Sobota, 11 května, 2024
DomůRecenzeAplikace, které se staly noční můrou našich operátorů

Aplikace, které se staly noční můrou našich operátorů

Poměrně dlouhou dobu, patří ceny služeb českých operátorů k těm nejvyšším v Evropě. Nežijeme v zemi, kde k průměrnému tarifu dostaneme neomezené SMS do všech sítí a 1000 volných minut. Proto jsem se rozhodl nabídnout Vám čtenářům výběr aplikací zdarma, které pro komunikaci používají mobilní internet a ušetří nám, alespoň nějakou tu korunu. Podotýkám, že níže uvedené aplikace plnohodnotně nenahradí SMS a volání, avšak bez již zmiňovaného internetového připojení je bohužel nevyužijeme.

iMessage 10/10

iMessage je jako součást systému iOS už od podzimu roku 2011. Její význam je jednoduchý. Pokud jsme připojeni k internetu a protistrana vlastní iPhone, tak systém zprávu odešle jako textovou zprávu prostřednictvím internetu. Uživatel to pozná díky tomu, že bublina se zprávou mu zmodrá a na konci měsíce i díky nízkému paušálu. Přes iMessage jdou odesílat obrázky i videa. V rámci iMessage můžeme poznat zda byla zpráva doručena a i přečtena. Vidíme i zda uživatel zprávu právě píše. Do všech používaných zařízeních se iMessage synchronizují, takže můžeme psát na iPhonu, poté přejít na iPad a  pokračovat kde jsme skončili. Další výhodou je, že iMessage se postupně dostává do všech Apple zařízení od iPodu, přes iPad po MacBook, kde bude k dispozici ke konci července tohoto roku. 

Viber 8/10

Díky Viberu, můžeme volat a psát sms zdarma, ostatním Viber uživatelům. Program po prvním spuštění a zadání telefonního čísla, sám zjistí, kdo z našich kontaktů v telefonu Viber již používá a označí je fialově. To znamená, že fialovým kontaktům můžeme začít psát a volat, přes Edge, 3G i WiFi. V konverzacích můžeme posílat i obrázky. Co se týče kvality hovoru, tak velmi záleží na kvalitě připojení. Někdy jsou hovory jasné a čisté bez šumu, dokonce lepší než běžný GSM hovor. Viber má i špatné dny a občas se stane, že slyšíme každé druhé slovo, nebo hovor padá.

K plnohodnotném volání skrz Viber je potřeba kromě přátel i vyšší FUP. Pár hovorů denně a FUP limit je vyplýtván. Nepopiratelnou výhodou je, že se Viber vyskytuje na všech čtyřech nejrozšířenějších platformách (iOS, Android, Windows Phone, RIM), to znamená, že je vyšší pravděpodobnost, že náš kamarád bude Viber používat. Na rozdíl od Skypu, Viber nemusí být spuštěný na pozadí, díky push notifikaci se okamžitě dozvíme, kdy nám někdo volá či píše textovou zprávu. Jako poslední užitečnou vychytávku bych zmínil funkci Přepnout do GSM. Využití této funkce je jasné, pokud se nám nedaří zastihnou kolegu na Viberu, můžeme to díky této funkci přímo v programu zkusit přes běžný hovor.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Viber/“/]

Odkazy ke stažení:

iOS, Android, BlackBerry, Windows Phone

Skype 7/10

Nejznámější a nejrozšířenější program mezi uživateli na VOIP volání. Skype se objevuje snad na každé známější platformě, od Windows přes smartphony až po herní konzole. Můžeme volat s přáteli, rodinou a kolegy, vše zdarma a s kvalitou někdy převyšující běžný GSM hovor. Výhodou jsou i konferenční hovory, které umožnují spojení několika lidí najednou. Kromě volání zdarma, můžeme díky Skypu volat i na běžné telefonní čísla a to za takzvaný Skype kredit. V porovnání s běžnými cenami je to určitě levnější. Více informací na www.skype.cz.

Skype funguje na starším principu, kdy se musíme zaregistrovat vytvořit si uživatelské jméno a poté si přidávat kontakty do našeho seznamu. iPhone aplikace funguje přes WiFi i 3G, zde platí to samé, co u Viberu. Nejlepší na volání je přes WiFi a pak 3G s vyšším FUP. V poslední aktualizaci už Skype disponuje i videohovory. Bohužel videohovory jsou v rozlišení 320 x 240 a s 15 snímky za vteřinu, video je rozostřené a někdy se seká. Chce to ještě zapracovat. Dále mě zaráží, že v konverzacích nejdou posílat obrázky, tahle funkce jistě patří už k těm základním funkcím. Aplikaci provází mnoho bugů, od samovolného odhlašování až po nemožnost přijmout hovor. Tyto občasné bugy, snad budou vyřešeny v další aktualizaci. Byla by škoda tuhle dobře zpracovanou a uživatelsky příjemnou aplikaci, těmito chybami kazit.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/skype2/“/]

Odkazy ke stažení:

iOS, Android, Windows Phone, Symbian

WhatsApp Messenger 9/10

Velmi populární program na posílání zpráv. Byl to vůbec první program, kterým jsem začal používat. Program funguje na stejném principu jak Viber, po spuštění zadáme pouze telefonní číslo, program sám prozkoumá naše telefonní kontakty a označí přátele používají WhatsApp Messenger a můžeme začít. Program umí skupinové konverzace, posílat obrázky, videa, hlasové poznámky a kontakty. Můžeme si nastavit i vlastní tapetu na pozadí konverzace, zvuky i exportovat emailem konverzace. Program umožnuje si nastavit i statusy (například online, busy, sleeping, ale i vlastní). Potvrzuje doručení i přečtení odeslané zprávy. Výhodou je i multiplatformová podpora, zahrnující kromě iOS, Android, WP, BlackBerry i Nokii. Občas se bohužel stane, že se program zasekne, pomalu se načítá nebo špatně vyhodnotí připojení k internetu. V poslední aktualizaci přibyla i čeština. Podobně jak u Viberu se o oznámení nové zprávy se starají push notifikace, takže program nemusí být neustále zapnutý.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/whatsapp/“/]

Odkazy ke stažení:

iOS Android, BlackBerry, Nokia

Facebook Messenger 9/10

Stále populárnější sociální síť Facebook s bezmála 750 miliony uživateli má kromě vlastní Facebook aplikace ještě jednu a to na posílání zpráv. Aplikace je dostupná pro iPhone, BlackBerry a Android. Umožnuje posílání zpráv mezi přáteli, sdílení fotek, lokace a umí také skupinové konverzace. Velké plus si aplikace získala možností vypnout oznámení do osmi do rána, takže celou noc v klidu prospíme a zprávy si přečteme ráno. Vypnutí oznámení jde nastavit na celou aplikaci nebo i na jednotlivé kontakty. Poslední aktualizace aplikaci zrychlila, stabilizovala a přibyly i push-notifikace přímo v aplikaci. Facebook Messanger může nahradit sms pokud i protistrana má aplikaci nainstalovanou. Já ji osobně používám pro komunikaci s přáteli, pokud zrovna nejsem u počítače.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/facebookmessenger/“/]

Odkazy ke stažení:

iOS, Android

SMS Oskárek 9/10

Nejpopulárnější česká aplikace na odesílání sms přes internetová brány. Od května je i pro uživatele iOS. Aplikace má velice příjemné ovládání, po spuštění stačí zadat telefonní číslo, nebo vybrat z kontaktů a můžeme začít psát sms. Sms bránu aplikace volí sama, takže nemusíme nic nastavovat. Pokud jste na některé z sms bran zaregistrováni, můžete si ji zvolit a vyplnit přihlašovací údaje. Před odesláním musíte správně opsat captch kód. V rámci testování jsem odeslal zhruba 30 sms na různé čísla, a všechny zprávy došly během pěti sekund. Aplikace umožňuje ukládat odeslané sms, i připojit ke zprávě podpis.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/oskarek/“/]

Odkazy ke stažení:

iOS, Android

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře