Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenzeRecenze Arctic P614 BT: Bezdrátová sluchátka, která jen tak nevybijete

Recenze Arctic P614 BT: Bezdrátová sluchátka, která jen tak nevybijete

Bluetooth sluchátek je na trhu velká řada, ale většina z nich má stejný problém – nízkou výdrž baterie, která bývá maximálně 15 hodin. Nám se do redakce dostala sluchátka s označením P614 BT a jejich výrobcem je Arctic. Proč zrovna tato? Chlubí se výdrží 30 hodin a to za cenu pod 2 000 korun.

Koupit můžete sluchátka drátová nebo bezdrátová, do uší, na uši, přes uši, prostě jakákoliv chcete. Samozřejmě je to stejné, jako si vybírat třeba myš nebo boty – každému bude sedět něco jiného. Psát takovou recenzi je proto náročné a proto se pokusím být co nejvíce objektivní. Sluchátka Arctic P614 BT mě zaujala především výdrží – slibují 30 hodin poslechu na jedno nabití. V té době jsem ani nevěděl českou cenu, o to víc mě pak překvapila. Za tuto cenu nenajdete sluchátka s delší výdrží.

Parametry

Testovaný model: Artic P614 BT
Typ sluchátek: Náhlavní, na uši
Verze Bluetooth: 4.0 Class 2
Velikost měničů: Ø 40 mm
Frekvenční rozsah: 20 Hz – 20 kHz
Impedance: 32 Ω
Citlivost mikrofonu: -42dB +/- 3dB
Odstup signál/šum: 105dB
Baterie: Nevyměnitelná nabíjecí 850mAh Lithium-ion baterie
Výdrž baterie: 30 hodin
Váha: 142 gramů

Obsah balení

Sluchátka vám dorazí v pevné krabici, na které najdete všechny důležité informace. Na zadní straně mimo parametrů i detailní rozpis ovládání.

Arctic P614 BT krabice zepředu Arctic P614 BT krabice zezadu

V krabici se sluchátky najdeme pěkný koženkový pytlík. Pokud tedy často sluchátka uklízíte do batohu, může se vám hodit. Pak zde najdete už jen manuál, krátký informační leták o tom, že pokud se vám nebude něco líbit, máte se výrobci ozvat a micro-USB kabel pro nabíjení. Ano, žádná nabíječka zde není a ano, budete muset připojovat pro nabití sluchátek kabel.

Arctic P614 BT obsah balení

Sluchátka

Design sluchátek je jednoduchý, až tak jednoduchý, že se nemusí někomu líbit. Hlavní částí je most spojující obě sluchátka. Ten je vypolstrovaný a na hlavě dobře sedí, netlačí. Vnitřní strany se jedná o koženku, z vrchní strany pak jde o tkaninu.

Artic P614 BT Na hlavě 1 Artic P614 BT Na hlavě 2 Artic P614 BT Na hlavě 3

Obě sluchátka jsou k mostu připevněna dvěma ocelovými dráty. Ty nejsou napevno, ale fungují jako kleště – rozevřením jde sluchátko vyndat. Od něj ale vede omotaný tenký kabel.

Arctic P614 BT celek Arctic P614 BT náhlavní most

Samotná sluchátka jsou plastová, na vnější straně obohacena o kovový prvek z broušeného hliníku, na kterém najdeme logo výrobce. Náušníky jsou opět z koženky. Jsou příjemné, uši se pod nimi nepotí, ale po více než 3 hodinách poslouchání vás možná budou bolet uši.

Arctic P614 BT vnější strana Arctic P614 BT vnitřní strana

Obě sluchátka spojuje tenký kabel, který je ve stříbrné lesklé bužírce. Jeho uchycení je však nepěkné. Všelijak se kroutí a ke konstrukci je připevněn gumičkou.

Artic P614 BT Detail kabelu

Ovládání a konektory

Všechny ovládací tlačítka, konektory, dioda i mikrofon, jsou umístěna na levém sluchátku. Ovládací tlačítka jsou trochu nešťastná. Pro přepínání skladeb jsou zde tlačítka pro stisk, která navíc nejsou moc dobře hmatatelná. Ovladač hlasitosti je páčkového typu s třetím tlačítkem a tedy stiskem. Tím můžete hudbu spustit nebo zastavit. Mezi tlačítky  přehrávače a krytkou napájecího konektoru je mikrofon pro hovory. Sem vsunu jednu zajímavost. Pokud vám někdo volá, mají sluchátka vlastní vyzváněcí tón. U SMS a dalších oznámení je použita melodie z telefonu.

Arctic P614 BT Tlačítka pro ovládání přehrávače Arctic P614 BT Ovladač hlasitosti

Úspěšné připojení nebo nutnost spárování sluchátek indikuje dvoubarevná dioda. Pokud jsou úspěšně spárovaná, vždy po několika sekundách (asi po 5) jednou modře bliknou. V opačném případě hraje diskotéka rychle se opakující modré s červenou.

Arctic P614 BT Dioda červená Arctic P614 BT Dioda modrá

Co je velká škoda, je napájení. Žádné bezdrátové nabíjení. Klasický micro-USB konektor pod krytkou, která na svém místě moc nedrží. Stačí o ni lehce zavadit a je venku. Chybí také 3,5mm konektor pro připojení sluchátek kabelem v případě, že se vám vybijí. To však nabízí až o poznání dražší konkurence.

Arctic P614 BT Micro USB konektor 1 Arctic P614 BT Micro USB konektor 2

Připojení

Bluetooth

Spojení sluchátek se zdrojovým zařízením je řešeno prostřednictvím Bluetooth ve verzi 4.0. Můžete připojit telefon, tablet, notebook, počítač nebo hodinky. Cokoliv, co má Bluetooth a umí to přehrávat hudbu. Stačí jen spárovat a je to. Pokud nechcete otevírat nastavení, stačí přiložit telefon k levému sluchátku (pokud máte  NFC) a zařízení se spárují.

Avšak ne vždy je bezdrátová technologie k užitku. Mnohokrát jsem se setkal s rušením, pravděpodobně kvůli Moto 360 na levé ruce. Pokud jsem totiž měl telefon v levé kapse a hodinky tím pádem na cestě mezi sluchátky, byl problém a zvuk vypadával, byl rušený.

Artic P614 BT Srovnání s Nexus 5

Pokud jsem telefon dal do kapsy u saka nebo do pravé kapsy, problém byl pryč. Dalším problémem (možná zajímavostí), bylo pozastavení přehrávání, pokud jsem otočil hlavu o 90 ° doleva (nezávisle na poloze telefonu). Takové byly postřehy s používáním na telefonu Nexus 5 s Androidem 5.0.

Na telefonu Nokia Lumia 720 žádné problémy nebyly. Problém jsem však měl na všech počítačích. Nikde se mi nepovedlo nainstalovat ovladače a zprovoznit je. Celkem jsem otestoval 3 notebooky, dva z nich byly s Windows 8.1, třetí s Windows 7. Nicméně fungovat by sluchátka měla.

CSR AptX

Na obalu od sluchátek najdeme jakési logo CSR AptX? O co jde? Bluetooth v prvopočátcích nebylo vytvořeno pro přehrávání hudby, ale pro bezdrátové přenášení souborů na krátkou vzdálenost. V případě přehrávání hudby se datový tok komprimuje, aby se dosáhlo požadované rychlosti. A zde nastupuje, kodek AptX od firmy CSR. Přehrávání hudby přes Bluetooth probíhá následovně. Hudební soubor se enkóduje, převzorkuje jiným ztrátovým kodekem (SBC) a pošle do sluchátek.

CSR AptX

AptX je jen jiný typ kodeku, který má mí lepší parametry a slibuje dokonce kvalitu shodnou s drátovými sluchátky. Má to samozřejmě jeden háček. Aby se AptX používalo, musí jej podporovat jak telefon, tak i sluchátka. V mém případě se AptX nepoužívalo, Nexus 5 jej nepodporuje. Seznam všech zařízení najdete na stránkách AptX.

Zvuková kvalita

Sluchátka jsem testoval s telefonem Nexus 5. Pro testovací účely posloužilo několik alb různých žánrů v bezztrátovém formátu FLAC, ale také skladby ve formátu MP3 pro zjištění rozdílů. Sluchátka nemají silné basy, takže vám z nich neupadne hlava. Výšky jsou pěkné, avšak středy mírně zanikají. Sluchátka jsou spíše pro poslech hudby, než pro sledování filmů.

Pokud posloucháte hudbu v bezztrátové kvalitě, můžu vás potěšit. Sluchátka ji umí reprodukovat a rozdíl oproti běžným mp3 souborům je poznat.

P614 BT jsem vyzkoušel také při sledování filmů. Zde byl zvuk plechový a nevynikal zde prostor filmu. Vše bylo takové ploché, bez efektů.

Výdrž baterie

Největší přednost těchto sluchátek. Sluchátka dorazila 26. ledna. Tehdy mi chvíli ležela na stole, než jsem je 1. února nabil. Od té doby až do dnes jsem je ještě nevybil. Vydržela cestu vlakem do Hannoveru a zpět (5 hodin poslechu tam a 5 zpět) a každodenní 25 minutový poslech do práce a domů. To je tedy 25 hodin poslechu, výrobce pak uvádí 30 hodin, takže tomuto lze věřit. Jen pro srovnání, ve stejné cenové kategorii je udávaná výdrž většinou maximálně 16 hodin.

Závěr

Jsme v závěru a je tedy na čase si to celé shrnout. Sluchátkům Arctic P614 BT se nedá upřít jedno – vydrží opravdu dlouho nabitá. To je u bezdrátových sluchátek asi nejdůležitější věc, spolu s kvalitou zvuku. Zvuková kvalita je také velmi dobrá, bezproblému předčí všechna špuntová sluchátka i náhlavní s malými měniči. Samozřejmě drahým sluchátkům od 3 tisící výš kvalitních značek se nevyrovnají. Sluchátka jsou spíš pro poslech hudby, filmy neumějí tak dobře reprodukovat.

Sluchátka jsou relativně lehká a příjemná, pod náušníky se vám nepotí uši. Nejsou však na dlouhé nošení. Po pár hodinách z nich můžou bolet uši.

Arctic P614 BT Řez

Bezdrátová technologie je kladem a zároveň záporem. Jistě, nemusíte rozmotávat kabely, jen nasadíte a jdete. Můžete ale narazit na rušení a pak je to opravdu k nevydržení. To raději nic, než poslouchat vypadávající a zašuměnou hudbu. P614 BT podporují Bluetooth 4.0 a také CSR AptX.

Nabíjení probíhá skrze micro-USB konektor, který je ukrytý pod krytkou. Pokud náhodou dostanete baterii na nulu, máte smůlu. Žádná možnost dodatečného spojení kabelem zde není.

Sony MDR-ZX550BN

Pokud bych k těmto sluchátkům uvést nějakou alternativu, pravděpodobně by to byla Sony MDR-ZX550BN případně starší Sony DR-BTN200 (které údajně vydrží dokonce 40 hodin).

Na Amazonu lze P614 BT do konce měsíce zakoupit za sníženou cenu 39 Euro, místo plných 89 Euro. Takže pokud rádi nakupujete v zahraničí, můžete ještě ušetřit.

Arctic P614 BT
KLADY KLADY ZÁPORY ZÁPORY
Skvělý zvuk Po několika hodinách bolí uši
Neuvěřitelná výdrž Rušení s dalším příslušenstvím
Pohodlné náušníky a hlavový most Micro-USB konektor pro nabíjení
Bluetooth 4.0 Nemají 3,5mm konektor v případě, že se vybijí
Výborná cena
Podpora CSR AptX
NFC
Cena s DPH: ~ 1 200 – 2 000 Kč

 

Ondřej Košťál
Ondřej Košťálhttp://svetaplikaci.tyden.cz/author/koky/
Dlouholetý redaktor sesterského magazínu PCTuning.cz. Baví ho focení, zajímá se o nejnovější technologie a rád o nich píše. Současně pracuje jako ajťák v jedné státní organizaci. Vlastní zařízení s Androidem, ale nepohrdne ani iOS nebo Windows (Phone).
Další články

1 komentář

  1. No, mne sa zdá neschopnosť spárovania s Windows PC závažným nedostatkom, dokonca tak závažným, že by som ich nekupoval. Zdá sa, že to je záležitosť SW a pri týchto výrobkoch som s aktualizáciou a odstránením chýb v budúcnosti skeptický.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře