Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyApple prodal 51 milionů iPhonů, přesto analytiky zklamal

Apple prodal 51 milionů iPhonů, přesto analytiky zklamal

Apple zveřejnil hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Prodal sice nejvíc iPhonů, výsledky ale analytiky nenadchly. Zklamaná očekávání a slabší předpověď pro další období vedly k následnému poklesu cen akcií nejcennější technologické společnosti na světě o šest procent.

Obrat společnosti dosáhl 57,6 miliard dolarů, v meziročním srovnání je to nárůst o tři miliardy. Čistý zisk činil 13,1 miliardy dolarů nebo 14,5 dolaru na akcii. Na druhou stranu analytici očekávali lepší prodeje telefonů iPhone. Zatímco předpovídali prodej 55 milionů kusů, Apple nakonec prodal „pouze“ 51 milionů.

Šéf firmy Peter Opperhaimer nicméně upozornil, že Apple během svátečního čtvrtletí více než zdvojnásobil prodej tabletů iPad na čínském trhu, jakož i zažil silný růst na rozvíjejících se trzích v Latinské Americe a Rusku.

Prodej 26 milionů iPadů odpovídal předpovědím analytiků. Oproti stejnému období v roce 2012 prodeje vzrostly o 14 procent. Apple vydělal 13,07 miliardy dolarů, což představovalo 14,50 dolaru na akcii. To se téměř neliší od výsledků dosažených o rok dříve: 13,08 miliardy dolarů, nebo-li 13,81 dolaru na akcii. Tržby společnosti vzrostly o šest procent na 57,6 miliard dolarů. Výsledek okolo 57,5 miliardy dolarů se předpokládal.

Obavy investorů se upínají především na výsledky firmy v Číně, která je největším trhem s mobilními telefony na světě. Špičkovému modelu telefonu iPhone se tu prý nedaří mít výrazně navrch oproti levnějším produktům od konkurenčních společností Huawei a Xiaomi.

Jedničkou na čínském trhu je přitom dál jihokorejský Samsung, který měl podle výzkumné společnosti Canalys ve třetím čtvrtletí podíl na trhu 21 procent, zatímco Apple byl až pátý s podílem jen šest procent.

Apple

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře