Neděle, 12 května, 2024
DomůNovinkyApple si patentoval unikátní systém optické stabilizace obrazu

Apple si patentoval unikátní systém optické stabilizace obrazu

Stabilizace obrazu není v telefonech žádnou novinkou. Softwarové algoritmy jsme si už vídat zvykli, i optické vyrovnávání pohybu zařízení nebereme jako něco převratného. Svěží vítr by ale do této oblasti mohl přinést Apple – aspoň to naznačuje nově schválený patent pro iPhone. Ten slibuje vyšší rozlišení a lepší obrazovou kvalitu.

Princip optické stabilizace (tedy stabilizace na úrovni hardwaru) je znám a málokoho překvapí – na čočkách nebo snímači jsou přimontované senzory, které sledují pohyb zařízení, a motor. Ten podle dat ze senzorů hýbe optickou soustavou ve směru,  kterým se pohybuje celý telefon, a minimalizuje tak rozmazání obrazu. Softwarová stabilizace se snaží stejného efektu dosáhnout chytrými algoritmy, tradičně ale za hardwarovou zaostává.

Apple se vydal jinou cestou. Nově schválený patent totiž ukazuje technologii, která je fúzí obou přístupů. Při jejím použití fotoaparát zachytí sérii snímků, přičemž každý z nich bude díky pohyblivým částem o něco málo posunutý, tj. světlo dopadne na čip pokaždé pod jiným úhlem. A protože software bude vědět, o kolik budou obrazové body na každé z fotografií posunuté, může pak snímky „sešít“ dohromady v jednu velkou fotografii.

Ta by pak nabízela vysoké rozlišení, velké množství detailů a přesnější barvy. Apple v případě zavedení podle nákresů s touto funkcí počítá jako speciální položkou v menu. Lze totiž předpokládat, že pro běžné momentky by přece jen celý proces nebyl uspokojivě rychlý.

Jestli plánuje Apple novou technologii nasadit už v příští generaci iPhonů není známo. Přesto vypadá nanejvýš zajímavě – a doufejme, že někdy světlo světa spatří.

hoplan

Zdroj: AppleInsider, TechCrunch

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře