Středa, 8 května, 2024
DomůNovinkyApple koupil výrobce sluchátek Beats za 3 miliardy dolarů

Apple koupil výrobce sluchátek Beats za 3 miliardy dolarů

Apple zaplatí za firmu Beats, známou především díky módním sluchátkům a stejnojmenné on-line hudební službě, 2,6 miliardy dolarů v hotovosti a 400 milionů v akciích. Obchod bude podle Financial Times nejspíše dokončen v září.

Dohoda by měla pomoct Applu posílit svůj vliv na poli hudebního průmyslu. Dřívější vlajková loď iPod s rozvojem technologií ztrácí svůj význam, přesto americkému gigantu v portfoliu nadále zůstává významné aktivum v podobě iTunes – obchodu umožňujícího stahování hudby. Ten si stále drží pozici světové jedničky, avšak zápasí s mírným meziročním snížením stáhnutých souborů – tržby klesly o dvě procenta na 3,93 miliardy amerických dolarů.

Výrobce iPhonů nezíská za 3 miliardy dolarů (přes 60 miliard korun) jen populární značku sluchátek, ale také streamovací službu (byť zatím s nepatrným podílem na trhu) a dvě respektované osobnosti.  Spoluzakladatelé a majitelé firmy Beats, hudební a filmový producent Jimmy Iovine a rapper Dr Dre, nastoupí do Applu. Zatím není zřejmé, jaké bude jejich postavení ve firmě, ale spekuluje se o vysokých postech.

Především od Iovinea si Apple slibuje, že mu pomůže výrazně s přechodem z prodeje skladeb a alb v iTunes na předplatitelský model, který se aktuálně jeví hudebnímu průmyslu jako ta správná budoucnost.

Oba zakladatelé Beats Electronics se s velkou pravděpodobností objeví na zahajovací keynote konference WWDC, která začíná příští úterý a Apple ji bude streamovat živě.

apple

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře