Středa, 15 května, 2024
DomůRecenzeAplikace s rozšířenou realitou pro Android, iOS a WP

Aplikace s rozšířenou realitou pro Android, iOS a WP

Slyšíte to? To nám na dveře klepe budoucnost! A společně s ní také kopec zajímavých aplikací, které budou využívat augmentovanou realitu.

Nevíte, co je to augmentovaná realita? Tímto pojmem se označuje rozšířená realita, která do našeho běžného života vnáší nějaké prvky navíc. Tak třeba popisky levitující nad budovami či dalšími věcmi v našem běžném světě, vyznačení ideální jízdní stopy při jízdě na jinak vcelku obyčejné asfaltové cestě atd. Rozšířená realita zkrátka rozšiřuje základní realitu o nové věci, není však realitou virtuální, která je schopná naši realitu zcela nahradit (alespoň pocitově).

Zní jako parádní filmový sci-fi trhák, že? A teď si představte, že aplikace využívající augmentované reality nejsou hudbou daleké budoucnosti, jak by se takhle na první pohled mohlo zdát, ale že prvních vlaštovek si můžete užívat už dnes. Nevěříte? Tak se s námi pojďte blíže podívat na ty nejzajímavější kousky a přesvědčte se na vlastní oči!

Sun Surveyor

Sun Surveyor předpovídá sluneční a měsíční pozice (azimut, výšku nad obzorem, čas) a promítá je do rozšířené reality prostřednictvím mapy, 3D kompasu a dalších podrobností. Tuto aplikaci využijí fotografové, architekti a vlastně i mnozí další lidé, kteří chtějí mít přehled o tom, co se děje kolem naší planety.

sun-surveyor

[appbox googleplay com.ratana.sunsurveyorlite]

[appbox googleplay com.ratana.sunsurveyor]

[appbox appstore 552754407]

[appbox appstore 525176875]

Anatomy 4D

Anatomy 4D je jakási učebnice, která vám prostřednictvím vytisknutého příslušného listu papíru zprostředkuje poznávání anatomie lidského těla v trojrozměrné podobě. Vůbec to nevypadá špatně, jediný problém je, že je to v angličtině!

anatomy-4d

[appbox googleplay com.daqri.d4DAnatomy]

[appbox appstore id555741707]

Sky Map

Také strýček Google neváhá na poli augmentované reality experimentovat a tak má v našem výběru hned dva zářezy. Tím první je aplikace Sky Map, která vás nechá prohlédnout si na displeji vašeho telefonu aktuální rozložení hvězd bez toho, že byste je viděli, nebo že byste tušili, na jaké hvězdy to vlastně hledíte. Telefon stačí natočit směrem, jímž právě koukáte, a toto mobilní planetárium vám na displeji promítne, co je to za souhvězdí. Starší, ale velice šikovná aplikace!

sky-map

[appbox googleplay com.google.android.stardroid]

[appbox windowsphone d8d706b6-019e-e011-986b-78e7d1fa76f8]

3D Compass+

Aplikace 3D Compass+ vám do reálného prostředí promítne trojrozměrný kompas, polohu na mapě a další informace včetně rychlosti, díky čemuž se budete moci lépe orientovat jak v přírodě, tak i v neznámých městech.

3d-compass

[appbox googleplay com.a0soft.gphone.aCompassPlus]

[appbox googleplay com.a0soft.gphone.aCompassPro]

iOnRoad Lite

Skvělý pomocník na dlouhé cesty automobilem. Aplikace iOnRoad Lite dokáže podle vaší rychlosti vypočítat, zdali si držíte dostatečný rozestup a upozorní vás na možné hrozby. Škoda, že za vás také neřídí. I tato vymoženost je ale v současné době ve fázi testování, nezbývá než čekat.

ionroad

[appbox googleplay com.picitup.iOnRoad]

[appbox googleplay com.picitup.iOnRoad.pro]

[appbox appstore 569507817]

Augment

Mobilní aplikace Augment je takový hodně pokročilý projektor rozšířené reality. Díky této aplikaci si na svém zařízení můžete promítnout prakticky jakékoliv objekty, které někdo vytvořil. Na projekty lze sahat, libovolně je přemisťovat a dokonce se k nim přibližovat takovým způsobem, abyste si je mohli prohlédnout z bezprostřední vzdálenosti.

augment

[appbox googleplay com.ar.augment]

[appbox appstore 506463171]

Satellite AR

Satellite AR je aplikace pro zvídavé hlavičky. Dovolí vám na displeji vašeho mobilu zobrazovat nejrůznější satelity a to přesně na jejich aktuální poloze. Na výběr je sledování tisíce různých satelitů, hledání nejbližších satelitů, prozkoumávání bližších informací a mnohé další legrácky. Určitě vyzkoušejte!

satellite-ar

[appbox googleplay com.agi.android.augmentedreality]

Yelp

Kručí vám v břiše a nevíte, kde svůj hlad utišit? Nebo byste si chtěli dát prostě jen dobře vychlazené pivo? Ať tak nebo tak, Yelp vám rád poradí a přihodí i pár informací o hodnocení podniku dalšími uživateli. Do augmentované reality si tyto informace převedete prostřednictvím funkce „kukátko“.

yelp

[appbox googleplay com.yelp.android]

[appbox appstore 284910350]

[appbox windowsphone 47ae03f0-99d1-df11-9eae-00237de2db9e]

Wikitude

S telefonem a uvnitř tepající aplikací Wikitude uvidíte více, než při běžném pohledu z okna. Stačí skenovat věci kolem sebe a ty se tu a tam rozrostou o úžasné objekty rozšířené reality, které z našeho světa dělají mnohem zajímavější místo na zemi! Skvělé na cesty!

wikitude

[appbox googleplay com.wikitude]

[appbox appstore 329731243]

[appbox windowsphone ff54ce89-9a93-4d18-98f3-868268964c71]

Layar

Díky Layaru můžete digitální obsah spojit s naší běžnou realitou. Uživatelé si tak po naskenování příslušného kódu mohou prohlédnout například doplňující video, nebo objekt, s nímž lze dále operovat. Layar je však dobrý i ke klasické orientaci po městě – dokáže ukazovat nejbližší bankomaty, restaurace, obchody a zajímavé historické památky. Teď v létě se to bude určitě hodit!

layar

[appbox googleplay com.layar]

[appbox appstore 334404207]

Ingress

Jedna z nejoblíbenějších her s augmentovanou realitou rozděluje své hráče na dva tábory agentů, kteří se přetahují o nadvládu nad zdroji tajemné hmoty. Ty se ukrývají pod nejrůznějšími monumenty, jež je třeba zajmout. Vtip je v tom, že k jejich opanování budete potřebovat kamarády, ale také pohyb – sosat z aktivních míst můžete, pouze když jste v jejich dosahu.

ingress

[appbox googleplay com.nianticproject.ingress]

[appbox appstore 576505181]

Google Goggles

Znáte to asi taky. Stojíte před světoznámým kostelem a zaboha si nemůžete vzpomenout, jak se jmenuje. Nebo jste právě zahlédli zajímavý a jistě velmi známý obraz a chtěli byste k němu pár zajímavých informací. Normálně byste měli smůlu, ale je tu Google a jeho aplikace Goggles, které vám vždycky zásobí nejdůležitějšími informacemi. Stačí naskenovat… a pak doufat, že vámi vybraný objekt už se zabydlel v neustále se rozrůstající databázi Goggles.

google-goggles

[appbox googleplay com.google.android.apps.unveil]

SnapShop Showroom

Chystáte se na přestavbu pokoje, nebo na nákup nového nábytku a rádi byste si nové rozestavení nejdříve vyzkoušeli jen tak? SnapShop Showroom vám přesně toto umožní. Uděláte si fotografii přestavovaného pokoje a pak do něj zasazujete nejrůznější nábytek, nejčastěji od společnosti Ikea. Ano, nikdy to nebude přesně ta sedačka, kterou si chystáte pořídit, ale možností je tolik, že nějakou hodně podobnou v aplikaci určitě najdete!

snapshop-showroom

[appbox appstore 373144101]

Car Finder AR

Jste myšlenkami pořád někde jinde a stává se vám, že zaparkujete a pak své auto nemůže najít? Tak bezva, Car Finder AR je skvělým pomocníkem právě pro takové lidi jako jste vy. Stačí zaparkovat, na mobilu zmáčknout příslušné tlačítko a kdybyste zase bloudily, mobil vás k vašemu automobilu pěkně dovede.

car-finder-ar

[appbox googleplay net.androoid.carxaredemo]

[appbox googleplay net.androoid.carxare]

Lucie Jiříková
Lucie Jiříková
Redaktorka na volné noze se zájmem o mobilní technologie, videohry, knihy, sport a zdravý životní styl.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře