Středa, 15 května, 2024
DomůNovinkyApple má velký průšvih. Chyba v nastavení času zasekne váš iPhone už...

Apple má velký průšvih. Chyba v nastavení času zasekne váš iPhone už navždy

Operační systém iOS obsahuje závažnou chybu, kvůli níž lze iPhone během pár minut proměnit v luxusní těžítko. Stačí jen v nastavení zadat datum 1. ledna 1970 a telefon vypnout. Snaha o zapnutí následně povede pouze k nekonečnému zobrazení úvodní obrazovky s nakousnutým jablkem.

Zpráva o nové chybě se internetem šíří jako lavina. Na systémovou mezeru jako první upozornili uživatelé fóra Reddit. Podle dostupných zpráv postiženým majitelům nepomůže klasické přeinstalování systému ani obnova přes DFU mód. Jediným řešením je reklamace zařízení v Apple Store nebo v servisním centru, samozřejmě pokud mohou uplatnit záruku.

Nebezpečná chyba se týká Apple zařízení se 64bitovým operačním systémem, tedy s procesory A7 a novějšími, tedy od iPhonu 5s a iPadu Air/iPadu mini. Pokud vlastníte zařízení s 32bitovým procesorem (iPhone 5 a starší), pak se vás průšvih netýká.

Podle všeho změna data na 1. ledna 1970 způsobí, že „vnitřní hodiny“ iOS z neznámého důvodu zapíší hodnotu nižší než nula, což vede k tomu, že systém již není schopný nabootovat. Někteří majitelé poškozených zařízení uvedli, že po zhruba pěti hodinách mohli své přístroje opět zapnout a čas změnit. Další tvrdí, že jim pomohlo na chvíli vyjmout SIM kartu. Jiní ale zůstali se svými telefony viset ve vzduchoprázdnu, protože žádný z uvedených „fíglů“ jim nepomohl.

Apple se k celé věci zatím nevyjádřil. Doufejme jen, že jeho tým programátorů již pracuje na updatu, který problém vyřeší.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře