Prokrastinace. To slovo lenochy omílané. Kolikrát vám na bedrech visel důležitý úkol a pořád ne a ne se přinutit k jeho zpracování. Kočičky jezdící na vysavači, úlisně se usmívající lenochodi a jednorožci jsou zkrátka důležitější a hodiny se pomalu přehupují k večeru.
Tak dneska zase nic, zvládnu to zítra a s pocitem úlevy pokračujete v brouzdání internetem nebo hraním her. Co ale udělat pro to, aby se situace neopakovala i následující den? Jednoduchá odpověď. Stáhněte si Get Shit Done!
Co je Get Shit Done
Už z drsnějšího názvu vyplývá, že má aplikace za úkol vybudit vás k vytouženým výkonům a ukončit období oné prokrastinace. Uvítácí hláška ve znění „Procrastination is for pussies, we are here to GET SHIT DONE.“ mnohé z vás pobaví, ale aplikace se tváří smrtelně vážně a k plnění úkolů chce donutit každého lenocha i nevybíravým slovníkem.
Pokud někdy ucítíte záchvěv jakési produktivity, ale znáte své k prokrastinování náchylné já, není nic jednoduššího než si k sobě vzít povzbuzujícího parťáka v podobě Get Shit Done. V minimalistickém prostředí vyplníte informaci o tom, zda úkol bude plnit žena či muž, sdělíte aplikaci „misi“, neboli předmět úkolu, který chcete splnit. Čas na splnění úkolu se pohybuje maximálně v řádu hodin a je také volitelný. Nejedná se o klasický task manager, proto nikde nenaleznete plánování dopředu či kalendář. Principem je zadat v Get Shit Done misi hned, jakmile vás napadne a hned ji také začít plnit. Úkoly si můžete rozdělit na menší podúkoly, aby se vám lépe pracovalo.
Odměny i tresty
Zábavnou částí kromě hlášek, kterými je aplikace protkána, je možnost předem stanovit si trest za nesplnění a odměnu za případné splnění dané činnosti. Například dát si odměnu v podobě čokolády není špatná motivace. Funguje i obrácená motivace – mnohem radši si uklidím pokoj, než čelit dřepům a klikům!
Po vyplnění potenciálního trestu a odměny je možné si vybrat z několika módů. Neomezené přestávky při plnění zadání naleznete v Pussy módu – já jsem ale tvrdá holka, proto si volím Tough mód, kde můžu čekat pauzy jen v případě, že si je zasloužím. Méně odvážní jedinci mohou zaškrtnout kolonky s možností stopnutí časomíry nebo výhodou přidat pět minut před koncem stanoveného času ještě nějakou tu minutku nebo hodinku navíc.
Není cesty zpět!
Na obrazovce tiká čas po sekundách. Pokud se budete snažit z aplikace vyjet tlačítkem zpět, setkáte se s hláškou „There is no ‚Back‘ in ‚Getting shit done'“! Budete se tedy muset z aplikace dostat pomocí homebuttonu, ale Getting Shit Done se stejně vetře do oznamovací lišty s tím, že vás bedlivě sleduje.
Když už nebudete moci dál a zmáčknete tlačítko „I am weak and give up“, může vás od prohry zachránit další drsný motivační aspekt. „Opravdu chcete svou misi ukončit a všechny tak zklamat?“ zeptá se vás naštvaně aplikace. Smutně zakroutím hlavou že ne, a vracím se zpátky k plnění úkolu. Get Shit Done samozřejmě umí jak nevybíravě zkritizovat, tak i pochválit.
Závěr
Aplikace je opravdu vlezlá, jakmile ji jednou spustíte. Ale tím dobrým způsobem. Pokud vás nedonutí k práci (což je velmi nepravděpodobné), tak vás minimálně dobře pobaví. Aplikace je zdarma a jednoduchý design nenarušují žádné otravné reklamy.
[appbox googleplay id=com.plafhop.getshitdone]