá, že se o to hodinky snaží, tak neupozorňuji na příchozí hovor od člověka, u nějž máte v telefonu nastavené delší jméno. Tento problém byl Asusu reportován, tak si myslím, že ani nebude trvat dlouho a bude opraven. Je škoda, že třeba nelze pomocí dlouhého stisku tlačítka hovor odmítnout s automaticky předvolenou SMS, která by se následně odeslala.

013_asus_vivowatch

Mezi další aplikace, od kterých se mně osobně zobrazují notifikace, patří: Google+, Google Hangouts, Facebook, Facebook Messenger (v notifikaci se zobrazí i úryvek zprávy tak dlouhý, jak se vleze na displej), Instagram. Pokud někdo Asus VivoWatch vlastníte a víte o nějakých dalších notifikacích, určitě se podělte v diskuzi. Sám nějak extra moc aplikací nepoužívám, takže je možné, že jich funguje mnohem více.

Závěr

Jaké jsou mé pocity z testování a používání VivoWatch? Rozhodně se mají hodně co učit, jelikož jejich potenciál není ještě zdaleka využit a pokud na ně Asus nezanevře, tak si myslím, že se majitelé těchto hodinek mají na co těšit. I za těch necelých dvacet dní testování jsem si všímal, jak přibývalo množství notifikací, tudíž jde vidět, že na nich výrobce neustále pracuje. Uvážím-li, že se jedná o chytré voděodolné hodinky s velmi dobrou výdrží baterie, perfektním zpracováním, měřením tepu, skvěle čitelným displejem a neustále se rozrůstajícím množstvím funkcí a to vše za necelé čtyři tisíce, tak musím uznat, že se jedná o velmi zajímavou volbu a nebýt tak velká hračička, která touží spíš po něčem s Android Wear, určitě bych volil VivoWatch. K tomu všemu si ještě můžete přizpůsobit pásek podle sebe.

014_asus_vivowatch

Samozřejmě, že oproti hodinkám s Android Wear toho VivoWatch nabídnou pouze zlomek, ale toho si je výrobce jistě vědom, proto se zaměřil spíše na dlouhou výdrž na jedno nabití a fitness funkce (byť je obrovská škoda, že nelze měřič tepu využít pro aplikace třetích stran). Pokud tedy delší výdrž oceníte a jste sportovněji zaměřená osoba, tak bych řekl, že se vám tyto hodinky budou zamlouvat více a sáhnete po nich raději, než po znatelně dražších s Android Wear.

Asus VivoWatch

Klady

  • velmi elegantní vzhled
  • dobrá výdrž na nabití
  • kvalitní kovové provedení
  • stupeň krytí IP67
  • měření tepu (i průběžně)
  • přijatelná cena
  • buzení, záznam spánku
  • běžná velikost pásku, lze tedy jednoduše nahradit
  • velmi dobře čitelný displej na slunci a i v noci díky podsvícení
  • notifikace
  • ochrana displeje pomocí Gorilla Glass 3

Zápory

  • k nabíjení je potřeba kolébka
  • notifikace jsou teprve v počátcích, tudíž nefungují ještě zdaleka na všechny aplikace
  • velmi chudé možnosti aplikace
  • nespolupracuje s fitness aplikacemi

Cena: 3 990 Kč

Za zapůjčení hodinek VivoWatch děkujeme českému zastoupení společnosti Asus

074_asus_zenfone5

Adam Kahánek
Adam Kahánekhttp://kahanek.eu
Dlouholetý recenzent počítačového hardwaru, který se díky nadšení do mobilních technologií částečně transformuje na recenzenta telefonů a různých gadgetů.
Další články

1 komentář

  1. Chytré produkty jsou záležitostí jen měsíce, než omrzí. Každý pochopí, že to není elektronika pro masy lidí.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře