Sobota, 11 května, 2024
DomůRecenzeAplikace, které vám pomohou snížit objem stahovaných dat

Aplikace, které vám pomohou snížit objem stahovaných dat

Ještě nedávno nám stačilo poslat si ze svého telefonu pár fotek, jenže dnes už přes mobilní data běžně taháme celé galerie, videa, nebo rovnou dlouhé filmy v HD rozlišení. Pokud přitom nemáte neomezený objem dat, musíte se neustále krotit a počítat, kolik megabytů vás dělí od drastického zpomalení připojení, případně doplácení balíku dat nových. Známe to my, znáte to i vy, jinak byste na těchto stránkách nejspíše nebyli. Jenže jak z toho ven?

Docela jednoduše. Zapomeňte teď na různé omezování, naše typy se nebudou točit okolo toho, které aplikace či hry byste měli přestat používat. Snížit objem dat jde totiž i bez toho, jenom prostřednictvím nainstalované aplikace. Ptáte se, jak to funguje?

Na svůj telefon si nainstalujete jednu z vybraných aplikací níže. To bude mít za následek, že data do svého telefonu nebudete tahat přímo, ale přes jakési datové centrum, které jednotlivé souboru zkomprimuje a pošle vám je ve značně zmenšené podobě. Na vašem telefonu pak ta samá aplikace data opět rozbalí a spustí, aniž byste něco zpozorovali.

Poskytovatelé těchto služeb sice upozorňují na možný pokles rychlosti stahování (data nejdou přímo k vám, ale nejdříve k třetí straně, která je navíc ještě musí před odesláním na váš telefon zabalit), my jsme ale žádný výrazný rozdíl nevysledovali.

Vzhledem k tomu, že tyto služby jsou zcela zdarma, doporučujeme vám jejich funkčnost vyzkoušet na vlastní kůži. Rychlost stahování dat se samozřejmě může případ od případu lišit.

Onavo Extend

Nejstarší komprimátor dat Onavo Extend spolupracuje se všemi vašimi aplikacemi a během své činnosti pořizuje i záznamy, díky nimž budete mít přehled o stažených i ušetřených datech. Bohužel, aplikace Onavo Extend nekomprimuje videa, takže je vhodná pouze pro uživatele, kteří nejsou zvyklí pouštět si na svém telefonu videa všeho druhu.

onavo-extend

[appbox googleplay com.onavo.android.onavoics]

[appbox appstore 423545287]

Opera Max

Aplikace Opera Max na rozdíl od některých jí podobných aplikací komprimuje i videa, webové stránky či fotografie a to vždy, jakmile začnete stahovat za použití mobilních dat. Vedle toho umí schraňovat informace o stahovaných datech a aplikacích, které jsou nejvíce žravé. Ty pak můžete přímo skrze Opera Max zakázat. Také tato aplikace je uživatelům k dispozici zdarma s tím, že se vám v ní občas zobrazí reklama. To je docela férová nabídka, nemyslíte?

opera-max

[appbox googleplay com.opera.max]

Off-road mód aplikace Opera a Opera Mini

Pokud ve svém telefonu máte prohlížeč Opera, nebo jeho variantu Opera Mini, nemusíte si stahovat žádné speciální komprimační aplikace. Tyto prohlížeče totiž mají vlastní řešení komprimace dat zabudované přímo v sobě. Pokud máte klasickou Operu, v případě potřeby stačí během surfování po internetu kliknout na červené písmenko O v horní části obrazovky, čímž prohlížeč rovnou přejde do Off-road módu. Z něj se pak dostanete opětovným kliknutím tamtéž. Jestliže máte prohlížeč Opera Mini, klikněte na ikonku menu, dále na položku „help“ a nakonec na „data usage“

opera

[appbox googleplay com.opera.browser]

[appbox googleplay com.opera.mini.android]

[appbox appstore 363729560]

Snížení objemu dat prostřednictvím Chromu

Také Googlu přišel se svým řešením pro snižování objemu stažených dat. Jedná se o funkci, která je stejně jako Off-road mód zabudována přímo v prohlížeči Chrome. Tento způsob snižování dat je funkční pouze při používání prohlížeče Chrome a neumí šetřit data stahovaná jinými aplikacemi. I tak jde ale o příjemnou funkci, která vám může pár mega ušetřit. Někteří uživatelé pak dokonce mohou skutečnost, že se aplikace nezapojuje do komprese dat stahovaných jinými aplikacemi, uvítat. Pokud byste kompresi dat v Chromu chtěli aktivovat, po otevření Chromu přejděte do nabídky menu, v ní klikněte na položku „nastavení“, pokračujte kliknutím na položku „správa rychlosti připojení“ a po rozklinutí „snížit využití dat“ přetažením tlačítka vpravo funkci aktivujte.

Screenshot_2014-07-24-09-17-14

2014-07-23 20.32.32

[appbox googleplay com.android.chrome]

[appbox appstore 535886823]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře